Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Muzikál Donaha! se poostravštil. Kratké zobaky mají Hole dupy!

Eva Síčová

Eva Síčová

8. 10. 2012

Národní divadlo moravskoslezské se svléká donaha. Přesněji nechalo svléknout část pánského hereckého souboru. Pokud nevládnete ostravštinou, tak na představení muzikálu Do naha!, který se v ostravském Divadle Jiřího Myrona uvádí také pod názvem Hole dupy, budete potřebovat slovník.

FOTO: Donaha! (Hole dupy)

A že je na co se dívat, dámy (a pánové) Zdroj: R. Šťastný, NDM

Po celém světě známý muzikál Donaha! nepatří ani u nás k neznámým pojmům. Uvedením pro diváky lákavého představení se může pochlubit Divadlo na Vinohradech, Slovácké či Jihočeské divadlo. Na další, pro tentokrát ve více směrech originální, adaptaci láká Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě.

Ostraváci to zase vymysleli

Ostrava už dávno nebojuje s nálepkami, kterých se jí dostávalo ve velkých dávkách. Naopak si jich Ostraváci váží a z komplexu dokáží vytvořit přednost. Z krátkých zobáků vznikají oblíbené vtipy, které sami obyvatelé kraje razoviteho rozšiřují jako svou trofej. Z černého města těží, co to jde, a do Vysokých pecí od letošního léta míří místo uhlí návštěvníci festivalu.

FOTO: Donaha! (Hole dupy)

Nejznámější dvojice ostravské scény – Vladimír Polák a Jiří Sedláček, kteří řeší dopad nezaměstnanosti na svá manželství

Jaké jiné město by se mělo vzhlédnout v muzikálu Donaha!, který bojuje s propouštěním z továrny, s nezaměstnaností, s alimenty a s všudypřítomným nedostatkem peněz než Ostrava? Aby toho nebylo málo, tak si na pomoc při adaptaci textu přizvali autora knih Denik Ostravaka. Smícháním výborného hereckého obsazení všech mužských typů pod vedením režiséra Pavla Šimáka, ostravakovštiny a živého orchestru nemá inscenace konkurenci.

Nuda? V žádném případě

Vyprodané divadlo se smálo až sousedy před sebou popadalo a kombinace blízkého jazyka s momentální situací na jevišti se místy stávala až vražedně zábavnou. Samotní herci se občas sami neudrželi, což vždy vede ještě k bouřlivějším projevům bránic z řad diváků.

I přesto, že tento jazyk znám velmi dobře, příjemně mě překvapila výrazná absence sprostých výrazů nebo opakujících se vtipných hlášek. Obdiv směřuji k rozmanitosti a volitelnosti textu, který se s každou scénou obměňoval, a k výkonu představitele hlavní postavy Jarka Lukavského (Igora Orozoviče).

FOTO: Donaha! (Hole dupy)

Lexa Mucha (Vladimír Mucha) pro svou ženu Viki Muchovou (Kateřina Vainarová) udělá vše, třeba se i svlékne

Orozovič si s ostravským nářečím poradil, až bych mu nevěřila léta prožitá v Praze. Kromě Orozoviče se herci stejně jako jejich postavy krásně doplňují a nabízejí barevnější škálu mužských archetypů než fotografie Roberta Vana.

Čtěte také: Balada pro banditu opět ožívá v Ostravě

Pro každou scénu tvůrci vymysleli ojedinělé rekvizity. Diváci tak mohu nahlédnout k Muchovým, na toalety nočního klubu nebo do zavřené továrny. Sociální situaci postav odráží jejich oblečení, které sice mnohdy vytváří dojem přehnaného nevkusu, ale v rámci komediálního efektu se tento tah na branku proměnil v gól.

FOTO: Donaha! (Hole dupy)

Odvahu herců ocenili diváci potleskem ve stoje.

Pouze jeden nešvar se jinak skvostného muzikálu drží, a to přímo ten nejhorší – zvuk. Ve většině písní není hercům rozumět a slova si diváci musí domýšlet. Kvůli novému textu, který se psal na míru divadlu, si tím škodí dvojnásob.

Pro mimoostravské diváky bude většina rychlého textu nesrozumitelná, ale s tím se víceméně předem počítá. Diváci si mají možnost zakoupit program, kde však chybí obvyklý text inscenace, který by se v tomto případě velmi hodil.

Donaha! (Hole dupy)

Národní divadlo moravskoslezské – Divadlo Jiřího Myrona

Autoři: Terrence McNally, David Yazbek

Režie: Pavel Šimák

Hrají: Igor Orozovič, Radek Slaný, Lada Bělášková, Tomáš Jirman, Jiří Sedláček, Anna Cónová, Vladimír Polák, Kateřina Vainarová, František Strnad, Alexandra Gasnárková a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

RECENZE: Muzikál Donaha! se poostravštil. Kratké zobaky mají Hole dupy!