Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Filozofická pohádka Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho je nejen balzámem na duši

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

10. 9. 2018

Kouzelný pohádkový příběh Malý princ (z francouzského originálu Le Petit Prince), vydaný v roce 1943, je jedním z nejproslulejších děl spisovatele a aviatika Antoina de Saint-Exupéryho. Kniha vypráví o pilotovi, jenž ztroskotá na Sahaře, kde se seznamuje s Malým princem, který sem přišel z daleké planety.

Na první pohled se může zdát, že kniha Malý princ je určena pouze dětským čtenářům, ať už díky její délce či kresbám, jež se v díle nacházejí a jejichž autorem je sám spisovatel. Ovšem opak je pravdou. Toto dílko, které je součástí publikace Země lidí, si najde mnoho čtenářů mezi dospělým publikem, neboť pojednává o nejhlubších a nejzávažnějších otázkách života i smrti.

Kniha věnovaná Léonu Werthovi, když byl malým chlapcem

Sedmadvacet půvabných kapitol vypráví příběh o Malém princi, záhadném človíčku z daleké planety. Vypravěč (Exupéry) uvízne v poušti a snaží se opravit své letadlo. Vtom se objeví Malý princ a prosí jej, aby mu nakreslil beránka. On mu však nejprve namaluje hroznýše, jak polyká šelmu, a poté hroznýše, jak zažívá slona, což ovšem dospělým ani trochu nenahání strach, neboť to vypadá jako klobouk. Jenomže to na Malého prince neplatí, touží po beránkovi. „Dospělí sami nikdy nic nechápou a děti hrozně unavuje stále a stále jim něco vysvětlovat.“ I tu vypravěč nakreslí bedýnku a řekne Malému princi, že beránek je uvnitř. V tu chvíli se jeho obličej rozzáří.

Malý princ se dočká filmové podoby. Obsazen byl James Franco

Malý princ se vydává na dalekou pouť

O malém princi víme to, že planeta, odkud přichází, je sotva větší než dům. Jde o asteroid 3251, planetku B 612. „Když dám ráno do pořádku sebe, musím udělat pořádek na planetě. Ono je třeba se přinutit a pravidelně vytrhávat baobaby,…“ Stromy totiž mohou proměnit planetku v prach, pokud by je někdo nevytrhal. Dozvídáme se také, že si Malý princ zamiluje růži, která se zdá být nesmírně pyšnou květinou. Rovněž se stará o vymetání nevyhaslých sopek.

FOTO: Malý princ

Malý princ s liškou

Malý princ učiní zásadní rozhodnutí a opouští svůj domov, aby viděl vesmír. Navštíví oblasti těchto asteroidů: 325, 326, 327, 328, 329 a 330. Na každém z nich se seznámí s nějakým dospělým (král, domýšlivec, pijan, byznysmen, lampář, zeměpisec). Na tuto pouť se vypravuje, aby si tam našel nějaké zaměstnání či poučení.

Jak si Malý princ ochočil lišku

Jeho putování však nekončí, navštěvuje Zemi, kde jsou asi dvě miliardy dospělých, přechází poušť, kde se setkává s jedinou květinou, vystupuje na vysokou horu, prochází pískem, skalinami a sněhem, a tu se objeví liška. Požádá ho, ať si ji ochočí. Chce-li mít přítele, musí si ji ochočit a mít hodně trpělivosti.

„Sedneš si nejprve kousek ode mne, takhle do trávy. Já se budu na tebe po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat. Řeč je pramenem nedorozumění. Každý den si však budeš moci sednout trochu blíž…“ Nejlépe ve stejnou hodinu. „Přijdeš-li například ve čtyři hodiny odpoledne, již od tří hodin budu šťastná. Čím více čas pokročí, tím budu šťastnější. Ve čtyři hodiny budu už rozechvělá a neklidná; objevím cenu štěstí! Ale budeš-li přicházet v různou dobu, nebudu nikdy vědět, v kterou hodinu vyzdobit své srdce… Je třeba zachovávat řád.“

Jakmile si Malý princ povídá opět s vypravěčem, požádá jej, ať mu nakreslí náhubek pro beránka. Prozradí mu také, že právě zítra bude jeho výročí, co přišel na Zemi. Vypravěč tuší, že se něco děje! Když stojí Malý princ u staré studny s pobořenou kamennou zdí, povídá do prázdna: „Máš dobrý jed? Jsi jist, že mě nenecháš dlouho trpět?“ Tu se letci sevře srdce, protože ničemu nerozumí, tedy do doby, než uvidí, jak se proti Malému princi postaví jeden z těch žlutých hadů, kteří vás v půlminutě sprovodí ze světa.

Trailer k filmu o Malém princi. Bude animovaná verze populární jako kniha?

Jaké je Exupéryho poslání?

První náčrty této filozofické pohádky pro dospělé řadí se do období tragických let 1939 až 1940. První vydání knihy spadá do roku 1943. Exupéry byl letec, technik, především však člověk vysoké literární kultury. Byl dokonce vynikajícím lyrikem. Dovedl ho rozechvět strom, jezírko i hvězda a jeho tzv. exaktní úvahy mají nejednou výškové perutě orla. Jeho knihy měly být knihami – svědectvími o malém světě aviatiků a o vysokých mravních hodnotách, které autor na zemi našel.

Exupéry dokázal ve svých knihách dokonale zobrazit okolí života letců, takový svět, který miloval. Jeho poslání bylo prosté tak, jak prosté bývají základní pravdy o životě a smrti. „V člověku je nutno probudit to, co je v něm velké.“ Z této myšlenky vychází další ideové linie Saint-Exupéryho tvorby.

Toto dílko se může zdát na první pohled útlé a kraťoučké, ovšem jeho obsahová stránka mluví za vše. Děti zřejmě nebudou chápat jeho hlubší smysl, přesto je kniha může oslovit tak jako dospělé. Stačí přečíst prvních pár vět a uvidíte, že knihu dočtete s chutí do konce. A možná vám i ukápne nějaká ta slzička. Malý princ je přece kouzelný človíček z daleké planety!

Zdroj: EXUPÉRY, Saint Antoine de: Malý princ. Praha: Odeon 1976

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Filozofická pohádka Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho je nejen balzámem na duši