Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nové animované filmy v roce 2013: Těšte se na mutanty i příšerky

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 1. 2013

Obliba animovaných filmů v posledních letech výrazně vzrostla, už dávno totiž nejde o záležitost ryze pro děti. TOPZINE.cz vybral nejzajímavější animáky, které budou letos uvedeny v českých kinech.

Huňatý Sulley se během studií s jednookým Mikem moc nemusel. Zdroj: Falcon

Univerzita pro příšerky (premiéra: 20. června)

Studio Pixar čeká příští rok reparát. V Univerzitě pro příšerky, která je pokračováním oblíbených Příšerek s.r.o., bude muset dokázat, že jeho průměrné poslední filmy (Rebelka, Auta 2) byly jen přešlapy a že Pixar stále ještě umí točit kvalitní animáky s nálepkou  pro děti i dospělé. Snímek režiséra Dana Scanolna je prequelem prvního filmu a vypráví o studijních letech Mika a Sulleyho, během nichž se navzájem nemohli vystát.

Království lesních strážců (premiéra: 30. května)

Mladá dívka se zničehonic ocitá v hlubokém lese, kde se dozvídá o existenci tzv. lidí listů, kteří se starají o chod lesa. Stejně jako v jiných společenstvích i tady ale probíhá boj dobra a zla. Režisérem snímku je Chris Wedge (Doba ledová, Roboti) a o hudbu se postaral Danny Elfman – minimálně ta by proto měla stát za to.

Letadla (premiéra: 22. srpna)

V roce 2006 a 2011 do kin vstoupila Auta produkovaná společnostmi Pixar a Disney. Pro rok 2013 se Auta proměnila v Letadla a Walt Disney už ve své produkci jede (nebo snad letí?) sám. Příběh snímku nepřekvapí. Hlavním hrdinou je Dusty – letadlo, které touží zúčastnit se slavného leteckého závodu. Má to ale háček – Dusty má obrovský strach z výšek. Překoná ho?

[youtube_660]jL5S2AFtGVw[/youtube_660]

Frankenweenie: Domácí mazlíček (premiéra: 3. ledna)

Frankenweenie není klasický animák. Co jiného ale čekat od Tima Burtona? Hlavní postavou jeho nového filmu je malý Victor. Ten přijde nečekaně o svého psího mazlíčka, s čímž se ovšem odmítá smířit. Snaží se proto přijít na způsob, jak Sparkyho znovu přivést k životu. Burton natočil stejnojmenný film už v roce 1984, tenkrát byl však hraný a krátkometrážní.

O myšce a medvědovi (premiéra: 17. ledna)

Medvěd Ernest je hudebník toužící po štěstí, jeho chudoba a hlad mu to ale znemožňují. Jednoho dne při hledání potravy chytí Ernest myšku Celestinu a ta s ním uzavře dohodu. Když ji nesní, ukáže mu na oplátku místo plné sladkostí. A dobrodružství může začít. Francouzský snímek je natočen jednoduchou, ale krásnou animací, která už se v dnešní době u filmů často nevidí.

Já, padouch 2 (premiéra: 4. července)

Podrobný děj animáku Já, padouch už si mnoho z nás nejspíš nepamatuje, zato žlutí mimoňové utkvěli v hlavě snad každému. I v pokračování snímku z roku 2010 dostanou svůj prostor a pravděpodobně bude ještě větší než v případě jedničky. Spolu s nimi se na plátno vrátí samozřejmě i zloduch Gru s hlasem Steva Carella a jeho dcerky.

Mimoňové nebudou v pokračování Já, padouch 2 chybět. Zdroj: Bontonfilm

Ledové království (premiéra: 28. listopadu)

Horolezec a mladá dívka se vydávají na nebezpečnou cestu sněhovými vrcholky, aby našli sněhovou královnu a ukončili prokletí, které snesla na jejich království. Film od studia Disney je natočen na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena Ledová královna. Tento příběh byl už zpracován do mnoha filmových podob, včetně té animované.

Zataženo, občas trakaře 2 (premiéra: 5. prosince)

V prvním filmu došlo ke katastrofické potravinové bouři, po níž se musel hlavní hrdina Flint a jeho přátelé odstěhovat z města. Zde Flint pracuje vedle svého idolu ve společnosti, která je zodpovědná za vyčištění ostrova. Pak ale zjistí, že jeho neslavný stroj stále ještě funguje, a co víc – vytváří mutanty rostlin a zvířat.

Croodsovi (premiéra: 21. března)

Rodina Croodsových si ve své prehistorické éře žije vcelku poklidným životem. To se ale změní, když se jim před očima otevře nový krásnější svět a oni postupně objevují dosud nepoznané. Téma pravěku se v animovaném žánru ještě neobjevilo, proto bude zajímavé sledovat, jak se své šance tvůrci filmu, kteří pracovali také na Jak vycvičit draka, zhostili.

[youtube_660]fzA2q-aiZYU[/youtube_660]

Mezi další zajímavé animované kousky by mohla patřit dvojice od studia Dreamworks – Turbo o šnekovi, který chce být nejrychlejší na světě – a Mr. Peabody & Sherman – adaptace stejnojmenného animáku. Kromě již zmíněných pokračování se v českých kinech objeví také částečně hraní a částečně animovaní Šmoulové 2. Zajít budete moci i na starší snímky Malá mořská víla a Hledá se Nemo, tentokrát nově ve 3D formátu.

Českou tvorbu v žánru animovaných filmů letos zastoupí například Čtyřlístek ve službách krále – adaptace slavného komiksu. Kombinaci hrané a animované složky nabídne Kovář z Podlesí a Poslední z Aporveru, který se po mnoha odkladech snad už dočká premiéry. Nad dalšími snímky prozatím ohledně jejich uvedení do kin visí otazník .

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové animované filmy v roce 2013: Těšte se na mutanty i příšerky