Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Petr Zuska Gala X. Šéf baletu z Národního slaví první kulatiny ve funkci

Foto: Petr ZuskaDeset, šest, osmnáct, tři, to jsou aktuální čísla Petra Zusky, uměleckého šéfa baletu Národního divadla. První kulatiny ve funkci oslaví v květnu a červnu festivalem Gala X.

Foto: Petr Zuska

Petr Zuska oslaví první kulatiny ve funkci uměleckého šéfa baletu ND. Zdroj: Archiv ND

Petr Zuska, kterého si můžete pamatovat jako jednoho z porotců poslední řady úspěšné taneční soutěže StarDance, oslaví na konci divadelní sezóny 2011/2012 deset let ve funkci uměleckého šéfa baletu. Dárek sobě i svým příznivcům nadělí ve formě festivalu s výstižným názvem Petr Zuska Gala X.

Petr Zuska: Potlesk je někdy víc než výplata

Přehlídka proběhne v květnu a červnu na třech scénách Národního divadla. Půjde o celkem šest večerů zahrnujících osmnáct originálních choreografií. Každý z těchto šesti večerů bude uveden ve třech reprízách.

„Za ta léta jsem dostal hodně dopisů od lidí, kteří se ptají, kdy budeme hrát některé z děl, které už třeba 4 roky nehrajeme. Nyní je tedy zveme. Diváci budou mít asi naposledy šanci vidět některé mé starší opusy,“ řekl o vzniku nápadu na retrospektivní projekt Zuska. Přestože prý není příznivcem jubilejních oslav a výročí, těchto deset let, ve kterých je kus práce nejen vlastní, ale celého tanečního souboru, chce veřejnosti připomenout.

Foto: Šéf baletu ND Petr Zuska v představení Faust

Šéf baletu Petr Zuska v představení Faust Zdroj: Pavel Hejný, ND

Inspirace pro přehlídku Petr Zuska Gala X přišla také díky španělskému choreografovi Nacho Duatovi. „Když po dvaceti letech odcházel z Madridu do Petrohradu doMichailovského divadla, všude po Madridu visely plakáty Nacho Duato XX. Tehdy jsem si uvědomil, že by nebylo špatné, kdybych měl po 10 letech v Národním divadle jedno,“ líčí Zuska.

Na diváky čeká bohatá mozaika Zuskových nápaditých děl, prověřených v Praze i za hranicemi naší země, směs humoru, lyriky i velkého dramatu.

Večery na téma Bláznovin

V prvním bloku uváděném 10. a 12. května se představí Gala s mladými. Tři představení připomenou spolupráci s Taneční konzervatoří a jejím souborem Bohemia Balet, nebudou však chybět ani sólisté baletu Národního divadla. Druhý triplet večerů s názvem Bláznoviny (17. – 19. května) potěší ty, kdo znají Zuskovu úspěšnou hru Mariin sen či jiné práce humorného charakteru.

Foto: Petr Zuska

Smrt a dívka byla ve světové premiéře uvedena v Monte Carlu. Zdroj: petrzuskagalax.cz

Třikrát bude uvedeno také Sólo pro P. Z. (26. – 28. května), což představuje celovečerní titul  Brel – Vysockij – Kryl/Sólo pro tři, slavící úspěchy i v evropském kontextu nejen díky náročným tanečním kreacím.

Další blok s poetickým názvem Cesty a zastavení (7. – 9. června) láká na čerstvou novinku Smrt a dívka, složenou na hudbu Schuberta a Janáčka pro Ballet Monte Carlo, kde Petr Zuska svým uměním v minulosti zapůsobil.

Bude z čeho vybírat

Pátá trojice večerů pod titulem Pocta velkým tónům (20. – 22. června) nabídne široký záběr a velké dramatické celky od Mahlerovy 1. věty 1. symfonie D-dur, která funguje jako podklad ladného tance vzniklého pro Expo v Číně, až po Stravinského Svěcení jara, originálně vytvořeného pro baletní soubor v australském Perthu.

Závěrečným blokem festivalu Gala X bude opět třikrát uvedený večer věnovaný Zuskově lásce k lidové písni. Titul Doteky folklóru (28. – 30. června) doprovodí živá hudba Čechomoru, Hradišťanu a dua Vyšivanka Lada.

Petr Zuska Gala X

10. a 12. května: Gala s mladými

17. – 19. května: Bláznoviny

26. – 28. května: Sólo pro P. Z.

7. – 9. června: Cesty a zastavení

20. – 22. června: Pocta velkým tónům

28. – 30. června: Doteky folklóru

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Zuska Gala X. Šéf baletu z Národního slaví první kulatiny ve funkci