Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmy o kulturistice: Od Schwarzeneggera k pornu

Baví vás bodybuilding a chtěli byste vedle cvičení vidět i nějaké tematické filmy? Podívejte se na výběr nejzajímavějších.Co si budeme nalhávat: filmů o kulturistice je jako šafránu – a když už nějaký vznikne, je to dokument. Ale tak co: když už člověk kouká na film o kulturistce, tak se chce spíš vzdělávat, jak cvičit lépe, než se jen bezcílně pobavit, že?

Pumping Iron (1977)

Skutečný mezník v dějinách kulturistiky. Ještě ve druhé polovině 70. let byli kulturisté v očích veřejnosti podivíni na okraji společnosti, kteří zabíjeli čas v malých, zasmraděných a často špatně osvětlených posilovnách. Vše ale změnil tento snímek.

Dokument Pumping Iron se soustředil na skupinu kulturistů v Kalifornii, kteří cvičí s neuvěřitelnými váhami a připravují se na kulturistické soutěže. Jeden ční ale nade všemi: Arnold Schwarzenegger.

Film ukazuje Schwarzeneggera, jenž se připravuje na Mr.Olympia, nejen jako dobrého kulturistu, ale jako i nesmírně ctižádostivého, cílevědomého a inteligentního člověka, jenž to má v hlavě neuvěřitelně srovnané.

Vedle Schwarzeneggera se ve filmu objevili i Lou Ferrigno a Franco Columbu, kteří se rovněž později objevovali v akčních filmech.

Pumping Iron se stal kasovním trhákem a zároveň ukázal, že všichni kulturisté nejsou tupci a podivíni, ale že se ve skutečnosti jedná o normální lidi. A snímek způsobil, že se do amerických posiloven nahrnuly milióny nových nadšenců.

Dokument Pumping Iron tak změnil svět kulturistiky jednou provždy. I dnes můžete v posilovnách slyšet hecování: „Pojď, pojedeme jak v Pumping Iron!“

Top 10 nejlepších filmů Arnolda Schwarzeneggera

Stand Tall (1997)

Další dokument sleduje Lou Ferrigna a Boyer Coea, jak se v roce 1994 připravují na novou kulturistickou soutěž Masters Olympia. Stand Tall se nese v podobném duchu jako Pumping Iron, tedy pohledy do posilovny na cvičení, rozhovory s kulturisty i pohledy do zákulisí finální soutěže.

Rovněž se zde objeví i několik kulturistů, s kterými jsme se seznámili již v Pumping Iron: vedle zmíněného Loue Ferrigna to je například Mike Katz. A objeví se i Arnold!

Ronnie Coleman – Invincible (2008)

Ronnie Coleman byl nejdůležitějším kulturistou na přelomu tisíciletí. Přestože se ke kulturistice dostal relativně pozdě, až v 25 letech a logicky tak ztrácel na konkurenci, postupem času a za cenu neuvěřitelné dřiny se vypracoval ve světovou špičku.

Colemanovy dokumenty tak mají cvičencům hodně co dát. Ronnie Coleman první dokument natočil již v roce 1998, ale nesetkal se s velkým úspěchem. Za to třetí dokument v pořadí Ronnie Coleman – Invincible se stal nefalšovanou kulturistickou biblí.

Kulturistika: Nejen posilování, ale i droga

Větší, silnější, rychlejší (2008)

Historie zná jen vítěze, poražení nikoho nezajímají. A je to tak i ve světě kulturistiky. Ale jak je to se steroidy? Nebrat a být poctivý, ale právě ten poražený, nebo porušit pravidla a vyhrát?

Tímto dilema se právě zabývá tento dokument.

Pot a krev (2013)

Jediný hraný film v našem žebříčku je dílem známého akčního režiséra Michaela Baye. Děj je jednoduchý: majitel posilovny Daniel Lugo (Mark Wahlberg) se rozhodne unést bohatého klienta a za tučné výkupné jej zase pustí. Do své akce Wahlberg ještě zverbuje Dwayne Johnsona a Anthony Mackieho.

Bohužel, jednoduchý plán nevyjde, protože všichni tři jsou naprostí idioti… O to víc je neuvěřitelné, že tato komedie byla natočena na základě skutečné události.

RECENZE: Pot a krev. The Rock odhaluje citlivou dušičku v Bayově béčku

Tělo plné štěstí (2014)

Jediný český příspěvek je studentský film: začínající režisér a hlavní představitel dokumentu Jiří Vávra je z reklam a časopisů plných dokonalých postav natolik ze sebe otrávený, že se rozhodne na určitý čas svěřit do péče fitness odborníků. Podaří se mu alespoň přiblížit ideálu dnešní doby?

Very Naughty Workout (2007)

A náš žebříček zakončíme něčím skutečně netradičním: slyšeli jste někdy slovní spojení afroamerická kulturistická pornohvězda? Jestli ne, tak věřte, že i to je možné.

Příběh Yvette Bovy je skutečně zajímavý: Bova v 80. letech začínala v profesionální armádě, kde strávila celkem 13 let. Tam se věnovala různým sportům, ovládá několik bojových umění, umí zacházet se zbraněmi a dokonce umí řídit i tank.

Po odchodu z armády se začala věnovat kulturistice a pak i kulturistickému modelingu. Později se nechala nafotit nahá, ale to jí nestačilo a tak nakonec, protože podle svých slov nemá v sexu žádné zábrany, kývla na nabídku účinkování v pornu.

Very Naughty Workout má jednoduchý děj: Yvete Bovu po cvičení navštíví dva známí. Trailer z pochopitelných důvodů nepřikládáme.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejlepší filmy o kulturistice: Od Schwarzeneggera k pornu