Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Don Juan a Faust. Velikáni bojují o lásku v Hradci Králové

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

19. 11. 2011

Premiéra Klicperova divadla staví vedle sebe Dona Juana a Fausta. Potkají se v Římě a bojují o lásku Donni Anny. Veršovaná tragédie v režii Jiřího Nekvasila zobrazuje sílu chtíče obou mužů a hranice, kam až může zajít.

Don Juan a Faust Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Sugestivní podívaná, tak by se mohlo nazvat představení hradeckého Klicperova divadla. Jiří Nekvasil si s veršovaným textem německého spisovatele Christianna Dietricha Grabbeho dobře poradil.

Čtěte také: Hádej, kdo přijde s Balzerovou a Töpferem

Nevšední námět, setkání dvou velkých literárních postav v Římě a jejich boj o černovlásku Annu, připomíná zápas úplně obyčejných mužů, kteří se bezhlavě zamilují. Jejich charaktery jim ale do vínku přidají vlastnosti, které jsou pro ně i ostatní smrtelné.

Don Juan v podání Filipa Richtermoce

Don Juan v podání Filipa Richtermoce v sobě nezapře okouzlenost ženským pohlavím. Samolibý egocentrik je tak pohlcen radostmi a slastmi ženami i jídlem, že nedokáže myslet na nic jiného.

To Jiří Zapletal v roli Fausta se na začátku inscenace topí ve svém nuzném životě. Upíše se ďáblovi k tomu, aby mu dokázal změnit život. Z inteligentního Fausta se stane bezcitná bestie schopná úplně všeho.

Ďábel v podání Františka Staňka

František Staněk ďábla ztělesňuje jako provokativní, nesmiřitelnou postavu s úsečným chováním. Naoko působí důvěryhodně, ale co má za lubem, to nepozná ani Faust. V závěru spolu vedou dialog.

Faust: Kdo do spolku jde s Čertem přijde zkrátka!
Ďábel: I ten moudrý Faust?

Faust a Ďábel

Barokní podobu inscenaci dodají scénografické prvky Milana Davida. Expresivní červená barva závěsů, které tempo hry udávají, koresponduje s černou a bílou barvou na kostýmech i dalších kulisách hry. Kovová vrata v šedobílé barvě na závěr inscenace poodhalí  pravou tvář nesmiřitelného pekla s hlavou ďáblovou.

Don Juan a Faust

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Autor: Christiann Dietrich Grabbe

Režie: Jiří Nekvasil

Hrají: Jiří Zapletal, Filip Richtermoc, František Staněk, Kristýna Kociánová, Marta Zaoralová, Hynek Pech, Jakub Tvrdík, David Smečka a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Don Juan a Faust. Velikáni bojují o lásku v Hradci Králové