Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší české filmy roku 2012: Okouzlila nás komedie s podivným naháčem

Redakce

Redakce

25. 12. 2012

Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých kinech. Přinášíme vám pět nejlepších českých filmů.

Dokument Dva nula přinesl jiný pohled na fotbal. Zdroj: AČFK

5. Věra 68

Zkušená dokumentaristka Olga Sommerová nám letos u příležitosti životního jubilea hlavní hrdinky tohoto dokumentu dala možnost podívat se ve zkratce na příběh Věry Čáslavské, sportovního fenoménu, který dalece překonal hranice naší malé země. Dokument spojuje část vzpomínkovou, ve které se nalézá přehršel záběrů z olympiád, mistrovství světa a další závodů, s částí vyprávěcí, kde přímo Věra Čáslavská popisuje svou životní pouť. Je to dojímavé, velice opravdové, a hlavně hodně dobré. Škoda, že takových osobností, o kterých by se daly točit dobré dokumenty, u nás není více. (napsal Honza Sommerschuh)

Kdo má film mezi TOP 3:

4. Dva nula

Stále častěji se v nových českých filmech stírá hranice hraného a dokumentárního přístupu. Škatulky již dávno nejsou tím, na čem záleží. Můžeme se tedy hádat, do jaké míry je Dva nula skutečnou observační sondou do duše českého fotbalového fanouška. Snímek, který několik filmařských štábů natočilo během jediného pražského derby, je výborně sestříhán a poskytuje ucelené vyprávění a zároveň řadu vyloženě komediálních výstupů. Nebývale pečlivý přístup a permanentka na pražskou Spartu se jeho tvůrcům rozhodně vyplatily. (napsala Lucka Šimůnková)

Kdo má film mezi TOP 3:

3. Ve stínu

Žánrový film z období 50. let v Československu. Asi těžko byste čekali film noir s temnou zápletkou thrilleru. David Ondříček natočil Ve stínu podle pravidel tohoto amerického žánru a vypráví příběh kapitána Hakla, jenž se v omezené míře dokázal postavit na stranu práva a spravedlnosti v době nejhorších represí totalitního režimu v Československu. Ve stínu se do minulosti neobrací s typickou českou nostalgií nebo humornou zkratkou. Díky tomu a také pečlivému zpracování patří k nejlepším českým filmům loňského roku. (napsala Lucka Šimůnková)

Kdo má film mezi TOP 3:

2. Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka

Seriál Okresní přebor z prostředí vesnického fotbalu se těšil výrazné divácké popularitě. Stejnojmenný film s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka se odehrává ještě před seriálovým příběhem. Hlavní postavou je Josef Hnátek – nelítostný trenér místního týmu, pro nějž je fotbal nade vše (včetně vlastního zdraví). Snímek sází hlavně na povedený humor a herecké výkony v čele s Miroslavem Krobotem a Ondřejem Vetchým. (napsala Kristýna Motlová)

Kdo má film mezi TOP 3:

1. Polski film

Takový film Česko nepamatuje. Pseudo dokument o jednom pseudo natáčení filmu vypráví v několika stylově odlišných rovinách a kraluje v absurdním humoru dotaženém do posledního detailu. Že to všechno nevypadá příliš líbivě, je vedlejší, když po plátně pobíhá nahatý Havlát a navigující Liška se učí česky. Čirá genialita snímku naneštěstí nejde vystihnout na několika řádcích textu. Dějových zákrutů je v Polski filmu několik, stejně tak se zde střídá styl humoru zahrnující holé zadky i sofistikované odkazy na současnou českou filmovou scénu. Kdo neviděl, zmeškal bezkonkurenčně nejlepší český film uplynulého roku. (napsal Olda Mánert)

Kdo má film mezi TOP 3:

Co se do výběru nevešlo: Vrásky z lásky, Čtyři slunce

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší české filmy roku 2012: Okouzlila nás komedie s podivným naháčem