Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Parchant Marilyn: Premiéra Švandova divadla přichází 50 let po smrti MM

Anna Kottová

Anna Kottová

12. 10. 2012

FOTO: Parchant MarilynBlond kráska Marilyn Monroe zemřela před 50 lety. Švandovo divadlo se rozhodlo připomenout výročí inscenací s názvem Parchant Marilyn s podtitulem Na ex.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/parchant-marilyn-svandovo-divadlo/]

Po Eskalátoru plánuje Švandovo divadlo druhou letošní premiéru na sobotu 13. října. Uvede ji na menší scéně zvané Studio, kam se vejde šedesát až sto diváků.

„O tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, inscenace o hvězdném PR a manipulaci,“ píše se o komorní inscenaci na internetových stránkách Švandova divadla. Půjde o převážně ženské vidění jednoho fenoménu. Titulní roli ztvární Zuzana Onufráková a hru napsala dvojice Kolouchová – Deáková.

Marilyn Monroe (1926–1962), vlastním jménem Norma Jean Baker Mortenson, byla americkou herečkou a dodnes je sexsymbolem. Kvůli na prášcích závislé matce musela žít u pěstounů nebo v sirotčinci. V šestnácti letech se vdala a po čtyřech letech rozvedla. Za války pracovala v továrně na padáky a rok po ní podepsala smlouvu se studiem 20th Century Fox.

Stala se z ní Marilyn Monroe. Prorazila snímkem Asfaltová džungle, zahrála si v populární komedii Někdo to rád horké a založila produkční společnost Marilyn Monroe Production. Snažila se vymanit z rolí naivních a krásných blondýnek, chtěla hrát vážné role. Kromě profesního života ji proslavily pletky s prezidentem J. F. Kennedym a jeho bratrem Robertem.

Zemřela za nevyjasněných okolností. Spáchala sebevraždu, nebo jí k tomu někdo dopomohl?

„Zajímá mě fenomén „hvězdnosti“, image, celebrit, i to, jak a proč se jimi nechávají davy poblouznit. U MM je veřejná sebeprezentace až v hrůzném kontrastu s její vlastní osobností,“ vysvětluje výběr tématu autorka Natálie Deáková, která se chopila také režie. Ve Švandově divadle naposledy režírovala před rokem inscenaci Smíchoff/on.

FOTO: Parchant Marilyn

Sexsymbol 20. století ztvární Zuzana Onufráková. Zdroj: Alena Hrbková, Švandovo divadlo

Parchant Marilyn se nesnaží vystihnout životopis plný konkrétních hesel a dat ze života jedné ikony, ale pokouší se vykreslit rozporuplnou osobnost ve všech barvách.

Čtěte také: Ve Švanďáku postavili Eskalátor

Inscenace sleduje zrod mýtu 20. století, který známe dodnes, a to i díky nejznámějšímu snímku Marilyn v bílých šatech s poletující sukní.

FOTO: Parchant Marilyn

Marilyn tak, jak ji známe i neznáme

„Zadání bylo poměrně jasné – NA EX, tedy hra s excesem, extrémem, na hraně. Pokračujeme v ose naznačené inscenacemi Gottland i Smíchoff/on, jen tentokrát je hledáček zájmu upřen na jedinou postavu – herečku Marilyn Monroe,“ říká spoluautorka textu Lucie Kolouchová.

Parchant Marilyn je inscenací pro čtyři herce. Kromě Zuzany Onufrákové v hlavní roli uvidíme Apolenu Veldovou ve všech ostatních ženských rolích a Davida Punčocháře v rolích životních partnerů Marilyn. Posledním hercem je Jakub Kudláč, který zároveň složil k inscenaci hudbu.

Parchant Marilyn

Švandovo divadlo

Autorky: Lucie Kolouchová a Natálie Deáková

Režie: Natálie Deáková

Hrají: Zuzana Onufráková, Apolena Veldová, David Punčochář, Jakub Kudláč

Premiéra: sobota 13. října

Marilyn Monroe (1926 – 1962), vlastním jménem Norma Jean Baker Mortenson, byla americkou herečkou a dodnes je sexsymbolem. Kvůli na prášcích závislé matce musela žít u pěstounů nebo v sirotčinci. V šestnácti letech se vdala a po čtyřech letech rozvedla. Za války pracovala v továrně na padáky a rok po ní podepsala smlouvu se studiem 20th Century Fox. Stala se z ní Marilyn Monroe. Prorazila snímkem Asfaltová džungle, zahrála si v populární komedii Někdo to rád horké a založila produkční společnost Marilyn Monroe Production. Snažila se vymanit z rolí naivních a krásných blondýnek, chtěla hrát vážné role. Kromě profesního života ji proslavily pletky s prezidentem J. F. Kennedym a jeho bratrem Robertem. Zemřela za nevyjasněných okolností. Spáchala sebevraždu, nebo jí k tomu někdo dopomohl?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parchant Marilyn: Premiéra Švandova divadla přichází 50 let po smrti MM