Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Otestujte své literární IQ. Jak dobře se vyznáte v říši pohádek?

Redakce

Redakce

23. 2. 2015

Vyrůstáme s nimi. Baví nás a jejich prostřednictvím poznáváme okolní svět. Pomáhají nám pochopit mezilidské vztahy a vytvořit si hranice mezi dobrem a zlem. To vše umí pohádky, které slýcháme od dětství. Vyznáte se v nich? A jak se orientujete v životech jejich autorů? TOPZINE.cz pro vás připravil kvíz pohádkových znalostí.

Foto: Jak se vyznáte v pohádkách

Znáte hrdiny svého dětství?
Foto: Nikola Stupková, TOPZINE.cz

1) Zářící záplava vlasů a nezapomenutelné písně nejen v podání Jiříka (Petra Štěpánka). Filmovou pohádku Zlatovláska viděl téměř každý. Víte ale, kdo napsal stejnojmennou předlohu, kterou ilustrovala Alena Ladová?

A) Josef Lada
B) Josef Kainar
C) Josef Čapek

2) Oscar Wilde psal kromě pohádek také drama nebo romány. Dokonce se svou pisatelskou rukou věnoval i erotické literatuře, to když napsal Lady Fuckingham. Vraťme se ale k pohádkám. Kdo ve slavné pohádce Slavík a růže na konci zemře?

A) Student
B) Nikdo
C) Slavík

3) Nyní se zaměříme na autora oblíbeného Krtečka. Texty ke knihám psala Hana Doskočilová, nicméně když se řekne Krteček, všem se vybaví Zdeněk Miler. Za minulého režimu ale jeden český autor napsal scénáře k několika televizním dílům o této postavičce. O kterého českého spisovatele se jedná?

A) Ivanu Klímovi
B) Josefu Klímovi
C) Ladislavovi Klímovi

4) Známe je jako nerozlučnou dvojku. Přátelili se, bydleli spolu a dohromady také vařili.  Povídání o pejskovi a kočičce, o tom jak hospodařili nebo – což je zřejmě nejznámější – jak pekli dort. Jak se jmenuje autor příběhů o dvou zvířecích kamarádech, který zemřel v koncentračním táboře?

A) Josef Čapek
B) Karel Čapek
C) Josef Lada

5) Dalším známým pohádkářem, kterého rozhodně nemůžeme vynechat, je Hans Christian Andersen. Tvořil pohádky legrační i s pohnutými osudy. My se ale nyní zaměříme na jednu z nich: Dívenka se zápalkami. Na konci příběhu hlavní hrdinka zemře. Proč?

A) Uhoří
B) Umře hlady
C) Umrzne

6) U Andersena ještě chvíli (respektive jednu otázku) zůstaneme a podíváme se najeho život, kterým ho provázelo několik strastí. Tvrdí se, že s největší pravděpodobností trpěl jistou poruchou. O kterou nemoc se jedná?

A) Schizofrenii
B) Autismus
C) Narcistická porucha

7) Disney zpracoval pohádku Kráska a zvíře, která vychází ze starofrancouzské předlohy. Tu poprvé písemně zaznamenala Jeanne Marie Le Prince de Beaumont. Toto téma ovšem zpracoval i český autor, kritik propojení literatury a politiky. Mimo pohádek tvořil také drama nebo milostnou a přírodní lyriku. Kdo se skrývá pod touto charakteristikou?

A) František Hrubín
B) Jan Neruda
C) Jiří Žáček

8) Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha nebo Karkulín ze střechy. Vyjmenovaná díla nepatří k nikomu jinému než k Astrid Lindgrenové. A otázka zní: jaké národnosti tato autorka byla?

A) Finské
B) Švédské
C) Norské

9) Pod jménem Felix Háj se skrývá spisovatelka Marie Wagnerová, známá tvorbou idylických románů a románových cyklů pro mládež. Mezi nejznámější patří příběhy vzorného syna, skvělého studenta a výborného klavíristy. Jedná se o velmi zidealizovanou postavu. Jak se hrdina jmenuje?

A) Petr Bajza
B) Kája Mařík
C) Hrdinovo jméno není v knize zmíněno

 

Správné odpovědi: 1. B; 2. C; 3. A; 4. A; 5.C; 6. B; 7. A; 8. B; 9. B.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otestujte své literární IQ. Jak dobře se vyznáte v říši pohádek?