Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nemáme ambice dělat z Rock for Churchill megafestival, říká organizátor

Redakce

Redakce

14. 8. 2012

FOTO: Tito TarantulaV pátek 24. a v sobotu 25. srpna ovládne severočeské městečko Vroutek, ležící na půli cesty mezi Prahou a Karlovými Vary, hudební festival Rock for Churchill. Hlavními tahouny jsou letos britští The Freestylers.

video
play-sharp-fill

Mezi dalšími headlinery se představí londýnská parta Dub Pistols, která byla oceněna časopisem DJ Mag jako Nejlepší koncertní kapela roku 2011, legendární jamajský zpěvák Horace Andy (u nás známý hlavně jako hlas Massive Attack – pozn. redakce) nebo třeba NZ Shapeshifter, kteří na domovském Novém Zélandu vyprodávají s naživo hraným drum‘n‘bass jednu halu za druhou.

O programu letošního ročníku, problémech s financováním festivalů u nás i o historii festivalu jsme si popovídali s Kamilem Šírem, hlavním organizátorem akce s názvem Rock For Churchill, který vůbec poprvé poskytl ohledně festivalu rozhovor.

Jak vůbec vzniknul festival Rock For Churchill a jeho trochu zvláštní název?

Festival vzniknul před 13 lety jako malá jednodenní akce s lokálníma kapelama, tehdy ještě jako benefice pro kostel ve Vroutku. K tomu se vztahuje taky název, který byl původně Rock fór Church(ill). Je to sice trochu podivnej název, na který se spousta lidí ptá, ale má svou tradici, takže zůstává dodnes. Festival začala organizovat místní parta nadšenců.

Jak ty ses dostal k festivalu?

Po třech ročnících za mnou přišli kluci, který jsou mými dobrými kamarády, jestli bych se nechtěl přidat. Muziku mám rád a navíc organizování festivalu není daleko ani od mé práce produkčního v Lucerna Music Baru, takže jsem do toho šel. S tou samou partou pořádáme festival dodnes, a děláme si tak radost. A doufám, že děláme radost i lidem v okolí a návštěvníkům, který k nám jezdí z celý Český republiky.

Co bys označil jako zlomový rok pro vývoj Churchilla?

Asi pátý ročník v roce 2004, kdy jsme rozšířili festival na dva dny a přivezli jsme tam známý český kapely jako J.A.R., MIG 21 a další. Stálo nás to hodně peněz a festival tenkrát dost prodělal. Neměli jsme moc představu, jak se z toho vylížeme, ale bylo to pro nás hodně důležitý, protože jsme si uvědomili, že velký voči jsou na nic. A že je vždycky dobrý se držet při zdi a dělat to, co si může člověk reálně dovolit a nestavět vzdušný zámky s tím, že to vždycky nějak dopadne. Realita je potom krutá a nikdo ti nic neodpustí.

Když už zmiňuješ finanční záležitosti, tak letos se festivalům z tohoto pohledu moc nedaří. Prague City Festival skončil dřív, než začal (psali jsme) a Sázavafest musel odvolat hlavní hvězdu pár týdnů před začátkem, aby vůbec přežil (čtěte více). Jak je to s Churchillem v době krize, kdy sponzoři kultuře moc nepřejí?

My máme v tomhle výhodu, že jsme nikdy nebyli zajištěný nějakým movitým generálním partnerem, takže jsme museli počítat hlavně s návštěvností a s výtěžkem ze vstupného, z čehož se všechny náklady platily. Letos se nám zaplať pánbůh podařilo sehnat pár partnerů, kteří se rozhodli festival podpořit, takže se nám trochu líp dýchá. Jediný, co nedokážeme ovlivnit, je počasí. A to když se nepovede a lidi nedorazí v takovém počtu, jako bychom potřebovali, tak to zavání dost velkým průserem.

Rock For Churchill není jen o rocku, jak by mohl napovídat jeho název, ale hrají tam kapely různých žánrů. Změnili jste v průběhu let nějak jeho zaměření?

Já bych nechtěl nějak škatulkovat festival, a už vůbec ne muziku. Nikdy jsme nebyli festival jen o jednom stylu. Název je takový, jaký je, a my budeme asi holt každý rok poslouchat, proč se to jmenuje Rock For Churchill, když tam nehrajou jen rockový kapely. Náš pocit nám velí jít cestou žánrové různorodosti a i reakce na minulé ročníky a ohlasy na letošní program nás v tom podporujou.

Každopádně i fanoušci kytarovek si letos přijdou na svý, ať jsou to český party anebo třeba Tito & Tarantula, kteří o kytarách rozhodně jsou. Bohužel máme smůlu na zásadní kytarové věci jako Soulfly nebo Sick of It All, o které se už pár let snažíme, ale ještě nám to nevyšlo.

Podle čeho vybíráte program na festival?

O programu se bavíme v té samé partě jako od začátku. Většinu kapel, které u nás hrajou, jsme viděli naživo ještě před tím, než jsme je pozvali. Nechceme dělat festival jednoho žánru. Naše vize je dělat pestrý festival, kde hrajou kvalitní kapely na dobrý zvuk. Churchill je taky o tom, že spousta lidí u nás objevuje nové kapely. Slyšel jsem už spoustu názorů, že k nám jezdí lidi, aby si trochu rozšířili obzory a poznali muziku, o který předtím neslyšeli. A to mě na tom baví.

V letošním programu je řada zajímavých kapel. Na co se ty osobně těšíš, máš nějaký tip nebo černého koně?

Pro mě osobně jsou to Novozélanďani Shapeshifter, které jsem viděl naživo v Praze a bylo to super. Rozbalí to na závěr prvního dne a myslím, že svojí energickou show hodně lidí překvapí. Dál třeba Tito & Tarantula, které jsem viděl několikrát a vždycky to byla neskutečná jízda.

Čtěte také: Pražský koncert Tito & Tarantuly pobavil hudbou i vtípky na Iglesiase

Pak taky Dub Pistols, starý dobrý The Freestylers, o které jsme se dlouho snažili a nakonec to klaplo. A samozřejmě skvělý český kapely, ať jde o rockové jistoty jako Tři sestry, Wohnout, Vypsaná fixa, mojí oblíbenou Vltavu, soulové Navigators, Skyline, Sto zvířat a další. Počet kapel máme trochu limitovaný tím, že máme jedno pódium pro živou muziku, druhá stage je jen pro DJs.

A neplánujete do budoucna rozšíření na více pódií?

O více scénách neuvažujeme. Sice jsme tak limitovaní, co se počtu kapel týče, ale my nemáme ambice dělat z Churchilla megafestival s x pódii, to nebylo nikdy naším cílem. Rock For Churchill bude vždycky festival pro cca 5 000 lidí. Chceme zachovat atmosféru, kvůli které k nám lidi jezdí, a co mám postřehy od návštěvníků, tak je to i takhle baví.

Máš nějaké vysněné kapely, které bys chtěl přivézt? Jak bys třeba postavil ideální line-up, kdyby za tebou přišel miliardář s tím, že ti zaplatí kohokoliv?

No, tak to by asi byla Groove Armada, pak by se mi tam určitě líbili Faith No More, který letos bohužel nedopadli na Rock For People (více zde). Dále moje hodně oblíbená kapela Archive, o kterou se možná pokusíme na příští rok. Nebo dál můžu jmenovat třeba Massive Attack, nějaká dobrá DJská parta a spousta dalších lahůdek.

Udělali jste nějaké změny oproti minulému roku?

Snažíme se vždycky brát k srdci ohlasy návštěvníků a posouvat festival k lepšímu, pokud je to v našich silách. Loni jsme měli dost výtek k moderátorovi, takže letošní Churchill bude uvádět Zdeněk Suchý, což je profesionál každým coulem. Vyměnili jsme také dodavatele piva. Letos to bude Staropramen, který bude dbát na kvalitu piva a návštěvníkům nabídne profi servis včetně široké nabídky různých speciálů. Rozšířili jsme také areál a přesunuli DJ stage, takže lidi nebudou muset pokaždé procházet kontrolou, jako to bylo v minulosti. Stanování zůstává stále zdarma a platí se pouze stovka za auto. Vstupné se snažíme držet i přes finančně náročnější program stále nízko. Letos jsme předprodej začínali na 400, a momentálně jsou lístky na oba dny v předprodeji za 600, což je dle mého, ve srovnání s ostatníma festivalama podobné úrovně, rozumná cena.

Co dělá promotér festivalu po jeho skončení? Jede si užívat vydělané peníze na pár měsíců na Seychely?

No, tak tohle nám asi nehrozí. Po festivalu tři až čtyři dny všechno dáváme do původního stavu, což je po případném deštivém průběhu docela dřina. A pak začíná pro mě normální pracovní týden v Lucerna Music Baru a jede se dál, aniž by se něco změnilo. Už od září pak sledujeme, jaké kapely pojedou na turné a pomalu skládáme program zase na příští rok.

Autor rozhovoru: Jaromír Telenský (spolupracovník redakce)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nemáme ambice dělat z Rock for Churchill megafestival, říká organizátor