Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Rowlingová svět Harryho Pottera nestvořila, říká zakladatel potterologie

Redakce

Redakce

1. 4. 2014

Chlapec s jizvou ve tvaru blesku si získal miliony čtenářů po celém světě. J. K. Rowlingová se proto nemůže divit, že v sedmém dílu nenaplnila očekávání všech. „Ona neměla právo rozhodovat o osudech čarodějů, se kterými jsme toho tolik prožili. Každý čtenář si zaslouží svůj vlastní konec,“ ohrazuje se Jack Parslow, zakladatel první oficiální společnosti potterologů.

FOTO: J. K. Rowling

Kouzelný svět nepatří jen Rowlingové, říká zakladatel potterologie. Zdroj: Nakladatelství Albatros

Jak vlastně vznikl nápad založit Společnost Harryho Pottera?

Přišlo mi nespravedlivé, že Sherlock Holmes má svou vlastní vědní disciplínu a Harry Potter ne. Řekněte mi, kolik lidí dnes ještě Doyla čte? Doba se změnila a změnil se i její hlavní hrdina. Už netoužíme po racionálním detektivovi, chceme čáry a kouzla. Vyžadujeme únik do magického světa, který se liší od každodennosti. Popravdě se divím, že zrovna já jsem první, kdo tuto myšlenku realizoval. Vždyť Harry Potter přece zahýbal tolika životními osudy.

Jack Parslow
31. července roku 2013 založil Společnost Harryho Pottera a samostatnou vědní disciplínu potterologie.
Knihy J. K. Rowlingové čte od svých dvaceti let, magický svět jej okouzlil na celý život.
Se svou manželkou a dvěma dětmi žije v Hagridově roubence, pracuje jako správce stavby, kterou si filmaři zvolili za bradavickou školu čar a kouzel.

Můžete uvést nějaký příklad?

Tak třeba jeden sedí zrovna před vámi. Dokud jsem poprvé neotevřel knihu J. K. Rowlingové, můj život byl mnohem prázdnější. Po seznámení s brýlatým čarodějem a jeho přáteli jsem najednou získal pocit, že nic není nemožné. Že dokážu věci, o kterých se mi nikdy ani nesnilo. Díky Harrymu jsem se seznámil se svou současnou ženou. V naší společnosti máme ale i dost lidí, kterým se kvůli knihám manželství rozpadlo.

Že by rozvod kvůli obyčejné knize?

Harry Potter není obyčejná kniha, je to životní filosofie. A pokud ji manželé nesdílí, jak by mohli žít navzájem po svém boku? Můj bratr Joachim Parslow (místopředseda společnosti, pozn. red.) je díky Harrymu už tři roky šťastně rozvedený. Když jeho manželka se slzami v očích prohlásila, že místo Siriuse měl raději zemřít Snape, rozpoutala tím několikadenní hádku. Můj bratr totiž klade důraz spíše na inteligenci než otevřené frajírkovství. Nakonec si oba uvědomili, že od svého životního partnera očekávají něco zcela jiného a že je rozvod jediným možným řešením.

Tipuji, že bývalá manželka vašeho bratra není členkou společnosti. Co vlastně musí člověk splnit, aby se stal oficiálním potterologem?

Právě naopak, Vivian je jednou z nejaktivnějších členek. Naše společnost je liberální, každý si tu může zastávat svůj vlastní názor. Je jedno, jakou postavu si oblíbí, i kdyby mělo jít o Voldemorta. Je jedno, jaký si kdo přeje konec.

Zrovna před týdnem můj bratr založil radikální frakci uvnitř společnosti, která si přeje vítězství Pána Zla. To jediné, co od členů očekáváme, je aktivní zájem o magický svět a jeho podrobnou znalost.

Co pochybnost o existenci Joanne Kathleen Rowlingové? Na té se shodnou všichni členové?

Ani náhodou, já osobně nejsem příliš radikální. Věřím, že Rowlingová existuje. Nevěřím ale, že magický svět Harryho Pottera vytvořila ona. Každý potterolog si uvědomuje, že je pouhým mudlou a že o nás čarodějové ví, zatímco my nevíme o nich.

Rowlingová měla to štěstí, že do jejich světa nahlédla a měla možnost o něm napsat. Možná jsou smyšlená jména postav, možná je smyšlený příběh, ale rozhodně ne celý svět. To je ale jen můj názor. Ti radikálnější nevěří, že Rowlingová existuje, její fotografie prý vznikly ve Photoshopu.

Nicméně právě na popud Rowlingové jste založil společnost.

Jak říkám, já věřím v její existenci, ale nemyslím si o ní nic dobrého. Ona si totiž nedokáže uvědomit svou roli v celé této záležitosti. Nechce si připustit, že je pouhou pozorovatelkou, nikoli bohyní. Její kniha začala žít vlastním životem a ona neměla právo rozhodovat o osudech čarodějů, se kterými jsme toho tolik prožili. Teď si ještě dovoluje pochybovat o tom, zda měla Hermiona skončit s Ronem, či nikoliv. Chápete tu její drzost? Tohle je záležitost čarodějů, osudu a lásky, rozhodně ne Rowlingové. Navíc, všichni čtenáři mají právo na vlastní příběh s vlastním koncem.

Tím se dostáváme k projektu, na kterém společnost pracuje. O co v něm jde?

V souladu s ideami Společnosti Harryho Pottera jsme se shodli, že čtenář bude spokojený jen tehdy, bude-li spokojený se sedmým dílem. Jak jsem již zmínil několikrát, nikdo nemůže mít úplnou pravdu. Jsme liberální společnost s mnoha rozličnými názory a chceme chránit svobodu jednotlivců. Sestavil jsem proto několik pracovních týmů, každý dostal za úkol napsat sedmý díl podle vlastní ideologie.

Můj bratr například nechal zvítězit Voldemorta. Podle něj totiž Pán Zla není zlý, jen mu v dětství nebylo věnováno dost lásky. Tu mu nahradí jeho oddaná Belatrix a on si uvědomí, co všechno udělal špatně. Místo aby rozbořil Bradavice a zahalil svět temnotou, rozhodne se napravit škody, které napáchal. V magickém světě totiž vždy zvítězí láska.

Kolik konců vzniklo?

Zatím jich máme osmnáct, ale stále píšeme nové. A psát nepřestaneme, dokud nebudou všichni Harryho fanoušci spokojeni. Kdokoli má doma knihu s koncem, který jej dostatečně neuspokojil, může nám ji poslat a my mu obratem vrátíme takový, který si sám vybere. Případně může napsat konec vlastní. Takovou výměnu mohou udělat čtenáři tolikrát, kolikrát budou chtít. Dokud nenajdou ten pravý konec, který se shoduje s jejich smýšlením.

Vy sám jste si knihovničku vybavil jakým koncem?

Žádným, podle mě totiž Harryho příběh nikdy neskončí. Stejně jako nikdy nepřestane existovat svět hůlek, neviditelných plášťů a máslových ležáků.

Rubrika Literatura magazínu TOPZINE.cz přeje svým čtenářům a čtenářkám krásný apríl!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rowlingová svět Harryho Pottera nestvořila, říká zakladatel potterologie