Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nejhorší divadelní inscenace: Vybrali jsme šest přešlapů roku 2012

Redakce

Redakce

30. 12. 2012

FOTO: Inscenace ListopadRedaktoři a redaktorky divadelní rubriky poprvé vybírali nejhorší inscenace. Nabízíme pět divadelních zpracování, kterým by se diváci měli vyhnout, pokud nechtějí přijít ke kulturní úhoně.

Michalea Vaňková: Veselé paničky windsorské

Letní Shakespearovské slavnosti – Plzeň, režie: Jiří Menzel

Veselé paničky Windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích nepovažuji za špatné divadlo z hlediska hereckých výkonů. Divadelní zážitek však vytváří současně herecký výkon, výprava, ale i prostředí a atmosféra. Pražádnou jsem ale atmosféru nevstřebala a odcházela kulturně neuspokojena. Krom toho Bolek Polívka, ačkoliv je výborným hercem, se ukazuje stále v jedné herecké poloze.

Foto: Bolek Polívka a Simona Stašová

V hlavních rolích se představil Bolek Polívka a Simona Stašová. Zdroj: Pavel Mára, Agentura Schok

Kateřina Valalik Čermáková: Ten kůň nelže

D21 Praha, režie:Jiří Ondra, Egon Tobiáš

Inscenace Ten kůň nelže se nemůže tvářit jako dobré divadlo, když i předloha je hodně slabá. Sám autor Egon Tobiáš si v den premiéry nebyl schopen vzpomenout, jestli třetí část opravdu napsal. Podivný mišmaš z nespecifikovaného prostředí v nespecifikované době a opravdu příšerně vypadajícími postavami koní může být noční můrou nejednoho diváka.

Hana Švarcová: Komedie potmě

Karlovarské městské divadlo Karlovy Vary, režie: Jiří Seydler

Komedie potmě Karlovarského městského divadla rozhodně nepatří mezi špatné inscenace. Bohužel se kvůli své nevýraznosti a stereotypnímu opakování jednoho motivu (zakopávání postav o nábytek) nedá zařadit ani mezi významnější počiny roku 2012. Ačkoli patří nápad zaměnit světlo a tmu k nejoriginálnějším divadelním nápadům vůbec, působí celkově inscenace nemastně neslaně. Pobaví, ale do paměti se nevryje.

FOTO: Komedii potmě uvádí Karlovarské městské divadlo

V Karlových Varech hrají potmě. Zdroj: karlovarske-divadlo.cz

Eva Síčová: Mein Kampf

Švandovo divadlo Praha, režie: Anna Petrželková

Za nejhorší inscenaci, respektive zpracování hry, v tomto roce považuji Mein Kampf ve Švandově divadle na Smíchově, které mě osobně velmi zklamalo. Ač tato scéna sklízí úspěchy, brilantní text George Taboriho se nepodařilo k divákům dostat s jemnou grácií a proměnil se na frašku.

Zdroj: Alena Hrbková, Švandovo divadlo

Barbora Šimečková: Klíč králů

 Divadlo Broadway – Praha, režie: Mirjam Landa

Divadelní Praha se v poslední čtvrtině roku 2012 dočkala dalšího hudebního přírůstku. Po úspěšných kouscích Krysař a Tajemství oprášil Daniel Landa muzikálové skladatelské pero a napsal muziku i texty ke Klíči králů. Režie zůstala v rodině, když do křesla usedla Mirjam Landa. Konečné dílo ale nakonec neskončilo ani v půli cesty. Jedním slovem je tento muzikál nedodělaný a nezachránily ho ani povedené výpravné kostýmy. Neúspěch přiznal i sám Landa coby kouzelník Žito při kontroverzním projevu na Slavících.

Foto: Jana Kumherová, TOPZINE.cz

Anna Kottová: Listopad

Městské divadlo Kladno, režie: Jan Frič

Vizuálně atraktivní a místy vtipnou inscenaci zabila vulgárnost. Přemíra snahy zapůsobit na diváka se vymkla z pod kontroly režiséra Friče. Absurdní situace tříštily děj a chladná atmosféra vznášející se nad publikem by se dala krájet. Snaha přijít s něčím odvážnějším se obyčejně cení, tentokrát to ale kladenské divadlo s originalitou přehnalo.

FOTO: Listopad

V roli prezidenta se objevil Miloslav Mejzlík. Zdroj: Patrik Borecký, Městské divadlo Kladno

[poll id=“166″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejhorší divadelní inscenace: Vybrali jsme šest přešlapů roku 2012