Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literární průvodce. Poznejte Švédsko a jeho bohatou literární historii

Simona Hencová

Simona Hencová

20. 9. 2013

V našem literárním průvodci máte šanci poznat Švédsko – rodiště řady známých umělců a spisovatelů.

Příroda ve Švédsku je ohromující, Foto: Jakub Hajný Topzine.cz

Švédsko má bohatou literární historii. Foto: Jakub Hajný, TOPZINE.cz

Chcete-li se vydat na cestu po Švédsku, můžete se inspirovat dobrodružstvím Nilse Holgerssona. Nils byl zlobivý švédský chlapec, který každému ubližoval, a tak ho skřítek za trest proměnil v malého trpaslíka. Takto proměněn se s hejnem divokých hus vydal na cestu do Laponska a zpět. Usadil se na křídlech housera Martina a sledoval svět pod sebou z ptačí perspektivy.

Pohádkové Švédsko

Učitelka a spisovatelka Selma Lagerlöfová se pokusila propojit vlastivědná fakta o Švédsku s pohádkovými motivy. Výsledkem byl pohádkový příběh nazvaný Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem, který odhaluje tajemství švédské přírody a ukazuje, jak vypadá Švédsko z výšky. Autorka nabídla čtenářům nejen poučnou pohádku plnou dobrodružství, ale i užitečných vědomostí. Popsala krásu švédské přírody, život, zvyky i práci švédského lidu.

Švédská učebnice vlastivědy

V současné době se sice vydává zkrácená verze díla s omezeným množstvím faktografických údajů, ale její první vydání v roce 1906 bylo dokonce považováno za první vlastivědnou učebnici o Švédsku. Selma Lagerlöfová čerpala z lásky ke své zemi a rodnému kraji Värmlandu.

FOTO: husa

Nils Holgersson poznal Švédsko na cestě s husami. Zdroj: sxc.hu

Hlavním a zároveň největším městem Švédska je Stockholm. Ve Stockholmu se odehrává mimo jiné také část populární trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona. Slavný autor detektivních románů se narodil poblíž Skellefteå v severním Švédsku.

Dál na sever už byly zase jen temné lesy, ale zemi brázdila pohoří a údolí a vypadalo to jako na rozbouřeném moři. Tenhle kraj se oblékl do smrkové sukně a kamenitého svetru, pomyslel si chlapec. A kolem pasu má opasek vyšívaný modrými jezery a kvetoucími loukami a hutě jej zdobí jako drahé kameny. Přezkou na opasku je město se zámkem, kostely a velkými shluky domů.

(Selma Lagerlöfová: Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem. Praha: Meander, 2005.)

V roce 1907 se v městečku Vimmerby, které leží v provincii Kalmar v jihovýchodním Švédsku narodila světoznámá autorka knih pro děti Astrid Lindgrenová. Při své literární činnosti se inspirovala svým dětstvím stráveným s rodiči a dvěma sourozenci ve vesnici Vimmerby. Její otec hospodařil na farmě v nedalekém Nasu. Její zážitky z dětství a vlastní dcera Karin ji vedly k vymyšlení jedné z nejslavnějších literárních postav – Pipi Dlouhé punčochy, která se dočkala vydání v roce 1945.

OBR: Děti z Bullerbynu

Děti z Bullerbynu. Zdroj: TOPZINE.cz

Velké popularity se dočkala také její knížka Děti z Bullerbynu. Předobrazem Bullerbynu (švédsky „hlučná vesnice“)  byla podle všeho osada Sevedstorp nedaleko Vimmerby. V malém městě Lönneberga poblíž Vimmerby se odehrávají příběhy Emila Neplechy neboli Emila z Lönnebergy. Kromě dětských knih napsala v roce 1976 povídku Pomperipossa ve světě peněz, která vyvolala diskuse o švédském daňovém systému.

Mezi jednu z nejnavštěvovanějších stockholmských atrakcí patří muzeum Junibacken, které je zaměřeno zejména na dětské návštěvníky a bylo založeno v roce 1996. Nachází se na stockholmském ostrově Djurgarden. Hlavní atrakcí jsou zde postavičky z knížek Astrid Lindgrenové. Nechybí zde dokonce ani Pipi Dlouhá punčocha.

Uppsala  město učenců

Na univerzitě v Uppsale studovaly významné osobnosti švédské literatury, mezi nimi například i August Strindberg či novoromantický básník Erik Axel Karlfeldt (1864–1931), který pocházel z provincie Dalarna ve středním Švédsku. Mezi jeho nejznámější díla patří například sbírka Písně pustin a lásky (1895). Inspirací mi byla švédská lidová tradice, příroda i nářečí jeho rodného kraje.

Světoznámý dramatik August Strindberg se narodil ve Stockholmu roku 1849. Během dětství se jeho rodina několikrát stěhovala. Pobývali například v chudinské čtvrti Norrtullsgatan či v lázeňském městě Sabbatsberg. Své neradostní dětství vylíčil Strindberg v čtyřsvazkovém díle Syn služky.

Strindberg je známý díky svým divadelním hrám, proslavil ho ale zejména jeho román Červený pokoj, který vyšel poprvé v roce 1879. Tento text je označován jako první švédský moderní román. Autor zde zesměšňoval malom칝ťáctví a pokrytectví švédské společnosti. Roku 1877 vydal sbírku povídek s názvem Z Fjerdingenu a Svartbäckenu (Från Fjerdingen och Svartbäcken).

Popisuje zde studentský život na univerzitě v Uppsale. Fjerdingen a Svartbäcken jsou názvy dvou čtvrtí v Uppsale. Strindberg se věnoval i švédské historii. Jeho prvním historickým dramatem byl Mistr Olof (1872) o švédském reformátorovi Olofu Peterssonovi. Ve hře Erik XIV. (1899) vyobrazil období od nástupu Gustava Vasy na trůn až po vládu Erika XIV.

FOTO: Stockholm

Stockholm je dějištěm celé řady románů. Foto: Monika Bukáčková, TOPZINE.cz

Švédsko se kromě pevniny vyznačuje také mnohými ostrovy. Ostrov Kymmendö ve stockholmském souostroví byl oblíbeným místem Augusta Strindberga, v roce 1881 se právě zde narodila jeho dcera Greta. Na tomto místě také vznikly jeho povídky nazvané Nová říše. Svými zážitky z Kymmendö se inspiroval také při psaní románu Lidé na Hemsö. Popsal v něm švédskou přírodu, kulturu a prostředí švédských rybářů.

Švédsko je severský stát bohatý nejen na přírodní krásy, ale také talentované umělce. Proslavil ho zejména spisovatel a dramatik August Strindberg. Nezapomenutelné jsou bezpochyby i autorky knih pro děti Astrid Lindgrenová či Selma Lagerlöfová. V současnosti jsou ve světě populární švédští autoři detektivních příběhů, zejména Stieg Larsson či Mari Jungstedová. Tito umělci ve svých dílech přináší nejen poutavé příběhy, ale také seznamují čtenáře se švédskou kulturou, mentalitou a přírodou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární průvodce. Poznejte Švédsko a jeho bohatou literární historii