Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Festival Divadlo evropských regionů začíná. Hradec se chystá na 18. ročník

Redakce

Redakce

24. 6. 2012

FOTO: Nasvícené Klicperovo divadloHradec Králové pod náporem kultury ožije letos po osmnácté. Těšit se můžeme na činoherní, alternativní, loutkové divadlo a přehršel doprovodných programů. Svůj fortel předvedou tuzemští i zahraniční umělci a festivalové bujení vydrží Hradci až do soboty 30. června.

FOTO: Nasvícené Klicperovo divadlo

U divadla to žije od rána až do pozdních večerních hodin Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Na deset dní se poklidné centrum Hradce Králové promění na mraveniště kultury. Diváci budou mít možnost ukojit své smysly, ať už v divadle, na openairových scénách nebo u stánků s občerstvením.

Počíst si můžete ve festivalových novinách, jež vychází každý den. Žižkovy sady se promění v park hojnosti, kulturního vyžití a relaxace. Stačí jen nadechnout festivalové ovzduší.

Vstupenky lze zakoupit přímo na místě nebo v předprodeji Klicperova divadla ve Švehlově ulici. Ceny představení na kamenných scénách začínají na 80 korunách a končí na 390 korunách, openairový program je většinou zdarma.

Čtěte také: Don Juan a Faust se setkají na prknech Klicperova divadla

Hlavní scéna Klicperova divadla, Studio Beseda i scéna V Podkroví v následujících dnech nabídnou útočiště nejen souboru Klicperova divadla, nýbrž i tuzemským a zahraničním hostům.

Očekávat můžeme různé žánry, styly, tematické linky a zajímavé projekty. Divadelní festival, kterým žije celé město, organizuje Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a sdružení Poco a Poco animato již osmnáctým rokem.

To nejlepší z Ostravaru

Jeden z projektů je zaměřen na téma To nejlepší z Ostravaru, jenž představuje výběr inscenací ostravských divadel. Divákům se představí Divadlo Petra Bezruče, Národní divadlo moravskoslezské a Komorní scéna Aréna. Nekompromisní pohled na Čechy a Češství přinese inscenace Jana Mikuláška, která nese příhodný název Gottland.

FOTO: Národní divadlo moravskoslezské - Gottland

Gottland předvede Národní divadlo moravskoslezské

Jako každý rok i letos nesmí na festivalu chybět pražská divadelní scéna. Um hlavního města přijede do Hradce ukázat Divadlo Komedie, Činoherní klub a Divadlo Na zábradlí. Hrát se budou tituly, jež měly v Praze úspěch, a to Podzemní blues (s Martinem Fingerem a Bolkem Polívkou), Kukura a Asanace.

Regionální divadla a hosté ze zahraničí

Nicméně festival je převážně orientován na regionální divadla, jak je zřetelné už z jeho názvu. Divadelní zážitky budou poskytovat Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Městské divadlo Zlín, brněnské Divadlo Husa na provázku, Činoherní studio Ústí nad Labem a Jihočeské divadlo.

Vladimír Morávek se souborem Divadla Husa na provázku připravil pro festival inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější, která se opírá o život a dílo Leoše Janáčka a jež bude doprovázena živou hudbou.

FOTO: Marie a Blanche - Městské divadlo Zlín

Samozřejmě nemůžou chybět ani zahraniční hosté, kteří zavítají z Polska, Francie, Belgie a Slovenska. Například inscenaci Odyssea představí Irina Brook, dcera slavného režiséra Petera Brooka, se souborem z Francie.

Klicperovo divadlo

Domácí soubor se nemůže nechat zahanbit, tudíž na hradecké scéně předvede to nejlepší z uplynulé sezony. Diváci se mohou těšit na Kouli, Tuláka po hvězdách, Figarovu svatbu, Bylo nás pět a další.

Klicperovo divadlo poskytuje i doprovodný program, který obsahuje Povídání v podkroví s nejrůznějšími osobnostmi, jako jsou Miloš Štědroň, Milan Uhde a Arnošt Goldflam.

FOTO: Klicperovo divadlo - Koule

Domácí soubor uvede mimo jiného i novou hru Koule od Davida Drábka

Slovo dostane i výtvarné umění. V Galerii U Klicperů bude probíhat výstava Martina Šárovce, jež ve svém díle skloubil expresi a tradici české grotesky. Dílo s názvem Fear The World II. se stalo logem letošního festivalu.

Divadlo Drak

Neméně významným dějištěm bude také Divadlo Drak, které poskytne domov loutkovým hrám nejrůznějších žánrů a provedení. Na své si přijdou jak děti, tak dospělí. Do Draka zavítá po třech letech král světových maňáskářů Wu-Shan Huang, jehož tvorbu budeme moci od neděle 24. června zhlédnout hned několikrát.

Letní scéna myslí i na nejmenší diváky. Na každý den je tu připravena pohádka. Festival tudíž není věkově ani intelektuálně omezen. Užít si ho může každý už od kolébky, stačí si vybrat dle svého gusta.

Open Air

Velkým kulturním a společenským zážitkem jsou openairové akce. Většina z nich bývá zdarma a probíhají po celém centru Hradce Králové. Součástí jsou amatérská divadla, koncerty, výstavy, tanec, performance, workshopy, skeče a zábava všeho druhu.

XVIII. mezinárodní festival Divadlo evropských regionů

Kde: hlavní scéna KD, Studio Beseda, scéna V Podkroví, Žižkovy sady, Velké a Malé náměstí, Kavčí plácek, Divadlo Drak, Městská hudební síň, Galerie Rondo, Komenium, Radnice, ulice, Terasy Adalbertinum a další

Kdy: čtvrtek 21. – sobota 30. června

Vstupné: 80–390 Kč

Open Air: většinou zdarma, vstupné dobrovolné

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Divadlo evropských regionů začíná. Hradec se chystá na 18. ročník