Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Top 10 nejlepších filmů Arnolda Schwarzeneggera

Redakce

Redakce

1. 6. 2015

Akční hrdina s tělem kulturisty, jeden z nejlépe placených hollywoodských herců a kalifornský guvernér. To vše je Arnold Schwarzenegger, který je sázkou na jistotu a stálicí akčních filmů. Po pětileté pauze se snaží o comeback ve velkém stylu. Budou mu na to síly (a svaly) stačit? O tom se můžete přesvědčit jeho novinkou Konečná, která právě míří na filmová plátna. Jaké jsou nejlepší snímky jeho téměř čtyřicetileté kariéry?

Dvojčata

Říká se, že dvojčata od sebe umí bezpečně rozpoznat jen jejich matka. U dvoumetrového Juliuse (Arnold Schwarzenegger), kterému sahá jeho filmové dvojče Vincent (Dany deVito) do pasu, to ale není žádný problém. Nikoho by ani nenapadlo, že ti dva mohou mít cokoli společného, natož DNA…

V osmdesátých letech měl Schwarzenegger vše – milující manželku i děti a ještě k tomu kraloval všem akčním filmům. Jen žánr komedie ho stále míjel. I to se mu ale splnilo na konci osmdesátých let, kdy mu v klíně přistál scénář na Dvojčata. Film se sice potýká s nevýraznou režií, průměrným scénářem i nesourodou hereckou dvojicí Schwarzenneger-deVito, přesto se zrodil komerční hit.

Policajt ze školky

Dejte dohromady Schwarzeneggra, bandu vřískajících mrňat, krimi zápletku a přidejte trochu lovestory. Co vám vyjde? Policajt ze školky! I dva roky po úspěšných Dvojčatech se Schwarzenegger vezl na vlně neškodných rodinných komedií, které pobaví a neurazí. Policajt ze školky je i po letech nostalgicky úsměvnou komedií, která má své kouzlo. Arnoldův kamenný výraz mezi uječenými caparty dává filmu tu správnou šťávu a sympatická parťačka v podání Pamely Reed nezklame ani po několika reprízách.

Komando

Arnoldův další počin, tentokrát již na poli akčních filmů, můžeme označit za ukázkový příklad akčňáků osmdesátých let. Přemíra násilí a patosu, chybějící logika, špatné a odbyté triky, děravý scénář a tlupa svalovců se sveřepým výrazem. Prostě béčkový film jako vyšitý, který ale podle fanoušků zraje jako víno.

Běžící muž

Další klasická schwarzeneggerovka. I tak by se dal shrnout snímek z roku 1987. Schwarzenegger tady představuje uprchlého vězně, který chce dokázat svou nevinu. Nejdřív ale musí v televizní reality show porazit několik gladiátorů. Zní to jako scénář, který je tak neuvěřitelný, až je zábavný? Ano! Zbytečná brutalita? Ano! Prkenný Schwarzenegger? Ano! I přes tyto nesporná negativa patří Běžící muž k stále oblíbeným Arnieho béčkům.

Predátor

V džungli přistane kosmická loď s mimozemským lovcem Predátorem. Lovnou zvěří se stávají nejen zvířata, ale i lidé. To je prolog dnes už klasického sci-fi hororu a jednoho z nejlepších filmů osmdesátých let. Co vězí za jeho úspěchem? Je to dusná atmosféra pralesa, Arnoldova speciální jednotka, dobře zvládnuté speciální efekty nebo režisérská špička akčních filmů John McTiernan? To vše stojí za úspěchem Predátora! A jde zřejmě o jediný film, ve kterém můžeme vidět hned dva pozdější guvernéry. Schwarzeneggera a Jesse Ventura, který byl zvolen roku 1998 ve státě Minnesota.

Arnold se v predátorské džungli nebál.

Arnold se v predátorské džungli nebál.

Barbar Conan

Někdo si Arnolda představuje jako Terminátora, někomu se do srdce nezapomenutelně vryl jako mýtický Barbar Conan. Není divu, výpravné fantasy plné krve a řinčení mečů mělo fenomenální úspěch. Nadpřirozené síly, nebezpečí, atmosféra dávných věků a také skvělý hudební doprovod Basila Poledourise jsou hlavní domény příběhu otroka z Cimmerie prahnoucího po pomstě. To, že Schwarzenegger předvedl svůj standardní herecký výkon žehlícího prkna, je vedlejší. Všichni mu to prominou, protože s mečem se ohánět umí, jen co je pravda.

Recenze filmu Barbar Conan. Utopte se v krvi a střevech

Expendables: Postradatelní

V posledních letech Schwarzenegger moc úspěchů u filmu neslavil. Jen namátkou: Dr. Dolittle 2, Mladej a já nebo Barman a Robin nepatří mezi zrovna oslnivé tituly. A byl to právě snímek Expendables, který ho vrátil zpět do hry. Po boku mladších postradatelných ukázal, že pořád nepatří do starého železa. Film plný přestřelek a vtipných hlášek spojil dvě největší hvězdy akčních filmů starých dobrý osmdesátek – Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stallona.

Total Recall

Možná jste zaregistrovali remake Total Recall z minulého roku, kde se hlavní role ujal Colin Farell. Nic proti němu, ale na původní snímek s Arnoldem v titulní úloze tato předělávka nemá. Asi všichni ten příběh známe. Děj se odehrává v roce 2084 a dělníka Douglase Quaida sužují noční můry. Rozhodne se proto navštívit neobvyklou cestovní kancelář Total Recall, která nabízí dovolenou formou implantovaných vzpomínek. Jenže zjistí, že už jedny vzpomínky má…

Total Recall má remake! Na Mars přiletí místo Arnieho Colin Farrell. Kdo dál?

Americký snímek natočil v roce 1990 Paul Verhoeven a autorem scénáře je uznávaný Ron Shusett a Dan O´Bannon, kteří se proslavili jako scenáristé Vetřelce. Za snímkem Total Recall stál silný tým, a tak není divu, že získal dva Oscary – za zvuk a střih zvukových efektů.

Pravdivé lži

Podle Arnoldových fanoušků jsou Pravdivé lži spolu s Terminátorem 2 jeho nejlepšími filmy. Něco na tom bude. Pravdivé lži je snímek velmi vtipný, má svižný děj a Arnold v něm konečně dokáže, že opravdu umí hrát! Role tajného agenta, o kterém si jeho manželka (v podání skvělé Jamie Lee Curtis) myslí, že má doma nudného obchodníka s počítači, mu neuvěřitelně sedne.

Chyby ve filmu Terminátor 2. Kdy za Arnolda zaskakoval kaskadér?

Terminátor 2: Den zúčtování

V prvním Terminátorovi Arnold slíbil, že se vrátí, a po sedmileté pauze se mu to podařilo. A na jedničku! T-1000 je zpět, aby zlikvidoval Johna Connora, budoucího vůdce lidstva ve válce proti strojům. Dospělý Connor v roce 2029 posílá do minulosti druhého terminátora T-800, aby jej ochránil… Akční svižná pecka s do té doby nevídanými triky, výborným scénářem kořeněný humorem a Schwarzenegger ve své životní roli. Co víc si od akčního filmu přát…

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Top 10 nejlepších filmů Arnolda Schwarzeneggera