Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Festival Divadlo evropských regionů: Soubor Športniki to dokázal

Redakce

Redakce

4. 7. 2012

FOTO: Loutky ŠportnikiFestival Divadlo evropských regionů (DER) opět dokazuje, že i openairová představení, která jsou většinou za dobrovolné vstupné, mohou zasáhnout stejně hluboce a kvalitně jako divadla na velkých scénách. Divadelní soubor Športniki to dokázal v pátý den festivalu.

FOTO: Loutky Športniki

Loutkový soubor Divadla Športniki Zdroj: Športniki

Na hodinách odbíjí desátá večerní a před hradeckou městskou hudební síní se pomalu začínají tvořit skupinky nedočkavých návštěvníků. Již za čtvrt hodiny má propuknout česko-slovinská loutková soap opera. Nikdo neví, nač čeká, ale každý čeká s nadšením.

Skupinka nedočkavců se rozrostla do nečekaných rozměrů. Přesně při dosažení kýženého času začne diváctvo obtěžovat prudký déšť. Část šťastlivců je vpuštěna do chodby, avšak meteorologický problém přetrvává, jelikož divadlo se hraje venku. Chvilku neklidu vyruší hlášení jednoho z aktérů. Hrát se bude v kostele!

K tématu: Co lze zažít a vidět na festivalu Divadlo evropských regionů?

Farář z evangelického kostela nedaleko od centra nabídl, aby se hrálo u něj. Publikum s potěšeným pískotem souhlasí a započne výpravu hradeckými uličkami. Dav lidí valící se ulicí vzbuzuje velmi udivené pohledy kolemjdoucích.

Štrúdlovité uskupení, připomínající protestní pochod, brázdí ulice svižně a nedočkavě vstříc kulturním zážitkům. Náhodný kolemjdoucí by asi nečekal, že dvě stovky nadšenců nakonec zmizí v útrobách evangelického kostela.

FOTO: Športniki v kostele

Športniki si v kostele poradili Foto: Jana Fleglová, TOPZINE.cz

Diváctvo se usazuje, aktéři narychlo staví scénu a připravují nástroje, pan farář si plné lavice fotí se slovy: „Tolik lidí jsem v kostele ještě neměl.“. Zkoušky akustiky, viditelnosti a slyšitelnosti, to vše probíhá za štěbetání diváků. Žádné tajnosti, žádné zákulisí, srdce na dlani.

Jeviště pro loutky je postaveno přímo na oltáři, na desce, jež je podložena věžičkami s Biblí. Není tu ani kapka zneuctění, ani troška parodie. Jen umění přímo pod dohledem dřevorytiny kalichu. Malá světelná pauza ve tmě a do naprostého kostelního ticha započíná loutkoherecká estráda.

Čtěte také: Samurajové z Hradce Králové nahodili místo kimon mikiny

Práce s prstovou loutkou, propojení pohybu loutky a hereckých výrazů, geniální kombinace loutky, herce a hudby. Čtyři talentovaní lidé předvádí neuvěřitelné výkony, které by pohybově možná nezvládl leckterý sportovec. Zpěv spojený s tancem, hraním na nástroj, ovládáním loutky. V některých okamžicích máte pocit, že ti lidé snad musí mít deset rukou a nohou, aby to všechno tak bravurně zvládli.

FOTO: Športniki hraje v kostele

Športniki zavádí nový pojem – kostelní divadlo Zdroj: Pan farář

Před okem zvědavých diváků začíná soubor Športniki rozehrávat náčrt děje Dětí z Bullerbynu. Diváci se lehce zorientují v jednotlivých postavách, vztazích mezi nimi a základním principu příběhu. Teď stačí už jen užívat každý detail, veškerý pohyb loutky, každé kopnutí prstíčkem, všechny mimické výrazy herců.

Divadlo Športniki se skládá z Čechů a Slovinců. Ze studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU i technické univerzity. Tvrdí o sobě, že jsou nejlepšími sportovci mezi herci a nejlepšími herci mezi sportovci. Snoubí dohromady pohyb, loutku, zpěv a herecký projev. Mají radost z toho, co dělají a je to na nich náležitě vidět. Energie a nadšení z nich prýští a stříká až na diváky v posledních řadách.

FOTO: Loutky Divadla Športniki.

Loutky Divadla Športniki zahrály Děti z Bullerbynu Zdroj: sportniki.cz

Bujaré vystoupení je oceněno kolosálním potleskem a ten je odměněn dvěma přídavky v hudebně-pohybové podobě. Přídavky jsou honorovány nákupem Športniki placek a vyjádřením podpory. Odbitím dvanácté hodiny končí zážitek, který si diváci i herci budou dlouho pamatovat. Dokonalý zážitek se vstupným dobrovolným.

Tento článek je bezpochyby ovlivněn kouzelnou atmosférou, kterou mohli zažít jen večerní diváci pátého dne festivalu DER. Nebýt mnoha faktorů – kostela, sympatického pana faráře, společného cestování přes centrum města, těsného sezení na lavicích, soudržné atmosféry a festivalového opojení, možná by tato inscenace působila jen výborně. Nicméně všechny faktory byly splněny a sloučeny do nezapomenutelné atmosféry. Večerní kostelní představení se tak stalo komplexně geniálním.

Back to Bullerbyn

Divadlo Športniki

V rámci open air na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové

Hrají: Johana Vaňousová, Elena Volpi, Adam Kubišta, Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Divadlo evropských regionů: Soubor Športniki to dokázal