Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadelní komedie nakoukne za oponu. Ve Varech to hýří vtipem

Redakce

Redakce

14. 11. 2012

Inscenace s názvem Divadelní komedie ukazuje, že se divadlo nevytváří jen na jevišti, ale především za oponou. Vydat se za ní musíte do Karlovarského městského divadla. Michal Przebinda, režisér inscenace, v nečekané alternaci jedné z hlavních rolí přesvědčil o tom, že divadlo je uměním improvizace.

FOTO: Divadelni komedie-soubor nacvicuje hru

Stihnou herci vše nacvičit včas? Zdroj: karlovarske-divadlo.cz

Hra skandinávského autora Bengta Ahlforse, jehož jméno figuruje v samotné inscenaci, má jednoduchý námět. Ukázat divákovi, co se odehrává na jevišti, než se oficiálně zvedne opona na premiéře. Ačkoliv je námět jednoduchý, vytváří mnoho vtipných scén.

Čtěte také: Činoherečtí Grázlové v Disku. Boří ideály a budují zlatý věk

Komedie ukazuje probíhající zkoušku nové inscenace jednoho divadelního souboru. Samozřejmě nic nefunguje tak, jak by mělo. Autor trpí inspirační krizí a nemůže dopsat závěr hry. Jeden z herců řeší milostné avantýry a druhý malý plat. Bývalá hvězda si není jistá svým návratem na jeviště. Mladá a ambiciózní herečka touží  za každou cenu po větší roli.

Režisérka a ředitelka divadla chce vytvořit kvalitní inscenaci. A v neposlední řadě se nápověda dostane do divadelního souboru pouhou náhodou. Řešení problému každé z postav spojují vtipné situační scény, jež  vychází z chaosu a zmatku dvou týdnů před premiérou.

Svižné tempo i překvapivé herecké výkony

Divadelní komedie příjemně překvapí tempem. Za celou inscenaci se divák nezasekne nad výrazně hluchým místem, které by ho mohlo otrávit. Scény, kdy jednotlivé postavy řeší problémy, jako je například autorova krize či milostné eskapády mezi herci, jsou pojaty humorným, skoro až ironickým způsobem, což zabraňuje komedii, aby se stáčela k vážným dialogům. Závěr inscenace, kdy má autor i režisér ambice vtisknout výtvoru hlubší smysl,  je příjemně krátký. Diváka neunaví a přesto mu předá kýženou myšlenku.

FOTO: Divadelni komedie-probihajici zkousky

Za Igora Bareše (na fotce) tentokrát zaskakoval režisér Michal Przebinda

Jelikož Igor Bareš, představitel jedné z hlavních rolí, nemohl pro hlasovou indispozici nastoupit, zaskakoval za něj režisér inscenace Michal Przebinda. Z hereckých výkonů byl jedním z nejlepších. Role lehkomyslného herce, laškujícího s oběma kolegyněmi, mu padla opravdu na míru. Diváky pobavil především svými grimasami. Lucie Domesová v roli praktické a všestranné režisérky působila velmi přesvědčivě. Divák má pocit, že celou inscenaci opravdu vede.

Sprostá slova nejsou na škodu

Divadelní komedii neuškodí sprostá slova, kterých není pomálu. V kontextu inscenace to nepůsobí hrubě ani vulgárně, ale spíše vtipně a podtrhuje to chaotickou atmosféru. Co však kazilo celkový dojem, byly přeřeky jednotlivých herců a nevyskytovaly se ojediněle.

FOTO: Inspicient a autor hry

Dopíše nakonec zoufalý autor konec své hry?

K zajímavým nápadům patřilo, že herci přicházeli na scénu vchodem pro diváky. Jestli šlo o záměr připoutat veškerou pozornost na právě přicházejícího herce  v menších prostorách Žižkovského divadla, tak to dokonale splnilo svůj účel.

Divadelní komedie

Karlovarské městské divadlo

Autor: Bengt Ahlfors

Režie: Michal Przebinda

Hrají: Lucie Domesová, Petr Křiváček, Radek Bár, Igor Bareš, Lenka Ouhrabková, Dana Píchová, Tomáš Kolomazník, Jarmila Šimčíková

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadelní komedie nakoukne za oponu. Ve Varech to hýří vtipem