Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nobelova cena za literaturu? U dětí je favoritkou J. K. Rowlingová

Redakce

Redakce

5. 9. 2014

Podle nejnovějšího průzkumu projektu Čtení pomáhá čtou žáci a studenti základních a středních škol jednu až tři knihy za měsíc. Téměř 90 % dětí a mládeže se k některé knize vrátilo a četlo ji opakovaně. Svému kamarádovi by děti ze Čtení pomáhá doporučily světový bestseller Deník malého poseroutky. A Nobelovu cenu za literaturu by udělily J. K. Rowlingové. Poměrně zajímavé výsledky, nemyslíte?

„Výsledky šetření jsou velmi uspokojivé. To, že žák čte, vede k zcela viditelnému rozvoji určitých dovedností, kterými v oblasti čtenářské gramotnosti disponuje. Takový žák je schopen vyhledat určité informace, zpracovat je logickým způsobem, dát text do souvislosti s vlastními zkušenostmi, znalostmi a představami, pochopit význam jemných jazykových nuancí, vyjádřit a obhájit vlastní názor. Skromné přání na závěr: ať je takovýchto zapálených čtenářů stále více,“ říká Vlasta Žabenská, učitelka českého jazyka Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Břeclav.

Průzkum proběhl na jaře letošního roku. Internetový dotazník vyplnilo 3 763 dětí registrovaných ve Čtení pomáhá. Jde o žáky základních a studenty středních škol z celé České republiky.

Dvacet sedm procent dotázaných žáků základních a studentů středních škol totiž přečte měsíčně jednu knihu, stejné procento přečte dvě knihy a 20 procent tři knihy měsíčně. Dvě desetiny přečtou čtyři a více knih a jen 2 % odpověděly, že měsíčně nepřečtou ani jednu knihu.

Ke knihám se děti rády vrací

Osmdesát sedm procent oslovených dětí z projektu Čtení pomáhá uvedlo, že se k nějakému titulu alespoň jednou vrátilo. Dvě třetiny z nich proto, že je kniha natolik zaujala, že si ji chtěly přečíst znovu, desetina zapomněla její obsah či smysl a chtěla si ji připomenout a 6 % se cítilo být příliš mladými, když danou knihu četlo poprvé. Jen 2 % se ke knize vrací z toho důvodu, že nepochopily její obsah.

„Nejčastěji se mladí čtenáři vrací k příběhům Harryho Pottera, v kurzu je ale samozřejmě také světový bestseller Deník malého poseroutky, Malý princ či Děti z Bullerbynu,“ komentuje výsledky průzkumu Čtení pomáhá jeho autor a donátor Martin Roman.

Kamarádovi malého poseroutku, Nobelovku Rowlingové

Na otázku, kterou knihu bys doporučil svému kamarádovi, nejčastěji oslovení čtenáři odpovídali Deník malého poseroutky. Nobelovu cenu za literaturu by ale udělili J. K. Rowlingové.

„Není to pro nás žádné překvapení, příběhy Harryho Pottera jsou v rámci našeho projektu (a nejen zde), stále na špičce oblíbenosti, a to od samého spuštění Čtení pomáhá. Kontrolní test, který čtenář musí vždy vyplnit, chce-li získat 50 korun pro charitu, u vůbec nejoblíbenějšího dílu Harry Potter a Fénixův řád byl vyplněn již více než sto tisíckrát,“ dodává Roman.

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nobelova cena za literaturu? U dětí je favoritkou J. K. Rowlingová