Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Spring Breakers. Příběh nahradily bouchačky a holky v bikinách

Nela Christovová

Nela Christovová

21. 3. 2013

Hvězdičky Selena Gomez a Vanessa Hudgens se snaží dokázat, že umí být pěkně ostré. Pijou, fetují a šmajchlují se s Jamesem Francem. Přesto Spring Breakers nejsou zdaleka tak kontroverzní, jak bylo záměrem.

Jarní prázdniny se v Americe nesou v duchu nespoutaných mejdanů, kdy si mladí lidé jedou do nějakého přímořského letoviska odpočinout od příšerných rodičů. Sexy holky v plavkách, litry alkoholu a kopce kokainu bývají samozřejmostí. A do takhle divokého prostředí režisér Harmony Korine zasadil svoji komedii příznačně nazvanou Spring Breakers.

Pojem komedie tu ale není úplně namístě, ačkoliv se tu a tam setkáme s vtipnými scénkami, za které by se nemusela stydět kdejaká buranská komedie s Jasonem Biggsem. Jenže zrovna příjemný pocit při sledování mít nebudete. A to ani ve chvíli, kdy se James Franco doprovází hrou na klavír při procítěné interpretaci písničky Everytime od Britney Spears.

Drsňák James Franco cení zlaté zuby

Celou dobu se ale nezbavíte pocitu hluboké deprese. Deprese z toho, jak všichni puberťáci fňukají, že jim nikdo nerozumí. A že prý musí najít sebe samotné, k čemuž často uplatňují hledání na dně záchodové mísy. Už samotná představa, že někdo najde smysl své existence v motelu na floridské pláži, je dost absurdní.

Příkladnou naivku si zahrála Selena Gomez coby Faith, která vyrazila se svými kamarádkami na floridskou St. Pete’s Beach. V úvodu zjistíme, že je silně věřící a rodičům raději neřekla, kam jede a že zrovna nebude trávit dny pročítáním bible. To je k psychologii této postavy všechno a bude hůř. O jejích třech kamarádkách se totiž nedozvíme ani ťuk. Tedy kromě toho, že jsou věčně nahé, nablblé a nadržené.

play-sharp-fill

Když Faith ještě před půlkou filmu zmizí docela z plátna, zvrhne se tahle drogová jízda v ještě větší pařbu. Na scéně se objeví James Franco jako drogový dealer a místní mafián, který ale místo nějaké akce dokola prohlašuje, jak je hustej. A kdybyste mu to náhodou nevěřili, stačí pohled na tucet jeho zlatých zubů. Zkrátka klišé jak hrom.

Příběh je jen minimální a vlastně dost banální, takže bez vycpávek v podobě sexuálních scén a série desítek záběrů na holky v plavkách by mohla být stopáž klidně poloviční. Paradoxně desetiminutový sestřih pařících vysokoškoláků patří mezi to nejlepší z celého filmu. Režisér totiž natáčel přímo v terénu mezi pařící mládeží, a to dokonce za pomoci vrtulníků. Sesbírané a nahrubo sestříhané materiály působí velmi autenticky, takže není problém příběhu uvěřit.

Režisér obarvil manželku narůžovo

Harmony Korine se zase jednou pokusil šokovat, když chtěl ukázat drsnou stranu amerických jarních radovánek. Ve skutečnosti se ale tolikrát strefuje do mainstreamu, že místo milovníků kontroverze budou kina navštěvovat puberťáci lačnící po pohledu na bývalku Justina Biebera v plavkách.

V jedné z hlavních rolí se objevila i režisérova manželka Rachel Korine. Je sice o třináct let mladší, ale stejně – ve svých téměř sedmadvaceti je ze všech hereček nejstarší. Možná právě proto, aby se zamaskoval její relativně pokročilý věk, ji manžel nekompromisně nechal přebarvit na růžovo a křepčit víc než mladičkou Selenu. Mimochodem andílek Selena se nechala slyšet, že jí museli filmaři dokonce ukázat, jak se drží cigareta, takže ji asi nebylo úplně složité překonat.

Verdikt Nely Christovové:

Nela ChristovováRežisér Vojížděčů vodpadků, Harmony Korine, se pokusil šokovat svět další kontroverzí. Jenže použil dost komerční tematiku a do hlavních rolí obsadil hvězdičky známé z Disneyho filmů. A to je trochu jiná liga. Nicméně Selena Gomez, Vanessa Hudgens a spol. se aklimatizovaly dost rychle a ve svých rolích působí naprosto přirozeně. To, že většina postav nevykazuje zrovna vysokou mozkovou činnost, už je věc jiná.

Příběh partičky vysokoškolaček na prázdninách je tak plytký, že se ze Spring Breakers stala přehlídka holek v plavkách, drog a bouchaček. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby měl film i jiný záměr, než být co nejkrutopřísnější. Forma zvítězila nad obsahem, takže se alespoň můžeme kochat kombinací nekonvenčního střihu a uširvoucího hudebního podkresu.

Hodnocení: 30 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Spring Breakers. Příběh nahradily bouchačky a holky v bikinách