×
TOPZINE.cz

Óda na Heatha Ledgera a báseň o Lindsay Lohan. James Franco píše poezii

FOTO: James Franco
První sbírka poezie Jamese Franca pobavila i urazila. Zdroj: imdb.com

Americký herec a režisér James Franco zabrousil na nové umělecké pole. Rozhodl se podělit se se světem o svou básnickou tvorbu. Jeho první sbírku ale zavalila vlna ostré kritiky. Ve svých básních zmiňuje jména jako Heath Ledger, Lindsay Lohan nebo River Phoenix.

FOTO: James Franco
První sbírka poezie Jamese Franca pobavila i urazila. Zdroj: imdb.com

James Franco je v Hollywoodu ceněným hercem, získal například Zlatý glób a podílel se na filmech jako Spider-man, Jíst, meditovat, milovat nebo kontroverzní Springbreakers. Věnuje se i filmové režii, ač jeho autorské snímky nemají velký úspěch.

Herec se však odmítá držet svého kopyta a proto se pouští do i výtvarné tvorby a literatury. Za své umělecké pokusy však zatím sklízí pouze kritiku a sbírka básní s názvem Directing Herbert White je stále ještě terčem posměchu.

V básni věnované  Heathu Ledgerovi je patrná Francova závist, jelikož se velmi často ucházel o stejné role jako zesnulý Ledger. Báseň ale nakonec působí spíše jako veršovaná verze profilu Heatha Ledgera na IMDb. Obsahem básně je totiž výčet Ledgerových rolí a krátkých komentářů ohledně hercova života. Dozvídáme se například, že Heath Ledger hrál v 10 Things I Hate about You a pochází z Austrálie stejně jako Mel Gibson.

Stejně neuměle a absurdně působí veršíky o Lindsay Lohan („Fame raped me. / And I raped it, if you know what I’m saying„) nebo báseň, kterou Franco věnuje sám sobě z pohledu zesnulého Rivera Phoenixe.

FOTO: Lindsay Lohan
Mladá zpěvačka známá svými skandály se stala jednou z inspirací pro Francovy básně.

Ve zbytku básní se Franco zabývá sebou a svým postojem k světu a názvy si vypůjčuje i od kapely The Smiths. Místy zní jako deníček třináctileté slečny a předvádí světu svou arogantní pózu. Hluboké myšlenky typu „za padesát let bude mým spánkem smrt“ doplňuje prohlášením, že bude mít alespoň odehrány všechny role.

Bizarní tematika této špatné poezie nutí čtenáře a čtenářky myslet si, že Franco si z Hollywoodu i uměleckého světa opět pouze vystřelil jako už mnohokrát předtím a snaží se zjistit, jak moc jsme ochotni brát jeho šílenosti vážně.

Jedná se tedy o vážně míněnou sbírku špatného básníka, nebo pouhý žert? Doufejme, že druhá varianta je správně.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..