Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší romantické filmy roku 2013: Lovestory i homosexuální láska

Redakce

Redakce

26. 12. 2013

Romantické filmy jsou často vnímány jako méně kvalitní v porovnání s jinými žánry. Na druhou stranu i mezi nimi lze najít výstavní kousky. My jsme vybrali 6 těch úplně nejlepších za letošní rok.

FOTO: Život Adele

Mezi nejlepší romantické filmy roku patří i ten o lásce dvou žen. Zdroj: Film Europe

Život Adele

Dramatický film s výraznou romantickou linkou na sebe poprvé výrazně upozornil na festivalu v Cannes, kde získal Zlatou palmu. Syrový milostný příběh mapuje první citová vzplanutí patnáctileté Adele. Ta objevuje svět sexu, ale nenapadlo by ji zkusit si i něco se ženou. Tedy až do chvíle, než potkala Emmu a modrovlasá dívka jí obrátila život naruby.

Láska mezi stejným pohlavím není ve filmu rozhodně tabu, je však pravda, že je častěji předkládán pohled na mužský pár než na ten ženský. I to může být důvod, proč francouzský snímek vyvolal tolik emocí. V Cannes šokoval publikum hlavně svými sexuálními scénami.

video
play-sharp-fill

Nejvyšší nabídka

Silná lovestory se může odehrát i na pozadí umění. Tak jako v případě uměleckého znalce Virgila, který je ve své práci velmi ceněný, v soukromém životě ale za svými profesními úspěchy poněkud zaostává. Navzdory svému pokročilému věku dosud nepocítil skutečnou lásku. Jednoho dne mu ale zavolá tajemná Claire, která rozehrává podivnou hru, na niž okouzlený Virgil po čase přistoupí. Najde na jejím konci opravdovou lásku?

Hlavní roli v italském snímku ztvárnil Geoffrey Rush, který svým precizním výkonem přispěl k dramatičnosti celého filmu. Té pomohla i hudba Ennia Morriconeho, kterou nahrál v Praze se zdejším národním symfonickým orchestrem.

video
play-sharp-fill

Před půlnocí

Celine a Jesse se poprvé potkali před osmnácti lety a už tenkrát mezi nimi vzplanula vášeň. Po dvou filmech a téměř dvou dekádách jsou z nich manželé, kteří společně vychovávají dvě dcery. Idylku ale rozhodně nezažívají, naopak jsou ze svých životů spíš unaveni. Jak to změní jedna noc pouze ve dvou v luxusním hotelu, kterou vyplní dialogy o stereotypním životě a vyprchávající lásce?

Před půlnocí je závěrečným dílem trilogie, v níž hlavní role ztvárnili Julie Delpy a Ethan Hawke. Snímek je díky jejich výkonům a vydařenému scénáři natolik uvěřitelný, že divák snadno získá pocit, že sleduje úryvek ze svého vlastního života.

video
play-sharp-fill

Terapie láskou

V centru dění filmu Davida O. Russella stojí ne zrovna normální duo. Pat přišel o ženu a strávil několik měsíců v psychiatrické léčebně. Tiffany se stále nevyrovnala se smrtí manžela a trpí depresemi. A protože jsme v romantickém žánru, není divu, že to právě mezi těmito dvěma podivíny začne jiskřit. Když se navíc Pat nechá ukecat ke společné účasti v taneční soutěži, je ruka skoro v rukávě.

Terapie láskou letos posbírala osm nominací na Oscara, přičemž jedinou z nich proměnila v sošku Jennifer Lawrence za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Ve filmu jí zdatně sekunduje nejen Bradley Cooper, ale také dvojice, která ztvárnila jeho rodiče – Robert De Niro a Jacki Weaver.

video
play-sharp-fill

Láska

Příběh o lásce až za hrob přicestoval letos do kin z Rakouska. Jeho aktéry jsou staří manželé Georges a Anne, kteří si mezi sebou za dlouhá léta společného soužití vybudovali pevné pouto. Náhle jim ale osud do cesty staví obtížnou překážku. Anne prodělá mozkovou mrtvici a má trvalé následky. Všichni v jejím okolí, a především pak Georges, se musí smířit s tím, že už nic nebude jako dřív. U Anne se navíc po čase projevuje odhodlání zemřít.

Lásku napsal i zrežíroval Michal Haneke. Za svůj počin obdržel na festivalu v Cannes Zlatou palmu a na Oscarech cenu pro nejlepší cizojazyčný film. Ocenění se dočkala i hlavní ženská představitelka Emmanuele Riva, která za svůj výkon získala cenu BAFTA.

video
play-sharp-fill

Lásky čas

Kdo jiný by mohl letos usednout na romantický trůn než scenárista a v tomto případě i režisér Richard Curtis? Do svého nejnovějšího počinu přimíchal vedle lásky a humoru i trochu sci-fi. Hlavní hrdina Tim má totiž schopnost cestovat v rámci svého života zpátky v čase. A své zvláštní nadání se rozhodne využít pro to, aby si našel přítelkyni. To se mu skutečně podaří a díky své schopnosti si užívá téměř dokonalý život. Pak ale zjistí, že na některé věci je přece jen krátký.

Lásky čas se v kinech objevil deset let poté, co Curtis oslnil Láskou nebeskou. I v tomto případě režisér opět obsadil do jedné z rolí Billa Nighyho, který si zahrál Timova otce. Roli Timovy přítelkyně Mary ztvárnila Rachel McAdams. Původně byla sice obsazena Zooey Deschanel, ale role se vzdala kvůli jiným filmovým projektům.

video
play-sharp-fill

[poll id=“180″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší romantické filmy roku 2013: Lovestory i homosexuální láska