Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Národní divadlo představilo program nové sezony. Diváky čeká 16 premiér

Anna Kottová

Anna Kottová

1. 9. 2012

FOTO: Budova Národního divadlaNa pěti scénách Národního divadla začíná 130. sezona. Ponese se ve znamení spojování. K přední české scéně se připojila Státní opera a soubor Laterny magiky se oficiálně sjednotil s tím z Nové scény.

FOTO: Budova Národního divadla

Národní divadlo se chystá na novou sezonu Foto: Bára Bednaříková, TOPZINE.cz

Diváky čeká napříč žánry 16 premiér, které přibudou k sedmdesáti stálým titulům. „Při sestavování dramaturgického plánu se snažíme držet jednoduché, ale pravdivé myšlenky: Národní divadlo musí organicky spojovat svou tradici s moderními trendy,“ vysvětlil Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.

Činohra

Vrátí se staří známí jako Shakespeare, Moliére nebo Čechov. Objeví se ale i tvorba současnějších autorů, například Václava Havla nebo Lenky Lagronové. Novou hereckou posilou bude Martin Pechlát, který přichází z končícího souboru Pražského komorního divadla.

Čtěte také: Národní divadlo nabízí vstupenky téměř za polovinu

Známými jmény se to hemží i mezi režiséry. „Česko-švédský renomovaný režisér David Radok. Cenami ověnčená, kritikou i diváky milovaná umělecká šéfka Divadla v Dlouhé Hana Burešová. Evropsky úspěšný a nesmazatelnou éru v zaniklém Divadle Komedie vytvořivší Dušan Pařízek. Mladý talent, čerstvý absolvent DAMU, Štěpán Pácl. Respektovaná divadelní a televizní režisérka Lucie Bělohradská,“ vyjmenoval umělecký šéf činohry Michal Dočekal.

FOTO: Michal Dočekal, umělecký šéf Činohry Národního divadla

Michal Dočekal vede činohru Zdroj: Národní divadlo, úpravy: Anna Kottová

Činoherní sezonu odstartuje v listopadu Moliérova hra Pán z Prasečkova. Pod taktovkou Hany Burešové, jejíž inscenace získala Cenu Alfréda Radoka za loňský rok, si zahrají Václav Postránecký, Jiří Štěpnička a další. Přihlouplý měšťan, pán z Prasečkova (Václav Postránecký), touží po společenském vzestupu. Ten mu má zajistit dcera významného šlechtice Julie. Její srdce patří jinému, a tak vymýšlí plán, jak se zbavit nechtěného nápadníka. Pozapomenutá komedie o povaze člověka a společnosti plná intrik, pýchy a lakoty se odehraje ve Stavovském divadle.

Po klasice přichází opět klasika. V prosinci se na scéně Národního divadla objeví Shakespearova tragikomedie Troilus a Kressida. Režíruje ji David Radok, syn Alfréda Radoka, který se proslavil zpracováním Havlova Odcházení a komedií Jak se vám líbí na točně v Českém Krumlově. „Od Davida Radoka se dá očekávat, že to bude inscenace vskutku moderní,“ řekla TOPZINE.cz Daria Ullrichová, dramaturgyně činohry Národního divadla.

Vrátíme se do doby dobývání Tróje, kdy se svět nabitý hrdinstvím, slávou, ctí a láskou začíná rozpadat a nikdo neví proč. Hlavní shakespearovská zamilovaná dvojice Troilus a Kressida připomíná Romea a Julii. Kateřina Winterová vytvoří s Janem Dolanským ústřední pár inscenace.

FOTO: Národní divadlo a Nová scéna

Nová scéna a Národní divadlo patří pod jednu hlavičku Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Do třetice všeho klasického. V březnu příštího roku ovládne Stavovské divadlo Čechovovův Strýček Váňa. „Jsme znechuceni světem, kde ve většině případů vládnou neschopní jedinci, kteří se obvykle nemohou pochlubit ničím jiným než pouhou gloriolou úspěchu. A penězi. Právě ty jsou v dnešním světě, zdá se, nejdůležitější. Ideje a ideály zmizely,“ představila novinku dramaturgyně Iva Klestilová. Režírovat bude sám šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Pozornost se v dubnu soustředí do Národního divadla. Režisér a autor Jan Antonín Pitínský připravuje projekt z doby Národního obrození s názvem Rukopisy aneb Králodvorské a Zelenohorské tajemství. Vydá se v něm po stopách pravosti rukopisů. Pitínský se netají tím, že se přiklání k jejich pravosti. „Ve sporu o pravost rukopisů bude vystupovat spousta autentických postav, například i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který bojoval za to, že národní sebevědomí nemůže být postaveno na lži,“ přiblížila TOPZINE.cz inscenaci Daria Ullrichová.

FOTO: Interiér Národního divadla

Interiér Národního divadla přináší zážitek už sám o sobě Zdroj: K. Lupoměský, Národní divadlo

Činoherní sezonu uzavře v červnu příštího roku Zahradní slavnost. Hra Václava Havla se představí ve Stavovském divadle v režii Dušana Pařízka. „Václav Havel patří ke klasikům. Patří jak na česká, tak na světová jeviště,“ zdůvodnila výběr pro TOPZINE.cz Ullrichová a dodala, „Havlova Zahradní slavnost patří k těm nejslavnějším. Byla první hrou českého absurdního dramatu, která se zároveň prosadila ve světě.“

Balet

Největší novinkou nadcházející sezony je spojení baletních souborů Národního divadla a Státní opery. Vzniká tak jeden více než osmdesátičlenný baletní soubor. Postupně by mělo dojít k úplnému sjednocení jak souborů, tak repertoárů.

Šípková Růženka se z Národního divadla přesune na scénu Státní opery a diváci uvidí stále obě zpracování Labutího jezera. Na rozdíl od minulé sezony, kdy umělecký šéf Baletu Petr Zuska oslavil 10 let ve funkci, od něj neuvidíme žádnou choreografii.

FOTO: Petr Zuska, umělecký šéf Baletu Národního divadla

Balet vede Petr Zuska Zdroj: Národní divadlo, úpravy: Anna Kottová

Letos milovníky baletu čekají pouze dvě premiéry, jedna americká a druhá česká. V říjnu se na jevišti Státní opery představí komponovaný večer tří špičkových tvůrců ze Spojených států s názvem Amerikana III.

Světový formát a prestiž obstarají jména George Balanchine, William Forsythe a Jerome Robbins. Balanchine se s několika jinými choreografiemi na našem repertoáru v minulosti objevil, Forsythe a Robbins budou mít českou premiéru.

FOTO: Balet Amerikana III

Na baletu Amerikana III spolupracují tři američtí tvůrci Zdroj: Pavel Hejný, Národní divadlo

Druhou premiérou bude v březnu 2013 Čarodějův učeň. Choreografii má na starost zkušený Jan Kodet a režii avantgardní dvojice SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Chlapec jménem Krabat se začíná v kouzelném mlýně učit temné magii. Kolem mlýna, ze kterého on ani jeho šest kamarádů nemůže odejít, obchází smrt. Jedině láska může kouzlo zlomit a Krabata i ostatní osvobodit.

Čarodějnický učeň Krabat původem pochází z lužickosrbské legendy. Proslavila se v roce 1971, když ji pod názvem Krabat sepsal německý spisovatel původem z Liberce Otfried Preußler. Animovaného ztvárnění se dočkala už v roce 1977 v režii Karla Zemana a moderní verzi z roku 2008 zfilmovali v Německu.

Opera

Také operu čeká sjednocování. Soubory Národního divadla a Státní opery se slučují. Novou posilou stávajícího týmu je šéfdirigent Jaroslav Kyzlink.

FOTO: Rocc, umělecký šéf Opery Národního divadla

Rocc šéfuje opeře. Zdroj: Národní divadlo, úpravy: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Opera zahájí sezonu Pelleasem a Melisandou. Dílo pochází z pera Mauriece Maeterlincka a hudbu k němu složil Claud Debussy, oba letos slaví 150. výročí narození. „Francouzská opera je momentálně v repertoáru Národního divadla zastoupena jen velmi sporadicky a toto impresionistické dílo je skutečně naprosto ojedinělé,“ říká k chystané premiéře umělecký šéf Opery Rocc.

Druhá premiéra se uskuteční ve Státní opeře v lednu příštího roku. Světovou premiéru bude mít dílo Válka s mloky českého hudebního skladatele Vladimíra Franze, který se hlásí ke kandidatuře na prezidentský post. O režii se postará David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové a jeden z předních českých dramatiků. Jde o jeho operní režisérský debut, protože se převážně věnuje činohře.

FOTO: Státní opera Praha

Státní opera nově spadá pod Národní divadlo Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Únor ve Stavovském divadle bude patřit opeře Orfeus a Eurydika, ve zpracování skladatele a reformátora Christopha Willibalda Glucka. Německý autor se ve svém nejslavnějším operním díle snažil přiblížit k dramatu a divadlu. Jeho dílo má psychologický ráz, kterým se vymyká tradicím a zvyklostem soudobé italské opery.

V příštím roce oslaví italský skladatel Giuseppe Verdi 200. výročí narození. Opera Národního divadla k této příležitosti chystá jeden z vrcholů Verdiho tvorby, a to dílo Don Carlo. Spolu s Národním divadlem se na uvedení bude podílet Finská národní opera z Helsinek. Hudebního nastudování se ujme šéfdirigent Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink.

FOTO: Stavovské divadlo

Noční Stavovské divadlo uchvátí nejen turisty Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Na opeře Olimpiade autora Josefa Myslivečka bude Národní divadlo spolupracovat s francouzskými Théâtre de Caen a Opéra de Dijon a lucemburským Grand Théâtre de Luxembourg. Národní divadlo ji uvede vůbec poprvé, a to v dubnu příštího roku ve Stavovském divadle.

Novou sezonu ukončí v květnu  Smetanovy Dvě vdovy. Komická opera hýří optimismem a hravostí a je plná mistrovského umění hudební charakteristiky. Kostýmy navrhne Theodor Pištěk, držitel Oscara za kostýmy k Formanovu Amadeovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní divadlo představilo program nové sezony. Diváky čeká 16 premiér