Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Jiří Zapletal je hercem s obrovským nasazením

!Osobnost Klicperova divadla! V Klicperově divadle v Hradci Králové Jiří Zapletal pracuje skoro dvacet let a jeho herecký projev patří k nejautentičtějším. Je přesný, výstižný a diváky je vnímán kladně, neboť své role hraje s co největším nasazením, že až skoro nedýchají.

Jiří Zapletal ve Věci Makropulos Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Jiří Zapletal na jevišti skáče, boxuje, převtělí se do vládce země nebo ze sebe dělá chudinku, je tak různorodý, ale přesto mu v té chvíli věříme, že je přesně ten, kterého hraje. Je tak trochu chameleonem mezi herci, umí se dokonale převtělit do neodolatelného svůdníka Vikomta Valmonta a nechat se hýčkat krásnou Madame de Tourvel i markýzou de Merteuil… Je velkým přínosem pro celý herecký soubor, ale nechvástá se tím, je skromný a jak sám říká: „Nevím, co je to sláva a nikdy jsem ji nepoznal. Nejkrásnější věcí na světě je podle mne láska.“

Svůj veliký herecký talent rozvíjí na jevišti

Na veřejnosti ho ani nepoznáte, působí plaše, ale vyrovnaně, kdežto v divadle září! Exceluje v Sherlockovi Holmesovi, kde až do konce není jasné, kým doopravdy je. Je opravdovým Sherlockem, nebo se za něho jen vydává? Sherloka Holmese v něm poznáme až v idylické scéně s doktorem Watsonem, sedí spolu u plápolajícího ohně, Watson předčítá z knihy a slavný detektiv si brnká na housle. V Havlově hře Odcházení hraje samotného dramatika, prochází celou hrou jako vypravěč a s jakousi nostalgií a s nadhledem sobě vlastním nám sděluje svůj příběh.

Jiří Zapletal v Odcházení

Ve Věci Makropulos od Karla Čapka pomáhá Elině Makropulos vláčet těžké břemeno třistaletého stáří. Neodolatelný je v Nebezpečných vztazích od Choderlose de Laclose, ani ho nejde srovnat s Johnem Malkovichem nebo s Colinem Firthem, kteří hráli tuto roli v dřívějších filmových verzích. Je svůj a tajuplný, nebezpečného svůdníka v něm ale poznáme na první pohled.

Jiří Zapletal dále hraje v Ještěrech nebo v Maškarádě či v Král je panna, kde zpodobňuje již zmíněného nerozhodného panovníka.

Jiří Zapletal v Ještěrech

Jiří se umí proměňovat, v tom tkví jeho síla. Má veliké charisma a diváky ohromuje i svojí češtinou. Když promluví, dokáže vyslovit nahlas i poslední koncovky slov, že jsou slyšet až na balkón, a když vede svůj monolog, všichni mu bezděčně věříme, že on je ten, kterého musíme pochopit, neboť navazuje vřelý vztah s diváky. Tento charismatický herec hraje na maximum, což dokazuje právě jeho nejautentičtější herectví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Zapletal je hercem s obrovským nasazením