Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Noc literatury 2011: Hrabalovská Libeň ožila příběhy

FOTO: Noc literatury!Reportáž!Sbírání bobříků připomínalo středeční noční chození lidí v pražské čtvrti Libeň z místa na místo. Možná si náhodní protijdoucí ťukali na čelo a přemýšleli, kam ty davy proudí. Pozornější z nich si všimli žlutých cedulí s nápisem Noc literatury a ti uvědomělejší se k turistům přidali.

FOTO: Noc literatury

Četlo se také v Baru Na Měsíci, Zdroj: nocliteratury.cz, Drahomír Stulír

Nesbírali se však bobříci, ale navštěvovala se literární čtení. Na dvaceti různých místech na návštěvníky každou půlhodinu čekala jedna z českých známých osobností s úryvkem ze zahraniční knížky v ruce.

Jak se čte v plynojemu? Nebo sportovním centru?

Četlo se na zámku, ve škole, kostele, sportovním centru, divadle, Sokole, a dokonce i v plynojemu. Dvacet různých míst v hrabalovské Libni, dvacet různých předčítačů. Jan Budař, Miroslav Táborský, Tereza Kostková, Radek Valenta, Jan Burian, Martin Preiss, Klára Issová a další.

Návštěvníků bylo jako každý rok mnoho. Až se někteří účinkující divili, protože četli pro místnost zaplněnou až po strop zatímco za dveřmi se tlačili další nadšenci, kteří netrpělivě vyčkávali na následující kolo čtení.

Noc literatury se letos konala po páté. První čtení na všech místech začala v 18 hodin, poslední dobrou literární noc čtenáři posluchačům popřáli před 23 hodinou. Čtení trvala vždy čtvrt hodiny, aby lidé stihli dojít k dalšímu bodu.

Oltář jako skvělé místo k sezení

Já svojí tour začala u herečky Lenky Vlasákové, která četla na jednom z nejvíc netradičních míst – ve sportovním centru. Seděli jsme na žíněnkách, kolem nás horolezecké stěny, mezi kterými se nesla slova Krizstiny Tóthové, maďarské autorky, jejíž kniha Čárový kód byla vybrána k letošní Noci literatury. Bohumil Hrabal se určitě sportovně vyžíval jinak a jinde.

FOTO: Jan Budař

Jan Budař četl za zvuku violy, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Hrabal jistě ani příliš často nechodil na policejní stanici Libeň. Ale čtení Taťjany Medvecké se v policejní kanceláři vyjímalo. Hlavně proto, že v ruce měla povídku Kariho Hotakainena z Finska z knihy Role člověka, jejíž hlavní téma bylo krádež.

Putování za literaturou pokračovalo dál a začala jsem bojovat o místa. Což jsem vzdala a spokojila se s tureckým sedem na zemi. Tak jsem v síni libeňského zámku poslouchala hurónský hlas Marka Vašuta, který z knihy HHhH francouzského autora Laurenta Bineta předčítal o Heydrichovi. Jiřího Langmajera jsem dokonce viděla z pod oltáře, jinde totiž v kapli libeňského zámku místo nebylo. Četl úsměvný úryvek z Černých psů britského autora Iana McEwana.

U čtení Jaroslava Rudiše jsem si vzpomněla na školní léta. Seděli jsme v učebně chemie v posledním patře Gymnázia U Libeňského zámku. A Rudiš také zavzpomínal na své pedagogické vzdělání. Čtení z knihy Pan Valéry a Logika Gonçala M. Tavarese z Portugalska doplňoval kresbami na školní tabuli. Bavil se on a především jeho žáci.

Někdy je noc příliš krátká. Noc literatury byla jedna z nich

Zklidnění přišlo s Miroslavem Táborským a španělskou knihou Eduarda Mendozyho Podivuhodná cesta Pomponia Flata. Poslední dobrou noc mi popřál Jan Budař v Grabově vile. Četl ne příliš úsměvný úryvek z knihy Sladkost života autora Paula Hochgatterera z Rakouska, který doprovázela hra na violu.

FOTO: Libeňský zámek

Četlo se v síni a v kapli libeňského zámku, na nádvoří se prodávaly knihy Noci se slevou, Zdroj: praha8.cz

Pražskou Libeň jsem opouštěla obohacená, spokojená a těšící se na další ročník. Čtenáři byli výteční, to platí i pro posluchače. Organizátoři slibovali, že Libeň ožije příběhy, vyplnilo se. Ožila netradiční, jinak ne příliš snadno dostupná místa, ožily libeňské ulice, ožili všichni nadšenci literatury, ať už byli mladí, staří nebo zdraví či nemocní. Jediným mínusem Noci literatury byl fakt, že i kdyby se člověk rozkrájel, nebylo možné navštívit všechna autorská čtení.

Noc literatury 2011 symbolicky zahájila knižní veletrh Svět knihy, který začal dnes dopoledne na pražském Výstavišti a potrvá až do neděle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noc literatury 2011: Hrabalovská Libeň ožila příběhy