Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Největší filmová zklamání roku 2012: Od nacistů na Měsíci jsme čekali víc

Redakce

Redakce

28. 12. 2012

Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých a amerických kinech. Přinášíme vám pět filmů, od kterých jsme očekávali více, byť to nejsou žádné propadáky.

Od Ridleyho Scotta jsme čekali něco chytřejšího. Zdroj: Bontonfilm

5. Prometheus

Tým badatelů vyráží na vesmírné lodi Prometheus nalézt odpovědi na podstatu lidského bytí. Místo toho ale na ně čeká nepříjemné překvapení v podobě vetřelců. Snímek s masivní reklamní kampaní neobstál. Obsahuje dost chyb a nevysvětlených věcí. Bohužel postrádá očekávanou epičnost a pořádné napětí. Pár scén se sice objeví, ale je jich opravdu málo. (napsal Martin Pevný)

Kdo má film mezi TOP 3:

4. Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises)

Po uvedení očekávané poslední části batmanovské trilogie vypadá Christopher Nolan jako namyšlený kuchař, který zapomněl, že jeho specialita chutná nejlépe podle původního receptu. Přidával nové příměsy a sociálněkritickou ozdobu, kterou chtěl pro diváky svou dobrotu ještě více přikrášlit. Servírovaný pokrm byl ale tak hutný, že se divák ztracený v množství chutí přejedl a skoro zapomněl, jak hltal lahůdkového Temného rytíře u předchozích porcí. (napsal Jaroslav Jičínský)

Kdo má film mezi TOP 3:

3. Cosmopolis

Nikdo není dokonalý a po letošní filmové sezoně to platí i o dosud téměř nechybujícím Davidu Cronenbergovi. Ten si vzal k ruce slavnou knižní předlohu a přetavil ji do nestravitelné filmové podoby. Postavy pronášejí absurdní dialogy po vzoru „Musím se nechat ostříhat-je půl čtvrté-máte asymetrickou prostatu“ a všechno to má údajně symbolizovat vyprázdněnost a absurdnost vyšších společenských vrstev. Kniha to možná splňuje, film se však smrskává do nechtěné komedie, která na sebe vrší nesmyslné verbální perly s kadencí větší než gigantickou. Snad se z toho maestro Cronenberg do příštího filmu vyspí a oblaží nás skvostem podobným Východním příslibům. (napsal Olda Mánert)

Kdo má film mezi TOP 3:

video
play-sharp-fill

2. Muži, kteří nenávidí ženy (The Girl with the Dragon Tattoo)

Remake slavné severské kriminálky natočil americký režisér David Fincher, který je známý svou zálibou v neortodoxních a temných tématech (Sedm, Klub rváčů apod.). I nyní vypráví poměrně syrový příběh. Novinář Mikael Blomkvist (Daniel Craig) a výstřední Lisbeth Salanderová (Rooney Mara) se v něm snaží rozluštit dávné zmizení (možná i vraždu) neteře bohatého průmyslníka. Bohužel je ale výsledný snímek až příliš doslovný vůči původní předloze. Nejzásadnějším zklamáním je pak nulový autorský vklad režiséra Finchera, který se někdy od premiéry Úkrytu (2002) potácí ve vodách průměrnosti. Jeho filmy jsou odtažité, pomalé a bezemoční. (napsal Jan Chalupa)

Kdo má film mezi TOP 3:

1. Iron Sky

Nacisté na Měsíci. Samotný nápad působil tak originálně, že to všechno přece nemohlo dopadnout špatně – v nejhorším jen průměrně. Jenže ouha. Triky, na které bylo málo peněz, sice nevypadají jako od Michaela Baye, ale za svou cenu jsou solidní. Co ale už tolik nestojí, je scénář. A ten nedělá jen prvotní nápad. Mohlo jít o skvělou parodii plnou kultovních a politicky nekorektních vtipů. Jenže se zasmějete asi tak dvakrát, a to ještě proto, abyste měli nějaký pocit satisfakce. (napsala Pavlína Nouzová)

Kdo má film mezi TOP 3:

Co se do výběru nevešlo: Hobit: Neočekávaná cesta, Svatá čtveřice, Resident Evil: Odveta, Ve stínu, Čtyři slunce, Temné stíny, Děti moje, Sherlock Holmes: Hra stínů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší filmová zklamání roku 2012: Od nacistů na Měsíci jsme čekali víc