Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Ostrava v Praze: Aréna i národní už to mají za sebou. Nastupují Bezruči

Eva Síčová

Eva Síčová

30. 10. 2012

FOTO: KuřačkyTřetí ročník projektu Ostrava v Praze se svižně rozjel inscenací S nadějí i bez ní a pomalu se chýlí ke konci. Festival zakončí Divadlo Petra Bezruče adaptací knihy Na Větrné hůrce. Přehlídka ostravské kultury plní hlediště Divadla Komedie, Nové scény nebo Divadla v Celetné. 

[album: |width=660]

Ostravská divadelní scéna má výjimečnou atmosféru. Všechny kulturní stánky spolu řadu let spolupracují a vzájemně se podporují. Právě proto vzniklo i týdenní okupování hlavního města pod názvem Ostrava v Praze. Mezi divadla, která poskytla hostujícím souborům azyl, patří Divadlo Komedie, Nová scéna a Divadlo v Celetné.

Čtěte také: Muzikál Donaha! se pooostravštil

Přehlídku odstartovala inscenace Tomáše Vůjtka S nadějí i bez ní v režii Ivana Krejčího. S podtitulem Milovali jsme sovětský svaz, a zároveň jsme se ho báli se před zraky diváků rozehrává nepříjemně realistický pohled do minulosti. Herci Komorní scény Aréna zrekonstruovali výslech s Josefou Slánskou inspirovaný skutečnou vzpomínkovou knihou hlavní hrdinky. Retrospektiva do doby minulé se zdařila jak po stránce režijní, scénografické, tak především herecké.

FOTO: S nadějí i bez ní

Nejen jejího manžela Rudolfa Slánského vyslýchali. Zdroj: Komorní scéna Ostrava

Nelehkým tématem nasadila komorní scéna vysokou laťku, kterou následující soubory pečlivě udržují a dokazují pražskému diváctvu poctivou divadelní práci. Inscenaci S nadějí i bez ní vystřídalo hned následující den Divadlo loutek Ostrava se slavným polským muzikálem Malované na skle. Představení nabídlo bohatou scénu plnou tančících, zpívajících rozverných herců v působivých kostýmech.

S nadějí i bez ní

Komorní scéna Aréna

Autor: Tomáš Vůjtek

Režie: Ivan Krejčí

Hrají: Alena Sasínová–Polarczyk, Marek Cisovský, Albert Čuba, Vlastimil Burda, René Šmotek, Vladislav Georgiev, Petra Kocmanová, Zuzana Truplová

Hodnocení: 80 %

FOTO: Kuřačky

V Kuřačkách hledá Máša lásku na internetu. Bude mít štěstí?

Druhá třetina festivalu patřila Národnímu divadlu Moravskoslezskému. Jednodenní maraton ve znamení Čechova nabídl inscenaci Kuřačky, jejichž autorka se nechala inspirovat dramatem Tři sestry. Tragikomedie o třech sestrách, jednom bratrovi, svérázné snaše a nápadnících se nese ve velmi svižném tempu. Ústřední tři postavy žen v sobě krásně zrcadlí generační prázdnotu a s humorem překonávají všemožné citové eskapády.

Autorka Anna Saavedra dokázala s lehkostí vytvořit svěží text plný humorných dialogů, které v sobě nesou hořký závan reality. Vyrovnané herecké výkony přenesly přátelskou atmosféru do hlediště Divadla Komedie. Režijně se mi velmi líbila scéna s virtuálním životem Máši, do něhož utíká s nadějí na lásku. Kdo jiný by ženský svět lépe vykreslil než jiná žena? Proto skládám poklonu režisérce Jance Ryšánek Schmiedtové.

Kuřačky

Národní divadlo moravskoslezské

Autorka: Anna Saavedra

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

Hrají: Renáta Klemensová, Nikola Birklenová, Petra Lorencová, Kateřina Vainarová, Vladimír Polák, Dalibor Dufek, Robert Urban a Igor Orozovič

Hodnocení: 90 %

FOTO: Ivanov

Ivanov (Tomáš Jirman) a jeho umírající žena Sára (Lada Bělášková). Zdroj: Radovan Šťastný, NDM

Na Nové scéně, půl hodiny po Kuřačkách, se roztáčela další kolečka Čechovova dramatu, tentokrát klasické adaptace Ivanova. V režii Štěpána Pácla vznikla inscenace plná narážek odkazující na ostatní díla ruského autora a protkaná humornými nitkami svérázného jazyka Jiřího Sedláčka a Jana Fišara. Minimalistická až industriální scéna jakoby reflektovala prázdnotu duší jednotlivých postav.

Štafetu přebírají Bezruči

Festival Ostrava v Praze se nyní přesouvá do Divadla v Celetné, kam zavítají herci Divadla Petra Bezruče. Ve středu 31. října diváky čeká Rodinná slavnost v režii Martina Františáka a den nato vlastní adaptace slavného románu Na Větrné hůrce pod taktovkou Jana Mikuláška.

Ivanov

Národní divadlo moravskoslezské

Autor: Anton Pavlovič Čechov

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Tomáš Jirman, Lada Bělašková, František Večeřa, Jan Fišar, Anna Cónová, Veronika Lazorčáková, Petr Houska a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ostrava v Praze: Aréna i národní už to mají za sebou. Nastupují Bezruči