Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadelní hra Testosteron filosofuje. Muži v Kladně nechybili

Eva Síčová

Eva Síčová

18. 5. 2012

FOTO: TestosteronMěstské divadlo Kladno uvedlo poslední premiéru letošního roku. Hra Andrzeje Saramonowicze Testosteron má pouze mužské postavy, ale není jen o mužích. V hlavní roli se představil Ondřej Pavelka.

FOTO: Testosteron

Divadlo Lampion se promění na hospodu a čepuje se zde pivo. Dobrý důvod zajít si do divadla Zdroj: Tomáš Glasberger, MdK

Ego, a především to mužské, zde hraje prim. Ztělesňuje jej především hlavní postava Stavrose (Ondřej Pavelka), českého Řeka s plnou hubou keců a šovinistických řečí proti nevěstě svého syna, která mu zkazila svatbu. Ondřej Pavelka svou roli prožívá natolik, že zastiňuje své kolegy.

Čtěte také: Chcete Dámského krejčího? Zamiřte do Kladna

Snad pouze jedna postava dokáže odrazit smeče Stavrose, a to mikrobiolog Robal (Jan Vlas), který diváky pobaví svými znalostmi ze života (nejen) hmyzu. Ostatní postavy už jen doplňují prázdná místa. Mnoho žertovných replik vyprchá do prázdna a některé jsou zachráněny fraškovým vyzněním.

[youtube_660]0Xd127aIS_Y[/youtube_660]

Testosteron však nabízí něco navíc, a to kontakt s publikem. Zpříjemnit večer se snaží herci tím, že v průběhu inscenace čepují pivo divákům a komunikují s nimi. Postupně se tak z hospodského testosteronem nasáklého prostředí dostáváme až k improvizované přednášce Robala, který nám přibližuje, co se v nás děje při určitých situacích.

Očima Anny Kottové: Kladenští mistři Svoboda – Kolečko se pustili do další inscenace. Komedie s chlapským názvem skrývá pod povrchem mnohem hlubší poslání a spousta vtipných hlášek, které sem tam překročí pro každého diváka individuální hranici. Inscenace nemá výrazné mouchy, akorát Ondřej Pavelka převyšoval ostatní o dvě třídy. Herci by měli přidat a Pavelka trochu ubrat, aby inscenace působila vyváženě. Pokud budete sedět v první řadě, možná dostanete pivo a hudlana.

Hodnocení: 80 %

Oddychová komedie, u které se pobavíte, možná si odnesete pár mouder, nenaplní váš život ničím podstatným. Na inscenaci je jasně vidět, že se protagonisti baví svými postavami a přenášejí dobrou náladu na diváky. Genderových her máme v divadlech plno a Testosteron patří mezi průměrná dílka, avšak kladenské divadlo naslouchá diváckým ohlasům a humor vévodí požadavkům publika.

FOTO: Testosteron

Zažili jste svatební hostinu bez nevěsty? Ne? Tak si nenechte ujít Testosteron

Scéna se až na menší úpravy stolu nemění. Hospodský vzhled s mírně nakloněným jevištěm působí plasticky a na všechny postavy diváci lépe vidí. I když se hra více soustřeďuje na repliky a vzájemné dialogy než na herecké výkony. V tomto případě se malá scéna Divadla Lampion přeměnila v přelidněnou scénu a ubrat postavy by neškodilo.

Tretin: „Každý samec vnímá samici jako sexuální objekt… To věc zjednodušuje… To znamená, že když vstupujeme do sexuálního vztahu… Tedy jediným našim motivem je uspokojit pud… Tedy, vůči její ženskosti. …a vůči její lidskosti jako takové… realizujeme se skrze naši fyzičnost. Jsme tedy poctiví. Zatímco motivy, pro něž vstupuje žena do fyzického svazku, jsou nepoměrně zvrácenější…“

Tenký led, na kterém se do jisté míry herci a především Ondřej Pavelka pohybují, přivádí hru na lidovou tóninu, která je divákům víceméně sympatická. Rozhodně nečekejte intelektuální řeči, i když si to o sobě pánové mnohdy myslí. Přinejmenším takovou roličku má Štěpán Benoni, který v tomto kousku vyčnívá opačným směrem než Pavelka.

FOTO: Testosteron

Žen se zde nedočkáte, tedy fyzicky ne, jinak na nich chlapi nenechají nit suchou

Netvrdila bych, že inscenaci musíte vidět, protože bez toho nelze žít. Odlehčenost věčného tématu vztahů mezi muži a ženami se občas hodí vidět. Je třeba se ujistit, že to doma nemáme tak zlé, nebo že bychom s tím měli naopak něco dělat. I takový Testosteron v sobě nakonec může mít dávku filosofie.

Testosteron

Městské divadlo Kladno

Autor: Andrzej Saramonowicz

Režie: Tomáš Svoboda

Hrají: Jaroslav Slánský, Ondřej Pavelka, Zdeněk Velen, Jan Vlas, Petr Pěknic, Štěpán Benoni a Jan Krafka

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadelní hra Testosteron filosofuje. Muži v Kladně nechybili