Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 zajímavostí o Danu Brownovi. Vlivný spisovatel nosí gravitační boty

Americký spisovatel Dan Brown je jedním z nejpopulárnějších soudobých spisovatelů na světě. Mezi jeho nejznámější knihy patří Šifra mistra Leonarda či Andělé a démoni, které se dočkaly i filmového zpracování. Přinášíme pět zajímavostí, které jste o Brownovi možná nevěděli.

Spisovatel Dan Brown, Zdroj foto: danbrown.com

Spisovatel Dan Brown, Zdroj foto: danbrown.com

Dan Brown se narodil 22. června 1964 v americkém Exeteru. Vystudoval tamní střední školu Phillips Exeter Academy a následně vysokou školu Amherst College. Na střední škole vyučoval angličtinu. V roce 1996 vydal první román s názvem Digitální pevnost a následovaly knihy Andělé a démoni (1999), Anatomie lži (2001), Šifra mistra Leonarda (2003) a Ztracený symbol (2009).

1. Dan Brown mezi nejvlivnějšími

V roce 2003 vyhlásil časopis Time anketu, podle které patří Dan Brown mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Jeho knihy se staly fenoménem, a to hlavně díky sympatickému symbologovi Robertu Langdonovi, který je hlavní postavou hned několika knih (Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený symbol a Inferno).

2. Inferno na prvním místě žebříčku

Brownova nejnovější kniha s názvem Inferno vyšla teprve letos, přesto se okamžitě vyhoupla do čela knižního žebříčku.

Světlo světa spatřila 14. května 2013, avšak toto datum nebylo vybráno náhodně. Brown jej zvolil proto, jelikož v Americe má toto datum formát 5-14-13 a pozpátku čtené dává prvních pět míst číslo pí.

3. Dan Brown jako hudebník

Po dostudování vysoké školy Brown nevěděl, co se svým životem. Byl si jist tím, že chce být kreativní. Psal povídky a hrál na piano. Vybral si hudební kariéru v Hollywoodu, protože se mu tato představa velmi líbila. Chvíli koncertoval, ale mezi mnoha dalšími umělci velmi rychle zapadl a nebyl úspěšný. Nakonec si uvědomil, že se nerad ukazuje, naopak mnohem raději skládá a píše.

4. Langdon jako idol

Brown často říká, že by chtěl být jako hlavní postava jeho románů, profesor náboženské symbologie Robert Langdon. Je prý totiž mnohem chytřejší, statečnější a žije dobrodružněji.

Langdon má fotografickou paměť a Bostonský Magazín ho zařadil mezi deset nejzajímavějších osobností. Brown pojmenoval Roberta Langdona podle profesora typografie na Drexelově univerzitě Johna Langdona, tvůrce ambigramů (ambigram je slovo či více slov a dá se číst z více než jedné strany).

5. Gravitační boty jako pomůcka

Dan Brown při psaní používá speciální pomůcku – gravitační boty. Každý den chvilku visí hlavou dolů, a jak sám říká, hodně mu to pomáhá.

Odlehčí mu páteř a krev se mu nahrne do hlavy, takže mozek může lépe přemýšlet. Je to úplně jiná perspektiva. Přirovnává ji k dětskému pohledu na svět. Děti jsou totiž hlavou dolů každou chvíli, na prolézačkách, na stromech, kdežto dospělí už to nedělají. Skrze gravitační boty se může vrátit do dětských let a objevit nové myšlenky a nápady, které předtím neviděl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Danu Brownovi. Vlivný spisovatel nosí gravitační boty