Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Sherlock Holmes oslavil už 160. narozeniny, stále ale umí okouzlit davy

Redakce

Redakce

30. 1. 2014

Sherlock Holmes, jméno neodmyslitelně spjaté s inteligencí, podivínstvím, závojem tajemna i touhou po dobrodružství. Ačkoli je tomuto notoricky známému detektivovi již 160 let, rozhodně neztrácí elán. Doba se mění, ale anglický gentleman svou popularitu neztrácí.

FOTO: Už déle než století se Sherlock Holmes těší světové popularitě

Sherlock Holmes by z dortu letos sfoukl 160 svíček. Zdroj: sxc.hu

O historii dobrodružství Sherlocka Holmese byla napsána již řada článků i knih. Arthur Conan Doyle, tehdy ještě bez titulu Sir, zasedl v roce 1886 ke stolu a sepsal své první dobrodružství o výjimečně inteligentním detektivovi a jeho věrném příteli doktoru Watsonovi.

Vlnu nadšení, kterou vzbudily hlavně jeho příspěvky v časopise Strand Magazine, samozřejmě nikdo nečekal. Ani sám autor, který i když už měl svého hrdiny plné zuby, musel jej na nátlak fanoušků vylovit z Reichenbašského vodopádu a probudit jeho příběhy opět k životu.

Film, seriál a dokonce i manga

Mánie tedy neskončila smrtí Holmese, a dokonce ani smrtí samotného Doylea. V nesčetných filmových adaptacích získal detektiv na desítky podob. V poslední době bývá spojován s obličejem Roberta Downeyho Jr. nebo Benedicta  Cumberbatche.

Holmes ale nestřídal jen tváře, přeskakoval také z jednoho žánru do druhého. Od filmů či seriálů se dostal až k manze, japonskému komiksu.

Společně s postavou detektiva se mění i doba. Původní knižní Sherlock si s radostí pochutnával na dobré dýmce, ten dnešní v podání Benedicta Cumberbatche bojuje se svou závislostí pomocí nikotinových náplastí.

Asi nejfantasknější a nejradikálnější proměnu prodělal doktor Watson, kterému scénáristé amerického seriálu Elementary změnili pohlaví. Ostatně celý vztah mezi detektivem a jeho pomocníkem žije dnes díky vášnivým fanouškům a jejich povídkám zcela vlastním životem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sherlock Holmes oslavil už 160. narozeniny, stále ale umí okouzlit davy