Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: V Karlových Varech hrají potmě. Komedie baví diváky chvíli

Hana Švarcová

Hana Švarcová

27. 11. 2012

FOTO: Komedii potmě uvádí Karlovarské městské divadloCo všechno se může pokazit, když vypadnou pojistky? Inscenace zvaná Komedie potmě si s podobnou myšlenkou pohrává. Klade vysoké nároky na herce, kteří musí za světla své pohyby přizpůsobit tmě. V Karlovarském městském divadle inscenaci režíruje Jiří Seydler.

FOTO: Karlovarští představili svou Komedii potmě u Cimrmanů na Žižkově

Všude tma. Neočekávaní hosté. Potřeba se předvést. To nedopadne dobře. Zdroj: karlovarske-divadlo.cz

Mladík s dívkou očekávají dívčina otce, bývalého vysoce postaveného vojáka, aby mu sdělili, že se chtějí vzít. Mladík by rád svými sochami udělal dojem na bohatého sběratele umění. Od souseda si bez jeho vědomí vypůjčí nábytek. V domě však vypadnou pojistky.

Nastává absolutní tma. Bojácná sousedka hledá u mladého páru azyl. Do toho přichází dívčin otec. Nečekaně se vrací soused. Rusky hovořícího údržbáře si mladí spletou s dlouho očekávaným znalcem umění. Do tohoto nemalého zmatku přichází druhá, utajená přítelkyně mladého umělce.

FOTO: Karlovarská Komedie potmě v Žižkovském městském divadle

Ve znalce umění se ve tmě promění i elektrikář

Zmatek způsobený příchody nečekaných hostů je umocněn tmou. V takové tmě padá jeden přes druhého. Všichni přes jednotlivé kusy nábytku. Tu dojde k intimnímu kontaktu, tu k letmému dotyku. Tu je odhalen mladíkem umně utajovaný hříšek. Namíchání drinku je najednou nadlidský výkon.

Recenzujeme: Divadelní komedie našla ve Varech vtip za oponou

Nápad autora hry Petera Shaffera zaměnit světlo s tmou bývá považován za jeden z nejoriginálnějších divadelních nápadů vůbec. Nabízí totiž mnoho prostoru k situační komice. Současně představuje tento model výzvu pro herce, neboť ti musí na rozsvíceném jevišti vytvořit iluzi, že se pohybují ve tmě.

FOTO: Komedie potmě Karlovarského městského divadla osvěžila pražské publikum

Utajovaná přítelkyně náležitě rozčeří už tak divoké vody Brindsleyho života

Dialogy mezi komunikačními partnery probíhají tak, že si neustále zírají kamsi do prostoru nad ramenem toho druhého. V tomto ohledu jsou herci precizní. Ovšem okamžiky, kdy si Pavel Nový kontroluje čas na náramkových hodinkách, považuji za drobné narušení iluze potemnělého bytu.

Očima Jany Kumherové: Komedie potmě přináší zajímavý protisvět, ve kterém při světle divák nemá rozsvíceno, když postavy vidí a naopak. Z velké části ale situace přehání a příliš dlouho se na jevišti neřeší nic jiného, než že nic nevidí. Vrážení do veškerých předmětů a převrhování všeho působí místy strojeně a vtipům občas schází humor. Brzy se ale děj rozjede a nakonec přinese i poutavé zápletky. Publikum začne být napjaté, jak se vše vyvine, a herci je už až do konce nezklamou.

Hodnocení: 70 %

Jde však o drobný přešlap, který dostatečně kompenzují herci svými výkony. Ladislav Odrazil v roli mladého sochaře Brindsleyho Millera předvádí heroický výkon při pokusu o zahlazení všech svých drobných hříšků, které se shodou nešťastných náhod slijí v jeden hřích. Lence Ouhrabkové velice sluší role naivní blonďaté pipinky Carol Melkettové. Karel Beseda baví diváky svým Heroldem Gorringem, milovníkem designového nábytku a stylových doplňků.

FOTO: Komedie potmě Karlovarského městského divadla

Lež má krátké nohy. Teď už to ví i sochař Brindsley Miller

Ocenění si zaslouží i propracovaná scénografie. Příběh se odehrává v bohémském doupěti nadějného sochaře. Divák má možnost nahlédnout do ložnice a obývacího pokoje. Pokoje rozdělují scénu vertikálně na dvě patra. Barevná smršť obrazů, soch složených z částí domácích spotřebičů a vypůjčeného nábytku podtrhuje komediální charakter inscenace.

Navzdory kvalitním ingrediencím (herci, scéna, hra s osvětlením) působí celkově inscenace nemastně neslaně. Důvodů vidím několik. Neustálé padání herců přes množství rozmístěného nábytku ztrácí na zábavnosti po pár minutách. Přechody mezi různými intenzitami osvětlení nepůsobí plynule. Zadrhávají, a narušují tak celkový dojem.

Komedie potmě

Karlovarské městské divadlo

Autor: Peter Shaffer

Režie: Jiří Seydler

Hrají: Ladislav Odrazil, Lenka Ouhrabková, Lucie Domesová, Pavel Nový, Karel Beseda, Martin Chamer, Alexandra Ptáčková, Petr Richter

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V Karlových Varech hrají potmě. Komedie baví diváky chvíli