Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nejbohatším autorům vévodí James Patterson. Miliony vydělal i John Green

Alena Menšíková

Alena Menšíková

10. 10. 2014

Snem každého spisovatele více či méně je, aby se svým psaním uživil. Někteří měli to štěstí, že se jejich knih ujalo dobré nakladatelství a nyní jsou takříkajíc za vodou. Vypovídá o tom i nejaktuálnější žebříček časopisu Forbes, který uveřejnil seznam 17 nejbohatších spisovatelů.

FOTO: James Patterson kraluje žebříčkům prodejnosti

James Patterson je nejbohatším spisovatelem světa. Zdroj: youtube.com

Žebříčku nejvýdělečnějších autorů vévodí americký spisovatel James Patterson. S částkou 90 milionů dolarů je jasným zdržitelem prvního místa. Vždyť spisovatel Dan Brown obsadil druhou příčku s „pouhými“ 28 miliony dolary.

Je ovšem pravdou, že Patterson si musel svou pozici znovu dobýt. V minulém roce ho totiž z vedoucího místa sesadila autorka erotických románů E L Jamesová. Patterson ovšem patří mezi plodné autory, což mu podle časopisu Forbes vydělává zhruba 62 milionů dolarů. TOP 5 nejbohatších autorů je dále doplněna zavedenými autory jako Nora Robertsová, Danielle Steelová a Janet Evanovichová.

Nováčci mezi boháči

Nově se však žebříček časopisu Forbes rozrostl o tři nová jména, a to Veronica Rothová, Gilian Flinnová a John Green. I tito autoři už si teoreticky mohou dovolit přestat psát. A nebo naopak: mohou vydávat opravdu cokoli. Ostatně v podobném duchu se pro Forbes vyjádřil Dan Brown: „Drzí lidé se mě občas ptají: ´Plánujete jít do důchodu?´, ale ze hry se přece nedá odejít do důchodu, do důchodu se odchází z práce. Já přece nepracuju. Jen prostě dělám věci, které mě baví a díky tomu mohu vydat všechno, co chci,“ vysvětlil autor.

Veronica Rothová je teprve šestadvacetiletá autorka fantasy trilogie Divergence, díky které si na účet připsala už 17 milionů dolarů. Děj knih se odehrává v Chicagu rozděleném do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost a každý člověk se musí v 16 letech rozhodnout, které ctnosti chce zasvětit svůj život.

FOTO: John Green

Autor beletrie, vlogger a pojídač pizzy John Green. Zdroj: Wikimedia

John Green se zase proslavil knihou Hvězdy nám nepřály, která byla nedávno zfilmována. Příběh zamilovaných teenagerů, kteří trpí rakovinou, si získal miliony čtenářů i diváků po celém světě a Greenovi vydělal devět milionů dolarů.

Konečně autorka thrillerů Gilian Flynnová se díky knize Zmizelá umístila v žebříčku Forbes na dvanáctém místě stejně jako John Green.

Seznam nejbohatších autorů k červnu 2014 podle časopisu Forbes (údaje v dolarech):

James Patterson: 90 milionů
Dan Brown: 28  milionů
Nora Roberts: 23 milionů
Danielle Steel: 22 milionů
Janet Evanovichová: 20 milionů
Jeff Kinney: 17 milionů
Veronica Rothová: 17 milionů
John Grisham: 17 milionů
Stephen King: 17 milionů
Suzanne Collinsová: 16 milionů
JK Rowlingová: 14 milionů
George RR Martin: 12 milionů
David Baldacci: 11 milionů
Rick Riordan: 10 milionů
EL Jamesová: 10 milionů
Gillian Flynnová: 9 milionů
John Green: 9 milionů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejbohatším autorům vévodí James Patterson. Miliony vydělal i John Green