Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Kladno perlí po francouzsku. Hra Dámský krejčí má podobu bajky

Eva Síčová

Eva Síčová

9. 1. 2012

FOTO: Dámský krejčíNa představení Městského divadla v Kladně se vždy těším a ani tentokrát jsem nebyla ochuzena o velmi originální a osobité představení.

FOTO: Dámský krejčí

Ukecaný Bassinet (Zdeněk Velen) a zmatený Aubin (Tomáš Petřík) Zdroj: Patrik Borecký, MdK

První premiéra roku, komedie Dámský krejčí francouzského autora George Feydea, se opět konala v provizorních prostorách divadla Lampion.

Herci si evidentně na divadélko s příjemnou atmosférou rychle zvykli a z jejich výkonu byla cítit pohoda a klid. Rozpustilá humorná bajka o manželské nevěře však tak klidná nebyla.

Čtěte také: Zdravý nemocný, komedie zcela jiných rozměrů

Zamotaný příběh maloměstského života nabývá karikaturního rázu. Nejen díky stoupající a klesající intonaci herců, kteří tímto vstupují do lehce absurdního mimoprostoru vlastní přítomnosti, ale také prostřednictvím hudebního doprovodu a světelným efektům se ocitáte občas v jiné dimenzi.

FOTO: Dámský krejčí

Kdo je kdo? Základ zamotané francouzské komedie

Kladenské divadlo už dlouhou dobu vytváří svůj vlastní ostrov mezi dalšími kulturními kontinenty. Především svou neotřelou odvahou zkoušet nové cesty, jak divákům příběh ukázat netradičně a velmi svěžím způsobem také šokovat.

Francouzský autor Georges Feydeau se narodil v rodině spisovatele Ernesta Feydeaua. Již od dětství projevoval zájem o divadlo, první hru napsal ve čtrnácti letech. Byl nadán i malířsky, po celý život maloval a sbíral obrazy. Jeho sbírka čítala přes 1 000 kusů. Jeho nejznámější hrou je Brouk v hlavě a dalšími například Blboun nebo Proutník pod pantoflem.

Dámského krejčího pojal hostující režisér Jan Frič jako bajku a hlavní hrdiny zabalil do zvířecích podob. Setkáte se tedy s doktorem Moulinetem (Petr Pěknic) jako králíčkem nebo jeho drahou ženou Yvonnou (Šárka Opršalová) jako myškou. Proč Frič zvolil takové napodobení? Lidé se občas chovají jako zvířata a stejně jako v této hře jim to většinou projde.

Jednoduchá, ale funkční scéna

Scéna, možná díky menšímu pódiu, nabízí pouze pohled do pokoje doktorova bytu nebo v přeměněné formě do mezaninového úkrytu milenců neboli krejčovské dílny. Jen pár rekvizit zbytečně nezakrývá prostor, kde se střídají postavy navzájem se podvádějící, hledající a znovu se nacházející.

FOTO: Dámský krejčí

Francouzským šarmem si Zuzana (Lenka Zahradnická) podmaní doktora (Petr Pěknic)

Petr Pěknic se v hlavní roli záletného doktora vymanil z vedlejších rolí a ukázal, že má kladenské divadlo příjemného Dona Juana, kterému žádná žena neodolá a nakonec se mu vše odpustí. Svým kouzlem Petra zlehka ohrožuje Zdeněk Velen v roli komického otravy Bassineta.

Georges Feydeau napsal velké množství knih, značně vydělával, ale propadl hráčské vášni tak, že žil neustále ve finančních problémech. Nakonec podlehl vážné nemoci v sanatoriu v Rueil u Paříže.

Dámskému kvartetu vévodí šarmantní dračice Alena Štréblová, která díky postavě Rózy dostane k dispozici kouzelného lidského pejska, se kterým se pohybuje s naprostou jistotou a elegancí.

Šárka Opršalová svým naivním mrkáním připomíná kopii Anděly z inscenace Zdravý nemocný. Přiznávám, že tento dívčí kukuč Šárce velmi sluší a zachraňuje jinak nemorální chování ostatních postav.

Nepřehlédněte: Klasika po kladensku. To je kabaretní Othello

Lence Zahradnické bych ubrala trochu afektu, ale jinak skvěle vystihuje maloměstskou znuděnou paničku, která se zajímá hlavně sama o sebe. Zuzana Mixová bude zase noční můrou všem zeťům jako přehnaně starostlivá tchyně ve slepičím hávu.

FOTO: Dámský krejčí

Trocha tajemna v malé dávce neuškodí

Naprostá trefa do černého je výstřel s názvem Štěpán neboli sluha pana doktora. Jan Vlas namixoval do svého Štěpána ingredience, které by se daly popsat jako: 60 % Sheldon Cooper (The Big Bang Theory) a 40 % David Vávra (Divadlo Sklep). Kombinace velmi smrtelná, ale dobře zahraná.

Představení trvá hodinu a půl bez přestávky s dvěma hudebními vložkami jako výplň v mezičase přestavby scény. Za zmínku stojí také kostýmová stránka inscenace. Barevností a nápaditostí Anna Forstová rozhodně nešetřila, ale proč by měla, když se jedná o krejčovskou komedii.

FOTO: Dámský krejčí

Věčný trojlístek – žena, muž a tchyně

Pokud se vám líbila komedie Zdravý nemocný nebo Brouk v hlavě, rozhodně vás Dámský krejčí nezklame. Určitě nebude na prvních příčkách nejlepších inscenací roku, ale určitě vám zpříjemní jeden večer v roce.

Dámský krejčí

Městské divadlo Kladno

Autor: Georges Feydeau

Režie: Jan Frič

Hrají: Petr Pěknic, Šárka Opršálová, Zdeněk Velen, Jan Vlas, Tomáš Petřík, Alena Štréblová, Lenka Zahradnická, Zuzana Mixová

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kladno perlí po francouzsku. Hra Dámský krejčí má podobu bajky