Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Očekávané knihy roku 2015: Rowlingová pod pseudonymem i nový Pamuk

Redakce

Redakce

5. 1. 2015

Rok 2014 je nenávratně za námi a prvním dnem jsme vstoupili do roku nového. I ten pro knižní fajnšmekry chystá papírové lahůdky, které se objeví na pultech knihkupců. A přestože nakladatelství ještě zcela neodtajnila, jaké knižní bomby pro čtenáře a čtenářky připravují, už teď je známo pár novinek, na které se můžete v roce 2015 těšit.

Orhan Pamuk: Istanbul

OBR: Orhan Pamuk: IstanbulIstanbul je poutavým a současně nezvyklým pohledem na jednu ze světových metropolí očima známého a oblíbeného Orhana Pamuka, autora, který je s tímto městem neodlučně spjat.

Kniha je nejen holdem Istanbulu a Bosporské úžině, ale i jakousi osobní kronikou Pamukova uměleckého zrání. Rodinná historie a autorovy vzpomínky se prolínají s esejemi o malířích, spisovatelích a cestovatelích, a to západních i tureckých, spojených s Istanbulem.

Pamukův Istanbul však není radostnou ódou na tisícileté město, nýbrž toto místo zachycuje spíše v jeho pochmurných tónech a s jeho bytostnou melancholií, zdůrazněnou i podmanivými fotografi emi Ary Gülera.

Istanbul vychází 31. března 2015.

Šani Boianjiu: Lidé věčnosti strach neznají

Šani Boianjiu na sebe u českých čtenářů a čtenářek upoutala pozornost svou prvotinou Věčný národ se strachy netřese. Při návštěvě České republiky slíbila, že fanouškům a fanynkám brzy uvede i druhou knihu.

Jael, Lea a Avišag vyrůstají v zapomenutém izraelském městečku, chodí na střední školu a píší si do notýsků vzkazy, aby si ulevily od nudy prostupující jejich náctiletými životy. Když musí narukovat, nepředvídatelně to promění jejich životy i přátelství. Bez ustání cvičí a připravují se na okamžik, který možná nikdy nepřijde. Žijí v jedinečné, jakoby zhuštěné vteřině těsně předtím, než začne jít o život.

Román připomíná díla kronikářů války a vojenství a zároveň odráží onen jedinečný čas v životě mladé ženy, kdy o všem může rozhodnout jeden jediný okamžik.

Lidé věčnosti strach neznají vychází v nakladatelství JOTA v roce 2015.

Robert Galbraith: Hedvábník

OBR: Robert Galbraith: HedvábníkJ. K. Rowlingová pod pseudonymem se představila už v detektivce Volání kukačky, která se dočkala nadšených ohlasů. Netrvalo proto dlouho a vyšlo najevo, že pod jménem Robert Galbraith se neskrývá nikdo jiný než slavná literární matka Harryho Pottera.

A o čem vypráví Hedvábník? Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní, stejně jako to už dříve udělal, a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští.

Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy. Je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.

Hedvábník vychází 27. února 2015.

J. R. R. Tolkien: Artušův pád

OBR: J. R. R. Tolkien: Artušův pádMožná by tomu nevěřil ani sám J. R. R. Tolkien, že i v roce 2015 budou jeho knihy stále vycházet. A to i ty, které ještě nikdy nespatřily světlo světla.

Kniha Artušův pád je literární pastišem, tedy napodobeninou. Jedná se o Tolkienův nedokončený text, který byl nalezen v jeho pozůstalosti. Autor si v něm vzal takříkajíc do parády klasický artušovský příběh, jehož dokončení a následné vydání připravil syn Christopher Tolkien.

Artušův pád vychází 31. března 2015.

Howard Phillips Lovecraft: Sebrané spisy H. P. Lovecrafta BOX

OBR: Howard Phillips Lovecraft: Sebrané spisy H. P. Lovecrafta BOXPrvní souborné vydání veškerých povídek od kultovního autora H. P. Lovecrafta vychází v omezeném nákladu v luxusním boxu za zvýhodněnou cenu.

Box Sebrané spisy H. P. Lovecrafta obsahuje všechny čtyři díly spisů v pěti knihách:
Hrobka (Příběhy a vize z let 1917–1920),
Měsíční močál (Příběhy a sny z let 1921–1925), Volání Cthulhu (Příběhy a novely z let 1926–1930 ve dvou knihách),
Stín z času (Příběhy a střípky z let 1931–1935).

Všechny svazky jsou opatřeny zasvěcenými komentáři Ondřeje Müllera, jež lovcraftovské texty zasazují do širšího kontextu.

Sebrané spisy H. P. Lovecrafta BOX vychází v nakladatelství Plus v roce 2015.

Cassandra Clareová: Nástroje smrti 6: Město nebeského ohně

OBR: Cassandra Clareová: Nástroje smrti 6: Město nebeského ohněNa svět lovců stínů padla temnota, zavládl chaos a zkáza. Clary, Jace, Simon a jejich přátelé se nyní musí spojit proti největší hrozbě, jaké kdy čelili – Claryinu vlastnímu bratrovi.

Sebastian Morgenstern přešel do útoku a systematicky zasévá rozkol do řad lovců stínů. Pomocí Poháru smrti mění lovce stínů v bytosti z nočních můr, rozvrací rodiny, odtrhává od sebe milence a jeho temná armáda se stále zvětšuje.

Nic na tomto světě nemůže Sebastiana porazit – ale kdyby se někdo odvážil do světa démonů, mohla by tu být naděje.

Město nebeského ohně vychází 15. ledna 2015.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Očekávané knihy roku 2015: Rowlingová pod pseudonymem i nový Pamuk