Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pan Bobr na DVD: Máte deprese? Vyřeší to bobr na předpis

Jan Novotný

Jan Novotný

30. 12. 2011

FOTO: Pan BobrVždy, když se život vyhrotí natolik, že to vypadá leda na krutý konec, se záhy objeví událost, která na poslední chvíli změní náš osobní svět. U Waltera Blacka to nebylo jinak. Objevil se bobr, který mu doslova zachránil život.

FOTO: Pan Bobr

Říkejte mi prostě bobře, Zdroj: distributor filmu

Film

Walter (Mel Gibson) je muž ve středních letech, který je úspěšný, má rodinu s manželkou (Jodie Foster) a velký krásný dům. Jenže je mu to tak nějak všechno na nic. Trpí totiž natolik silnými depresemi, že je neschopen normálně žít. V nejhorší chvíli na pokraji života a smrti se však z nenadání objevuje loutka bobra, která mu pomůže přežít. Do doby, než ho zcela ovládne.

Pan Bobr byl pro slavnou herečku a držitelku dvou Oscarů Jodie Foster po šestnácti letech čtvrtý film z pozice režisérského křesla.

Pan Bobr může na první pohled odrazovat svým názvem, který evokuje jeden z dalších dětských komediálních světů s plyšovými zvířátky všude kolem. Nenechte se zmást. Téma je ve své podstatě natolik silné, že si během filmu budete říkat, jak jste vlastně šťastní. Pokud ne, začněte se poohlížet po nějakém bobrovi.

Možná nejde ani tak o obrazovou formu, kterou tvůrci zvolili (ta vážnost situace podstatně zlehčuje) – tedy maňáska bobra, ale o princip skrývání se před realitou, o nejistotě se sebou samým. Je totiž někdy podstatně lehčí a jednodušší za sebe nechat promlouvat a jednat něco nebo někoho jiného. Popřípadě v nás taky může dřímat cosi, co by chtělo na svět, jenže nemáme onoho chlupatého tvora, který by tomu bez studu a strachu z odsouzení společnosti pomohl vyklubat se.

Neohrabaný dinosaurus? Přečtěte si, proč si dal Gibson v první dekádě milénia dlouhou hereckou pauzou

Mel Gibson zvládl svou roli excelentně. Hrát někoho jiného je kumšt, hrát někoho docela psychicky na štíru je mnohem náročnější. Ale hrát někoho na dně s maňáskem v ruce, hádat se a rozmlouvat s ním po celých 88 minut je opravdu úctyhodný výkon.

FOTO: PAn bobr

Koho teď máš radši, zlato?

Film svým pojetím nepředává konkrétní myšlenku či ponaučení, ale – bohužel – nakonec sklouzne do šťastného, rodinného klišé. Sami se pak nejspíš zeptáte: „A jaké je teda ponaučení?!“ Žádné. Jenže ono není nejen ve filmu, ale asi ani v životě. Lepší je se těmto zhoubným civilizačním chorobám a odcizení vyhnout maximálním obloukem.

DVD

Kromě pěkně vzhlížejícího přebalu na disku nic navíc nečeká. Žádné bonusy, žádné jiné titulky, žádné jiné složitosti. Pouze film, výběr kapitol a taky nastavení zvuku na český nebo originální anglický. Z titulků pouze české. Aspoň, že ten obraz je čistý a ostrý, titulky přesné a bez odchylek. Vzhledem k celkovému hereckému výkonu Mela Gibsona by byl skoro až hřích se na film koukat s českým dabingem.

Pan Bobr (Beaver, The)

Komedie / Drama
USA, 2011, 91 min

Režie: Jodie Foster
Hrají: Mel Gibson, Jodie Foster, Anton Yelchin, Jennifer Lawrence, Zachary Booth, Michelle Ang, Riley Thomas Stewart

Zvuk: český, anglický (DD 5.1)
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pan Bobr na DVD: Máte deprese? Vyřeší to bobr na předpis