Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Osamělá srdce otestují Divadlo Na zábradlí. Režíruje David Jařab

Anna Kottová

Anna Kottová

27. 10. 2012

FOTO: Osamělá srdceKonec října ovládne v Divadle Na zábradlí inscenace Osamělá srdce. Amerického autora Nathanaela Westa si vzal do parády režisér David Jařab. Zábradlí se prolne s Pražským komorním divadlem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/osamela-srdce-divadlo-na-zabradli/]

Inscenace Osamělá srdce odstartuje v úterý 30. října sezonu s názvem Nepřizpůsobiví? Po loňském tématu Čí je to město? se Zábradlí posouvá ještě blíže k apelativně politickému divadlu. Navíc se zábradlický soubor propojí s lidmi z Pražského komorního divadla.

Recenzujeme: Cantos v blázinci experimentuje

Nathanael West patří mezi autory americké meziválečné literatury. Jeho novelu adaptoval David Jařab, který stojí také za režií a scénou inscenace. Jařab patřil jako umělecký šéf staré Komedie k nejvýraznějším osobnostem Pražského komorního divadla. Osamělá srdce jsou jeho prvním setkáním se souborem Divadla Na zábradlí.

FOTO: Osamělá srdce

Hlavní roli získal Stanislav Majer. Zdroj: Martin Špelda, Divadlo Na zábradlí

„Představení je takovou koncentrovanou a radikální adaptací Westovy novely, při zachování postav, půdorysu příběhu a některých dialogů, ale vše je sevřeno a částečně reinterpretováno v textu novém,“ vysvětluje David Jařab.

Nathanael West (1903–1940) se narodil v New Yorku a řadil se k nadějným meziválečným americkým literátům. Živil se zejména psaním filmových scénářů. Mezi jeho nejznámější díla patří novely Přítelkyně osamělých srdcí a Den kobylek. West spolu se svou ženou zahynul při automobilové nehodě, když spěchali na pohřeb svého přítele spisovatele F. S. Fitzgeralda.

Rozhlasový moderátor nočního proudu, hlavní postava příběhu, se snaží odpovídat na zoufalé dotazy posluchačů ve své pravidelné rubrice. Osamělá srdce touží po vlídném hlase a slovech útěchy.

FOTO: Osamělá srdce

Režisérem, autorem adaptace a scény je David Jařab

Může jim ale novinář pomoct najít štěstí, když sám tápe? Groteskno a nadsázku chce Jařab udržet, ale zároveň zvýraznit hrůznost a bezvýchodnost dané situace.

Nepřehlédněte: Domov můj spojil současné téma s fraškou

„Vždycky se mi tvorba tohoto autora líbila a připadala mi inspirativní. Navíc jsem přemýšlel o „nepřizpůsobivých“ – tematickém vymezení sezony v Divadle Na zábradlí. Našel jsem patrně něco, co jsem právě teď a tady najít měl,“ říká Jařab.

FOTO: Osamělá srdce

Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí, dohlíží na zkoušku

Ansámbl tentokrát povede Stanislav Majer, který přišel z Pražského komorního divadla z Komedie. V dalších rolích se představí mimo jiné Jiří Ornest, Natálie Drabiščáková, Leoš Noha nebo Natálie Řehořová.

Za hudbou stojí Ivan Archer. Ten spolupracoval s Romanem Zachem na projektu Miusee@poetrymusical a byl autorem hudby k více jak sedmi inscenacím staré Komedie, avšak pracuje s různými divadly.

Osamělá srdce

Divadlo Na zábradlí

Autor: Nathanael West

Režie: David Jařab

Hrají: Stanislav Majer, Jiří Ornest, Kristina Beranová, Natália Drabiščáková, Leoš Noha, Marie Spurná, Lucie Ferenzová, Natálie Řehořová a další

Premiére: úterý 30. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osamělá srdce otestují Divadlo Na zábradlí. Režíruje David Jařab