Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Do Švanďáku zavítala slavná Marilyn Monroe. A chvíli snad pobude

Eva Síčová

Eva Síčová

22. 10. 2012

Švandovo divadlo uvedlo premiéru inscenace Parchant Marilyn. Příběh slavné herečky přenesla režisérka Natália Deáková do komorního prostředí Studia Švandova divadla, kde vytvořila časosběrný dokument o životě Marilyn Monroe. 

Trefa do černého, nebo do platinového. Tak by se dala popsat kombinace vynikající divadelní režisérky Natálie Deákové a svými vrtochy pověstné blondýnky Marilyn Monroe. Vsadila bych si, že tato novinka se stane jednou z nejnavštěvovanějších inscenací komorní scény Švandova divadla. Propojení slavného příběhu by mohlo na první pohled působit prvoplánově nebo jako sázka na jistotu, ale opak je pravdou.

FOTO: Parchant Marilyn

Marilyn se obklopí nejen svými osudovými muži, ale také ženami. Zdroj: Alena Hrbková, ŠD

Propracovaná inscenace v každém ohledu nabízí vše, co má dnešní divadlo nabízet. Respektive co diváci očekávají, že dostanou. Poutavý příběh, podařený scénář, nápadité režijní zásahy, herce, kteří vdechnou svým postavám tu správnou duši, a dokonalé zázemí v podobě scény.

Pozor derniéra: Švandovo divadlo se rozloučí s Hedou Gablerovou

Příběh Marilyn Monroe/Normy Jean zná spousta lidí v různých podobách. Nejčastěji z dokumentů či filmů, jejichž počet se neustále zvyšuje. Režisérce Deákové se podařilo přenést příběh na divadlení prkna jako činoherní dokument. Jeden večer vám postačí k tomu, abyste se seznámili s důležitými fázemi života MM a poznali zásadní muže (i ženy) blonďaté herečky. Navíc zjistiíte, že k tomu všemu postačí čtyři herci.

FOTO: Parchant Marilyn

O hudební doprovod se postaral Jakub Kudláč

Hlavní roli si vysloužila Zuzana Onufráková snad vším, co jako herečka dokáže. Její nádherný sametový hlas (kterým by strčila do kapsy všechny zdejší slavné rádoby hvězdy) provázel etapy života slavnými písněmi. Drobná herečka si v průběhu celého představení vymění několikrát šaty, vlasy, úsměvy za pláč, muže za muže a ženy za ženy. Jediné, co nevymění, jsou prášky a pití, v tom pouze přidává na intenzitě.

Marilyn Monroe (1926–1962), vlastním jménem Norma Jean Baker Mortenson, byla americkou herečkou a dodnes je sexsymbolem. Kvůli na prášcích závislé matce musela žít u pěstounů nebo v sirotčinci. V šestnácti letech se vdala a po čtyřech letech rozvedla. Za války pracovala v továrně na padáky a rok po ní podepsala smlouvu se studiem 20th Century Fox.

Stala se z ní Marilyn Monroe. Prorazila snímkem Asfaltová džungle, zahrála si v populární komedii Někdo to rád horké a založila produkční společnost Marilyn Monroe Production. Snažila se vymanit z rolí naivních a krásných blondýnek, chtěla hrát vážné role. Kromě profesního života ji proslavily pletky s prezidentem J. F. Kennedym a jeho bratrem Robertem.

Slovenská rodačka dokázala předvést Marilyn bez sebevětšího sentimentu. Čistou, pravou kopii naivní dívenky, která to uměla s muži, se svými boky a občas neuhlídala sukni. Mužská část hlediště jistě podlehne jejímu kouzlu a ta dámská obdivuje skvělou koordinaci pohybů na točitém úzkém schodišti. Onufrákové sekunduje Apolena Veldová a David Punčochář, kteří částečně vyprávějí příběh, ale především jej doplňují o postavy z Marilynina života.

FOTO: Parchant Marilyn

Marilyn v podání Zuzany Onufrákové je dětská i sexy zároveň

Díky tomu můžeme sledovat celou škálu výrazových poloh obou herců, bez kterých by představení chutnalo jako polévka bez soli. Co by byl trojlístek štěstí bez pevného stonku? Tím je hudebník Jakub Kudláč v roli mima. Ten celou inscenaci provází hudebním doprovodem, ale občas dodá Marilyn tu správnou radu.

Očima Barbory Šimečkové: Životopis na jevišti, netradiční divadelní formát, na který nemá každý režisér koule. Natália Deáková to riskla a vyplatilo se. Lví podíl na tom má samozřejmě samotná Marilyn Monroe. Její život byl jedno velké drama plné neřízených událostí, zvratů, nálad, slavných mužů i žen. Přesně takovou ji zahrála Zuzana Onufráková. Samotná Marilyn by se neztvárnila lépe, bez nadsázky.

Deáková skvěle zrežírovala a beze zbytku, rozumějte multifunkčně, využila i další postavy na jevišti včetně stylového mima-klavíristy. Navíc si k sobě přizvala nápaditého scénografa Kuchinku. Ten pro Parchanta Marilyn odvedl velký kus práce. Kostymérka Klimešová si s velkou pravděpodobností splnila profesní sen. Kdo by nechtěl navrhovat pro MM? Nepatrné minus, které ale vysoce nadprůměrné inscenaci nijak neškodí, patří pouze angličtině v písních a natolik poutavému úvodu do příběhu, že jej později není možné překonat.

Hodnocení: 90 %

Všechna čest patří scénografovi Lukáši Kuchinkovi, který vytvořil z komorního kamenného prostoru plnohodnotný svět Marilyn. Patrová šatna z bílého polstru odkazuje na období strávené v psychiatrické léčebně. Spodní část scény tvoří jedno velké jeviště či výstavní molo, jenž odráží vnitřní touhy Marilyn být neustále středem pozornosti.

Marilyn se stala módní ikonou a kostymérka Daniela Klimešová to moc dobře ví. Kvalitní garderoba autenticitu příběhu ještě podpořila. Inscenaci Parchant Marilyn doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit a zároveň vychutnat kvalitní zpracování známého tématu.

Parchant Marilyn

Švandovo divadlo

Autorky: Lucie Kolouchová, Natália Deáková

Režie: Natália Deáková

Hrají: Zuzana Onufráková, David Punčochář, Apolena Veldová, Jakub Kudlač

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Do Švanďáku zavítala slavná Marilyn Monroe. A chvíli snad pobude