Menu
TOPZINE.cz
Sport

Kulturistika: Nejen posilování, ale i droga

Redakce

Redakce

28. 10. 2010

Krásná vyrýsovaná těla v posilovnách, spousta potu a dřiny, cinkání těžkých činek… Pro někoho je to pouze těžká cesta ke zpevnění postavy. Pro jiné je to však životní styl. Droga, bez které nemohou žít.

FOTO: kulturistika Schwanzeneger

Kulturistika je pro někoho i životním stylem Zdroj: lomazoma.com

Kulturisté milují pocit bolesti, pocit vítězství, když zvednou onu těžkou činku. Největším úspěchem pro ně však je vlastní vzhled, spokojenost s postavou a umístění na některé z kulturistických soutěží.

Pár tipů pro nováčky

Posilovat můžete v posilovnách, ale i doma. Každou partii těla procvičujte jednou týdně. Činky mějte přiměřeně těžké vaší fyzické kondici a síle. Více opakování s lehčí činkou spíše vyrýsuje tvar svalů. Naopak méně opakování s těžkou činkou slouží ke zvětšení objemu a síly. Posilovací tréninky byste měli pravidelně střídat s aerobní zátěží. Dlouhé vytrvalostní sporty jako je běh, jízda na kole či rotopedu nebo veslování provádějte nízkou intenzitou, aby nedošlo k úbytku svalové hmoty.

FOTO: kulturistika činky

Dřina a bolest při posilování Zdroj: www.culturismowebs.es

Nezapomeňte však na řádný odpočinek, strečink a hlavně dostatečný spánek.  Každé lidské tělo je originál, a proto každý člověk jinak regeneruje. Dbejte tedy na to, abyste po týdnu usilovného tréninku neskončili přetažení doma v posteli. Vyčerpanost se často projevuje nemocí a horečkou.

Pro správný růst svalů je také nezbytná dobrá strava. Dostatečný přísun živin, zejména kvalitních bílkovin a sacharidů. Bílkoviny slouží k budování svalové hmoty a sacharidy jako zdroj energie. Důležité jsou také různé doplňky stravy. Bez nich je posilování téměř nemožné, protože jíst jen zdravě je v dnešní době velmi těžké. Nejčastějšími doplňky jsou proteiny, popřípadě nějaké aminokyseliny. Někteří kulturisté používají i steroidy, ale ty jsou zakázané a prohlášené za doping.

FOTO: kulturista

Pózování kulturisty při soutěži Zdroj:www.australia-bodybuilding.com

Historie kulturistiky

Tvarování těla prostřednictvím zdvihání závaží je známé již z Antiky. Jako samostatný sport se ale kulturistika prosadila až ke konci 19. století, především v USA. Až v roce 1946 založili bratři Ben a Joe Weiderovi mezinárodní asociaci: International Federation of Body Building (IFBB). V roce 1998, kdy se kulturistika stala opravdu oficiálním sportem, změnila asociace svůj název. Tím je dodnes International Federation of Bodybuilding and Fitness, i když zkratka zůstala stejná.

Soutěže

Existuje mnoho kulturistických soutěží. Od menších oblastních až po mistrovství České republiky, Evropy, světa. Hodnotí se mohutnost a vyrýsovanost svalstva. Dále se posuzuje symetrie a estetičnost postavy.

Během listopadu se konají dvě mistrovství světa:

Mistrovství světa mužů v Ázerbájdžánu (3. – 8. 11. 2010)

Mistrovství světa juniorů a masters v Turecku (19. – 22. 11. 2010)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kulturistika: Nejen posilování, ale i droga