Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Colours of Ostrava 2012: V novém hávu působil rozpačitě. Divadlo zabodovalo

Eva Síčová

Eva Síčová

19. 7. 2012

Multižánrový festival Colours of Ostrava už má letošní maraton za sebou a na jeho bedra se snáší hlavně kritika. I přesto se početné davy návštěvníků přesouvali z jednoho konce Dolních Vítkovic na druhý s možností prohlédnout si železnou dominantu Ostravy z bezprostřední blízkosti.

FOTO: Nový areál Colours of Ostrava

Pozoruhodný pohled na Ostravskou dominantu z blízka, i takové jsou letošní Coloursy Zdroj: Colours of Ostrava

Pro ty, kteří na Coloursy jezdí každý rok, nastal po příjezdu velký šok. Přemístění festivalu do areálu Dolních Vítkovic obnášelo velké organizační změny a o poznání jinou atmosféru. Jedenáctým ročníkem počala nová éra unikátního festivalu, ale v mnohém se vrátil na začátek.

Jekyll a Hyde

Zapomeňte na vše, co jste doposud znali o Colours of Ostrava. Vše se změnilo. Zůstala kvalitní koláž celosvětového hudebního menu, o tom nemůže být řeč. Zvětšila se nabídka divadelních představení, která se těšila velkému zájmu. Ale bohužel druhá stránka festivalu pokulhávala. Fronty na jídlo a pití, které se v minulých ročnících podařilo zkrotit, opět ovládly festival, a díky tomu bylo vidět více prázdných kelímků než těch plných.

FOTO: Prohlídka Vysoké pece č.1

Návštěvníci se mohli podívat na Coloursy z patra. Unikátní prohlídka s odborným výkladem stála za to Foto: Eva Síčová, TOPZINE.cz

Nešikovně rozestavěné stánky působily rozházeně a na všudypřítomném betonu vyhlížely zatoulaně, jako by nepatřily k celosvětově uznávanému festivalu. Rozpočet na festival se vyšplhal na 52 milionů a 20 milionů samostatně na úpravu místa konání.

Čtěte také reportáž : Coloursy poběhly na kamení a mezi kapkami deště

Festival se natrvalo usídlí v industriální části Ostravy a organizátoři budou muset opět řešit nedostatky, které se projevují prostřednictvím vzkazů nejen na forech, ale také přímo na zdech areálů, kde jsou návštěvníci vyzýváni k jejich zanechání.

Divadlo žije

Divadelní scéna se letos rozrostla díky většímu prostoru, který Dolní Vítkovice nabízejí a větší kapacita sálů poskytuje prostor fanouškům divadla, ale i těm, kteří si touží odpočinout od všudypřítomné hudby. Postupná revitalizace Dolních Vítkovic přináší ovoce. Jedním ze skvostů, na který se návštěvníci mohou těšit, je zrekonstruovaný koncertní sál Gong, dříve plynojem.

FOTO: Colours of Ostrava

Prostor pro názory návštěvníků, obrázky dětí i zamilovaných, prostě volné umění

V pátek zahájil divadelní scénu taneční soubor SKUTR s představením Muži. Z poloviny naplněný sál s kapacitou pro 1 500 osob se těšil lačným pohledům diváků. Ti obdivovali útroby plynojemu, který se architektonicky velmi zdařil. I přes studenou konstrukci zde proudila ve spojení s kvalitním divadelním představením skvělá energie. Muži sklidili velký potlesk a vnesenou pozitivní energii si Gong udržel až do konce festivalu.

FOTO: Colours of Ostrava

Pro někoho studené, pro někoho kus života, pro minulý víkend však především nejfocenější místo

Díky širšímu programu se divadelní scéna rozdělila na dvě místa. Kromě zmíněného Gongu si mohli návštěvníci zajít na menší (ne však méně kvalitní) Česká spořitelna Active Stage. V pátek se na Active Stage předvedly Buchty a loutky s Automatem na filmy a poté divadlo DNO s emokálem iDolls. Velmi vtipné, odlehčené a v zamračeném počasí povzbuzující představení naladilo diváky na další program této scény.

FOTO: Anna Polívková

Anna Polívková se vlní v rytmu Smetanovy Vltavy Zdroj: Studio Alta

V sobotu se představila Anna Polívková, která si společně s VerTeDance zahrála a zatančila v Gongu v inscenaci Případy Dr. Touretta. Energická Polívková, která kráčí ve šlépějích svého (prozatím) slavnějšího otce, si diváky plného sálu získala svou bezprostřední povahou komika a společně s kolegy předvedla velmi vtipné a originální pojetí neurologických poruch. Milovníci loutek měli možnost vidět Divadlo Športniki s představením Back to Bullerbyn.

Improvizace a komunisti

Známý soubor VOSTO5 se Stand´artním kabaret opět zabodoval před svým publikem, ale také si získal sympatie překvapených neznalých diváků a s improvizací zabloudil až k velbloudům a jejich oplodňování. Nejočekávanějším představením se očekávaně stal Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou, která svou účast přislíbila především proto, že pro Ostravu ráda hraje (s Hrdým Budžesem bude hrát 25. září v sále Akord).

FOTO: Hrdý Budžes

Nedělní lahůdkou bude jistě Hrdý Budžes, bude stačit kapacita 1 500 míst v Gongu? Zdroj: Divadlo Příbram

Pokud pomineme velmi špatnou organizaci, nějaké ty omdlévající slečny a hodinové čekání, tak dvouapůlhodinové představení (které se už dočkalo pětisté premiéry) smazalo všechny nedostatky. Diváci ocenili Helenku Součkovou a její rodiče dlouhým potleskem, který byl od první chvíle ve stoje.

Všechno zlé je pro něco dobré

Přes všechny neduhy musím uznat, že jako zátěžový ročník na novém místě uspěl po divadelní stránce na 150 %. Risk, do kterého se organizátoři pustili, se dle mého vyplatil a příští rok, když se vyřeší všechna úskalí, bude festival opět na svém výsluní pokračovat s hlavou hrdě vztyčenou. Pro tento rok objektivních 80 %, ale s velkým subjektivním uspokojením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava 2012: V novém hávu působil rozpačitě. Divadlo zabodovalo