Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Plzeňská činohra se vypraví do středověkého Skotska. Za Macbethem

Redakce

Redakce

17. 12. 2011

K Romeovi a Julii a ke Zkrocení zlé ženy přibude na repertoár činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni další Shakespearova hra, a to Macbeth. V hlavní roli tragédie o vzestupu a pádu skotského šlechtice uvidíte Martina Stránského.

Plzeňskému činohernímu souboru se na Britských ostrovech zřejmě zalíbilo. Z irského prostředí hry Porcie Coughlanová dramatičky Mariny Carr se přesune do Skotska 11. století. V sobotu 17. prosince totiž uvede svou letošní druhou premiéru, Shakespearova Macbetha.

Macbetha v Plzni neviděly dvě generace

Příběh o skotském šlechtici Macbethovi, který hnán věštbou tří čarodějnic vraždí, aby získal a později pro sebe udržel skotskou korunu, se na plzeňské jeviště vrací po osmačtyřiceti letech. Režie této nejkratší Shakespearovy tragédie se chopil ředitel divadla Jan Burian.

Ke spolupráci si přizval dvorního scénografa plzeňského divadla Karla Glogra (Věrní abonentni, Sex noci svatojánské, Veselé paničky windsorské) a kostýmní návrhářku Danu Svobodovou.

O scénickou hudbu požádal skladatele Petra Kofroně, bývalého šéfa opery DJKT a současného manažera tamního orchestru. Bojové scény a pohybovou spolupráci má na starosti, jak je v plzeňském divadle zvykem, mistr šermu Karel Basák.

FOTO: Martin Stránský (Macbeth) ve společnosti čarodějnic v plzeňském nastudování Macbetha

Barevné kostýmy čarodějnic zpestří jinak temně vyhlížející inscenaci

V roli Macbetha se představí Martin Stránský, kterého můžete znát z Ordinace v růžové zahradě a svůj hlas propůjčil Dr. Houseovi.

Jeho manželku Lady Macbeth si zahraje Štěpánka Křesťanová, skotského krále Duncana ztvární Viktor Vrabec, jeho syny Malcolma a Donalbaina Jan Maléř a Zdeněk Rohlíček, Macbethova (ne)přítele Banqua Zdeněk Mucha, manžele Macduffovi pak Andrea Černá s Pavlem Pavlovským.

Režisér Burian s dramaturgyní Marií Caltovou zvolili pro nové nastudování Macbetha překlad Martina Hilského. Se zajímavostmi Shakespearova textu seznamoval herce sám překladatel, kterého inscenátoři pozvali na první čtenou zkoušku.

Čtěte také: Národ sobě! Laureáty státní ceny se stali Hodrová a Hilský

Pro Hilského to byla v letošním roce už druhá přímá spolupráce s plzeňskými divadelníky. V dubnu se účastnil čtené zkoušky Shakespearovy komedie Marná lásky snaha.

FOTO: Martin Stránský (Macbeth) a Zdeněk Mucha (Banquo) v plzeňském nastudování Macbetha

Aby si Macbeth uchránil skotský trůn, nechá zabít i svého přítele Banqua

Se Shakespearem se kvartet inscenátorů Burian – Glogr – Svobodová – Basák setkává během dvou let podruhé. V roce 2009 oprášili v Plzni třicet devět let nehranou tragédii Romeo a Julie. Kritika inscenaci označila za tradiční a vyzdvihovala zejména efektní šermířské souboje. Jaký bude jejich Macbeth? Nechme se překvapit.

Macbeth

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Autor: William Shakespeare
Režie: Jan Burian
Účinkují: Martin Stránský, Štěpánka Křesťanová, Viktor Brabec, Jan Maléř, Zdeněk Rohlíček, Zdeněk Mucha, Pavel Pavlovský a další
Premiéra: sobota 17. prosince, 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeňská činohra se vypraví do středověkého Skotska. Za Macbethem