Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Benedictu Cumberbatchovi. Seriálový Sherlock rád protestuje

Nikola Němcová

Nikola Němcová

7. 12. 2013

Ještě před pár lety znal Benedicta Cumberbatche jen pořádný britofil, ale to se změnilo s příchodem seriálu Sherlock. Příští týden do kin vtrhne jako Drak Šmak a už teď vám můžeme říct, že to není naposled, kdy o Benedictovi uslyšíte.

FOTO: Benedict Cumberbatch v seriálu Sherlock

Benedict Cumberbatch je Sherlock Holmes. Zdroj: BBC

Benedict Timothy Carlton Cumberbatch se narodil 19. července 1976 v Londýně do rodiny herce Timothyho Carltona a herečky Wandy Ventham. Studoval na soukromé škole Brambletye a s herectvím začal koketovat v době, kdy chodil na Harrow. Tam byl členem Rattiganského klubu, který byl pojmenován po dramatikovi Siru Terenci Rattigenovi. Zahrál si v několika shakespearovských hrách a svůj herecký debut si odbyl ve hře A Midsummer Night’s Dream. Byl také členem rugby týmu.

Po studiu si dal na rok pauzu a odjel učit angličtinu do tibetského kláštera. Po jeho návratu se přihlásil na univerzitu v Manchesteru, kterou úspěšně dokončil. Svá studentská léta zakončil jednoročním kurzem na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.

Od roku 2001 získával významnější role v divadle jako Open Air Theatre, Royal Court Theatre a National Theatre. Za výkon ve vedlejší roli ve hře Hedda Gabler byl nominován na cenu Lawrence Oliviera. Mezi jeho další významné divadelní počiny patří Boylův Frankenstein, ve které se spolu s Jonny Lee Millerem střídal v roli Viktora Frankesteina a monstra. Oba dva za tato ztvárnění získali společně cenu Lawrence Oliviera. Paradoxem je, že právě Miller hraje Sherlocka Holmese v americkém seriálu Elementary.

Před kamerou se proslavil díky roli Stephena Hawkinga v dramatu Hawking. Pozorní diváci si ho také mohli všimnout ve filmech Pokání, Králova přízeň nebo ve snímku Jeden musí z kola ven. Největší slávu mu ale přinesl seriál Sherlock, ve kterém ztvárnil světoznámého detektiva Sherlocka Holmese. Od té doby si na nezájem stěžovat nemůže. Letos se objevil v novém Star Treku, před ním jsou dvě pokračování Hobita a mnoho dalších projektů.

video
play-sharp-fill

1. Přepadli ho v jižní Africe

V roce 2005 Benedict natáčel v jižní Africe seriál To The Ends of The World. Jemu a dalším dvěma spolujezdcům praskla pneumatika. Zatímco se snažili vyměnit pneumatiku, přepadlo je šest ozbrojených mužů.

„Zkontrolovali, jestli nemáme zbraně, vzali nám naše cennosti, strčili nás do auta a odvezli nás do buše.  Otevřeli kufr od auta a řekli mi, ať vylezu ven. Odvedli mě dál od ostatních, přinutili mě si pokleknout s rukama za hlavou. Řekli mi, že mi nechtějí ublížit, ale jestli udělám chybu, tak to udělají. Slyšel jsem, že přivedli i ostatní. Potom jsem slyšel, jako by auto odjíždělo,“ vypověděl Benedict při rozhovoru.

Po třech hodinách se rozhodli odejít a zavolat policii. „Stále mám jizvu na místě, kde mě svázali. Bylo to děsivé. Druhý den jsem se probudil jako svobodný muž, ucítil jsem sluneční paprsky na své tváři a rozbrečel jsem se. Myslel jsem, že už nikdy neucítím teplo sluneční paprsků,“ zakončil vyprávění Benedict.

2. Rád protestuje

„Nikdy jsem nebyl aktivista, ale vždycky jsem sledoval politické dění. Protestoval jsem proti škrtům v rozpočtu a škrtům na vzdělání. Protestoval jsem proti válce v Iráku,“ přiznává.

Během natáčení finální epizody třetí řady využil přítomnosti médií a nechal se vyfotografovat společně s několika kusy papíru, na kterých upozorňoval na přístup vlády k občanským právům.

FOTO: Benedict Cumberbatch ve filmu Star Trek: Do temnoty

Záporáci mu jdou. Zdroj: Paramount Pictures

3. Fan Fiction k seriálu Sherlock mu lichotí

Pokud patříte mezi uživatele Tumblr a je vaším oblíbený seriálem Sherlock, je pravděpodobně, že už jste na nějakou tu fan fiction narazili. A to i Benedict, který na to byl upozorněn svým kolegou Martinem Freemanem. Některé z děl mu dokonce lichotí.

„Moje tělesné proporce mi lichotí. Mám svaly, dělám tam něco, co běžně se svým tělem nedělám a zahrnuje to Watsona. Víc k tomu neřeknu. Ale všechno je to na internetu, jestli se na to chcete podívat. Byl jsem ohromen uměleckou kvalitou, lidé tím strávili hodiny. Jakmile se ven dostalo, že budu hrát Šmaka v Hobitovi, začali tam najednou přidávat draka s fialovou šálou, který létá okolo,“ vypráví o svých zážitcích s fan fiction.

4. Stal se obětí stalkingu

Benedict je znám tím, že si rád stráží svoje soukromí. V roce 2012 se při jednom rozhovoru svěřil, že se stal obětí internetového stalkingu. Zjistil totiž, že někdo tweetuje o tom, co se děje u něj doma. Když se rozpovídal o tom, jak se s tím vyrovnává, řekl: „Je to déle trvající proces. To, že někdo věděl o tom, co dělám, a dal to v tu chvíli vědět zbytku světa.“

5. Nechce být Pánem času

Jeden čas kolovalo médii, že Benedict odmítl roli v seriálu Doctor Who. Ten však v show Jonathana Rosse tyto zvěsti vyvrátil. Role mu nikdy nabídnuta nebyla a on sám by v ní účinkovat nechtěl. Ne proto, že by seriál neměl rád, ale proto, že viděl u svého kamaráda Davida Tennanta, který hrál desátého Doktora, jak velká zodpovědnost je být Doktorem. A také proto, že se jeho tvář objevovala na různých typech zboží, a to by on nechtěl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Benedictu Cumberbatchovi. Seriálový Sherlock rád protestuje