Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Listopad ukazuje vulgárnost politiky. Korupce vládne v Kladně

Eva Síčová

Eva Síčová

14. 10. 2012

FOTO: ListopadMěstské divadlo v Kladně vyrazilo do nové sezony s novou inscenací Listopad amerického spisovatele Davida Mameta. Politicky laděná komedie se neobešla bez vulgarit, korupce a amerického snu. V hlavní roli se představil Miloslav Mejzlík, známý především z Divadla Na zábradlí.

FOTO: Listopad

Charles Smith (Miloslav Mejzlík) shání peníze na svou kandidaturu. Zdroj: Patrik Borecký, MDK

Jednoduchá linie příběhu o jednom horkokrevném prezidentovi, který shání peníze na svou další kandidaturu, stojí především na situačním humoru a jazykových přednostech divadelních tvůrců. Originál díla se zabývá jasně americkým politickým světem, který se filtruje skrz tu nejvýše postavenou osobu a vykresluje tak celou vládu jako prohnilou a zkorumpovanou tlupu zlodějů.

Čtěte také: Dámský krejčí v režii Jana Friče šije v Kladně

Kladenské divadlo s tímto tématem vyrukovalo před prezidentskými volbami v USA i ČR a možná tak chce ukázat podobnost nebo naopak rozdíly těchto dvou krajů. Text, který překládala Ester Žantovská, hýří přemírou vulgarit, které zbytečně znečišťují už tak prohnilou situaci v Oválné pracovně.

FOTO: Listopad

Chcete se podívat do Oválné pracovny? V Kladně můžete vidět její divadelní verzi

Mnohdy se tříštila pointa, zda jde pouze o ilustraci amerického problému nebo zda se režisér Jan Frič snaží dostat do hry část českých ekvivalentů pro globální téma. Naopak příjemně nenuceně vyplnila svou roli scéna jednoduché kanceláře hlavy státu. Ta vyjadřuje staticky se neměnící svět politiky, který dostane na čtyři roky pouze jiný obličej.

Očima Anny Kottové: V hlavní roli Miloslav Mejzlík, na režijní sedačce Jan Frič. Obě jména spojuje mimo jiné pražské Divadlo Na zábradlí. Pokud znáte charakteristickou poetiku tohoto divadla, minimálně si ji ztrojnásobte. Listopad se vizuálně podobá Nebeského inscenaci Denně. Je sice srozumitelnější, ale propracovanost ustoupila sprostým slovům. Světlé výjimky vtipu se ztratí pod nánosem absurdního blábolivého patosu. Navíc na hudbu z Hvězdných válek od Johna Williamse se nesahá.

Hodnocení: 40 %

Kladenské divadlo nepatří mezi politická divadla a Listopad stojí na pomezí politické frašky a situační komedie. Obě varianty však mají jednu podmínku, a to je humor. V Listopadu však jde pouze o zablácené torzo humoru a odzbrojující jazykové umění si představuji velmi odlišně. Pokud nějaká situace nebo replika trefně zasáhla cíl, spláchla ji studená sprcha vulgárních výrazů.

Podívejte se: Muži v Kladně nešlápli vedle. V čele s Ondřejem Pavelkou

Snaha herců, kteří cítili chladnější reakce z hlediště, se cení, ale samotnou inscenaci to nijak nezachránilo. Jinak bouřlivé ovace se tentokrát proměnily ve vlažné poděkování a tímto dali diváci najevo, že nechtějí poslouchat hospodské nadávky tam, kde očekávají inteligentní humor a brilantní češtinářské obraty.

FOTO: Listopad

Omilostní i tento rok prezident krocana? I takové otázky řeší hlava státu

Nepříliš šťastnou volbu vidím v obsazení. Trápení herců souboru by se dalo pochopit vzhledem k jejich stálému angažmá, ale jako host si takovou roli Miloslav Mejzlík nezasloužil. Možná odlehčená atmosféra kladenského divadla dodává odpočinek od náročnějších rolí v Divadle Na zábradlí, které shodou okolností politicky apelativní je. Ale jinak tomuto skvělému Mejzlíkovi role neseděla a množstvím sprostých slov mnohdy nuceně doplňoval svůj text zlostného až hloupého politika.

Škoda promarněné adaptace

Za nepříliš propracované považuji také kostýmy. Měly by podporovat neverbáním způsobem názory, povahy nebo charaktery postav, ale vyjadřovaly pouze nevkus. I tato stránka dodávala inscenaci dojem, že byla ušitá horkou jehlou. Inscenace by si zasloužila mnohem propracovanější adaptaci a větší zásahy do samotného scénáře.

Autor David Mamet patří k předním americkým dramatikům, věnuje se také filmu, a to jako scenárista a režisér. Za hru Glendarry Glen Ross, u nás někdy uváděnou také pod názvem Konkurenti, získal v roce 1984 Pulitzerovu cenu. Byl nominován na Oskara za scénář k filmu Vrtěti psem.

Kladenská scéna je pro mě atypickým nekonvenčním osvěžením. Tentokrát jsem byla zklamaná na celé čáře. Inscenaci bych neměla komu doporučit. Po stránce politické se objevují mnohem kvalitnější kousky a kvalitnějších komediálních her najdete na repertoáru tohoto divadla více než dost.

Listopad

Městské divadlo Kladno

Autor: David Mamet

Režie: Jan Frič

Hrají: Miloslav Mejzlík, Tomáš Petřík, Alena Štréblová, Jan Vlas a Jaroslav Slánský

Hodnocení: 20 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Listopad ukazuje vulgárnost politiky. Korupce vládne v Kladně