Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Spisovatel John Green je hvězdou internetu. Rozesmívá knihomoly i nerdy

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

21. 4. 2014

Podařilo se mu rozbrečet miliony teenagerů po celém světě, založit se svým bratrem jeden z nejúspěšnějších Youtube kanálů a sníst více pizzy než jakýkoli Ital. Nerdovská komunita fanoušků Johna Greena narůstá s každým nově prodaným výtiskem jeho knihy.

FOTO: John Green

Autor beletrie, vlogger a pojídač pizzy John Green. Zdroj: Wikimedia; Gage Skidmore

Jestli zrovna nepíšete erotickou fan-fiction, není zrovna snadné prorazit jako autor beletrie. Avšak John Green, mladý americký autor, prodal již miliony kopií svých vtipných, dojemných a strhujících knih, které si získaly své věrné fanoušky.

Hledání Velkého Možná

Tento sedmatřicetiletý rodák z Indianapolis vystudoval angličtinu a religionistiku. Krátce pracoval v nemocnici a měl v plánu stát se knězem. Začal však pracovat jako literární kritik a netrvalo dlouho, než v roce 2005 vydal svou první knihu s názvem Hledání Aljašky.

Hledání Aljašky se stalo světovým bestsellerem a autor za ni obdržel Michael L. Printz Award, což je cena udělována za literaturu pro mládež.

Román je částečně autobiografický, pojednává o mladém chlapci, tak trochu outsiderovi, který přestupuje na internátní školu a vydává se hledat své Velké Možná (A Great Perhaps). Seznamuje se s Aljaškou, bláznivou a tajemnou dívkou, do které se zamiluje. Kdo však očekává zaláskované drama se šťastným koncem, bude zklamán.

FOTO: Hledání Aljašky

Kniha je plná vtipných situací i dojemných momentů. Zdroj: Speak Publishing

Po veleúspěšné Aljašce následovaly další knihy: An Abundance of Katharines, Paper Towns a Will Grayson, Will Grayson. Za Paper Towns mladý spisovatel dostal prestižní Cenu E. A. Poea a Corine Literature. Rovněž byl jedním ze tří autorů, kteří se podíleli na vánoční sbírce povídek Let It Snow.

Hvězdy nám nepřály

Nejnovější Greenovou knihou je bestsellerem s názvem Hvězdy nám nepřály (The Fault in Our Stars) z roku 2012. K názvu inspirovala autora slavná věta z Shakespearova Julia Caesara:

„The nobleman Cassius says to Brutus, ‚The fault, dear Brutus, is not in our stars, / But in ourselves, that we are underlings.’“

Hvězdy nám nepřály patří mezi nejprodávanější knihy současnosti, ač zaujala převážně mladé čtenáře. Hlavní hrdinka Hazel umírá na rakovinu a oporu nachází v nově nalezené lásce. John Green dovede neotřelým, citlivým způsobem vyprávět o mladé romanci a zároveň smrtelné chorobě, aniž by mu scházel humor, spád a poetično.

Hvězdy nám nepřály se stala také první Greenovou knihou, která se dočká filmového zpracování, a to již velmi brzy – do českých kin má přijít začátkem června, a sám autor je prý z adaptace nadšen.

Vlogování s bráchou

John Green však není pouze mladý nadějný spisovatel, ale rovněž hvězda internetu. V roce 2007 založil se svým bratrem Hankem projekt Brotherhood 2.0. Na Youtube kanále vlogbrothers si vyměňují videa, jelikož žijí daleko od sebe. V současné době je sleduje přes šest milionů fanoušků.

FOTO: Vlogbrothers

Hank (vlevo) a John (vpravo) patří mezi hvězdy internetu.

Tyto velmi vtipné a inteligentní vlogy (videoblogy) si brzy získaly širokou diváckou komunitu, která se nazývá Nerdfighters. Tato armáda nerdů a knihomolů se podílí na mnoha aktivitách organizovaných bratry Greenovými a podle Johnových slov je místo buněk a orgánů tvořena úžasností. Často používaným heslem je Don’t Forget to Be Awesome (Nezapomeňte být úžasní). V jednom z videí nám Greenové dávají jednoduchý návod, jak se připojit k Nerdfighters:

„Pokud chcete být Nerdfighter, je velmi pravděpodobné, že už jím jste.“

Ať už video natáčí John nebo Hank, zabývají se společenskými problémy, politikou a historií. Kromě toho ale můžete trávit čas pozorováním videí o pizze, Hitlerovi a sexu, Harry Potterovi a knihách.

Každoroční pořádanou akcí je VidCon, konference pro příznivce online video komunity, kde se schází tvůrci i fanoušci a účastní se diskuzí, koncertů, představení a oslav. John a Hank se také podílí na projektu Project for Awesome, což je online charitativní činnost, která v minulém roce sklidila obrovský úspěch.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spisovatel John Green je hvězdou internetu. Rozesmívá knihomoly i nerdy