Menu
TOPZINE.cz
Sport

Motorkářky jsou krásky s divokou duší. Zkrotí i ty nejdivočejší stroje

Redakce

Redakce

27. 9. 2011

Pořádný hukot motoru, kožená kombinéza a silnice nejsou pouze mužskou záležitostí. Příkladem jsou Motorkářky.cz z Moravskoslezského kraje. Dámy umí silnici rozpálit stejně dobře jako chlapi!

Jednoduše si splnily svůj sen, který měly třeba už od pubertálních let. Tento ďábelský koníček je spojuje, a proto si na silnici, a nejen tam, rozumí. Mají své webovky www.motorkarky.cz, kde prezentují své fotky, videa a zážitky. Komunita Motorkářek stále roste, přidat se může kdokoli. Pravidelně se setkávají na motosrazech, kde se s nimi můžete potkat, poklábosit a okoukat rychlé stroje.

Přemýšlíte, že byste snad okusili moto adrenalin? Jak se k tomu vlastně holky dostaly, jak se jim motorkaří nyní aneb motorky pohledem žen v rozhovoru, který vám přináší Topzine.cz.

Můžete se každá představit čtenářům Topzinu.cz?

Jmenuji se Martina, je mi 40 let a jsem normální žena, co si splnila sen o motorkaření.

Jmenuji se Lucie, je mi 30 let, jsem zatím bezdětná a pracuji jako projektová manažerka v oblasti personalistiky a bydlím v Ostravě.

Jmenuji se Zdeňka, je mi 34 let a bydlím v Ostravě.

Na čem řádíte a jak dlouho?

Martina: Neřádím, ale pokouším Hondu 600 Hornet S, černočernou krasavici s polokapotáží.

Lucka: Jezdím na Hondě CB600F Hornet, což je motorka patřící do skupiny tzv. naháčů a jezdím od roku 2007 – tak psáno v ŘP, jinak jsem něco málo ještě předtím najezdila na ČZ 175.

Zdeňka: Yamaha Dragstar 650, druhou sezónu.

Kde jste se poprvé s motorkou setkaly a vlastně proč zrovna motorka?

Martina: S motorkou jsem se setkala tak někdy v sedmnácti, kdy mě svezl kluk za sebou jako batůžek. Byla jsem absolutně nadšená, byl to pro mě úžasný zážitek a od té doby jsem snila o tom, že tohle chci také zkusit. Ovšem uběhlo hodně vody, než jsem si i tento sen mohla splnit.

Na smrti hokejistů se přiživují hyeny. A Češi pláčou a pláčou!

Lucka: Ještě před pěti lety by mě ani nenapadlo, že budu jezdit na motorce. Mám kamaráda, který se motorkám věnuje už dlouho. Občas jsme si o motorkách povídali, ale nikdy mě to nelákalo jezdit. Jednou byla příležitost a sedla jsem za něj na jeho motorku. Svezl mě sice jen kousek, ale byl to úžasný, uvolněný pocit a skvělý zážitek. Uvědomovala jsem si ale i to nebezpečí, které s sebou motorka nese, a tak jsem si řekla, že chci mít osud ve svých rukou, a rozhodla jsem se udělat si řidičák.

Zdeňka: První seznámení v pubertě, všichni kluci na vesnici ji měli. Záviděla jsem, tak jsem si v dospělosti tento pubertální sen splnila.

FOTO: Martina a její Honda 600 Hornet S

Martina a její Honda 600 Hornet S

Co vnímáte jako výhodu a nevýhodu na rozdíl od automobilu?

Martina: Musí se to zažít, aby to mohl kdokoli pochopit. Na to jsou slova krátká… Prostor, vůně, vítr, neomezené vnímání krajiny, zvuků, je to o naladění se a vnímání a sebepoznání.

Lucka: Výhodou pro mě je možnost klopit zatáčky, snadnější parkování, ale hlavně úplně jiný pocit z jízdy. Nevýhoda je, že při dešti člověk holt zmokne a na motorce jste přece jen více zranitelní.

Zdeňka: Pocit svobody, jednoznačně, obdiv mužů. Nevýhoda? Snad jen nepřízeň počasí a nezodpovědní řidiči aut.

Když se chystáte na cestu, volíte divoký sexy obleček tak, jak to často vidíme na billboardech, nebo v mužských představách?

Martina: Sexy obleček? Je pravda, že jsem při výběru sáhla na koženou kombinézu hlavně proto, že jsem v ní vypadala líp, ale hlavním kritériem pro oblečení každého motorkáře musí být bezpečnost, tedy aspoň pro mne určitě. A nechápu človíčky, co vyrazí na motorku, supersportovní například, jen v džínových šortkách a tričku. Také jsem volila hodně kvalitní přilbu.

Lucka: Nejsem ta modelka z billboardů a hlavně mám se ráda, takže kvalitní termo prádlo a kožená kombinéza to jistí. I ve třiceti stupních jezdím v kombinéze, nikdy nevíte, co se může stát. Navíc si říkám, že i ženská v kombinéze je pro chlapa atraktivní podívaná.

Zdeňka: Vzhledem k tomu, že jsem zodpovědný řidič, na moto vyjíždím vždy v kombinéze. Nicméně na srazu či v soukromí sexy obleček ráda využívám.

FOTO: Lucka a její Honda CB600F Hornet

Lucka a její Honda CB600F Hornet

Jaký máte sen nebo cíl, kterého byste nejraději dosáhly?

Martina: Mým cílem je cestování na motorce po Evropě a nejvíc se toužím vydat na cestu do Francie.

Lucka: Chci vždycky v pořádku dojet do cíle a v pořádku se vrátit domů.  Možná to zní jednoduše nebo skromně, ale je to hodně důležité nejen pro mě, ale pro celou mou rodinu a přátele. Protože ti vždycky trnou, aby se mi něco nestalo.

Zdeňka: Projet na moto ČR a Yamaha Vmax.

Kam jste se zatím s motorkou dostaly nejdále? A kam byste ráda s motorkou?

Martina: Zatím jsem se dostala jen po České republice a do Polska, protože to mám blízko, a dostat se chci klidně i na Route 66 USA, což je jistě sen všech motorkářů světa!

Lucka: Zatím mám proježděnou naši republiku a v plánu mám podívat se i za hranice. Zatím konkrétní cíl nemám.

Máte nějaké motto, které vás doprovází při jízdě?

Martina: Mysli!

Lucka: Vždy kolama dolů a vždy se šťastně vrátit!

Zdeňka: Modráčku, to zvládnem, a pokora!

FOTO: Zdenka a její Yamaha Dragstar 650

Zdeňka a její Yamaha Dragstar 650

Oblíbená fráze mužů „ženská za volant nepatří“, setkáváte se s něčím podobným i na motorkách? Nebo se setkáváte naopak s obdivujícími čumily?

Martina: Zatím mám štěstí, jen ty obdivující čumily. A gentlemeny.

Lucka: Je to o lidech, však si to můžete přečíst i v našich vzkazech. Někteří nám fandí, pochválí nás, obdivují, a jiní si neodpustí tu poznámku, že ženská patří ke sporáku a ne na motorku. Ale většina je naštěstí těch, kteří nám to přejí a fandí nám.

Zdeňka: Zatím jsem se setkala jen s obdivujícími čumily.

Jak byste popsaly přístup žen k motorkám na rozdíl od mužů?

Martina: Samozřejmě jsem si záhy uvědomila, že muži jezdí jinak. Více riskují. Mně jde o to, dobře ovládat svůj stroj, abych si mohla věřit. Muži mají větší fyzickou sílu, takže tohle asi nijak neřeší a dovolí si více. Také soukromě dělím motorkáře na kochače pohodářské a trhače asfaltu. Ti druzí jsou, myslím, dárci orgánů. Ale je na každém, aby si to uvědomil. Na motorce jde o život a je třeba mít respekt. Žádný pás nás nechrání.

VIDEO: Poznejte Musado. Sport pro opravdové válečníky!

Lucka: Ženy, bych řekla, mají většinou silnější pud sebezáchovy, takže méně riskují. Ale každý jsme jiní a i mezi ženskýma se najdou střelkyně. Každopádně já se mám ráda a na motorce riskuju, myslím, minimálně. A co se týče přístupu jako ke stroji, baví mě se v motorce i trochu vrtat, ledasco vyměnit a spravit, umýt. Je pravda, že k některým věcem potřebuji holt tu chlapskou sílu. Každopádně mám motorku ráda se vším všudy.

Zdeňka: Když je to láska na první pohled, tak rozdíl není. Muži mají moto jako svou milenku.

Jak dlouho skupina Motorkářky.cz funguje a kolik má oficiálně členů?

Lucka: Náš web jsme založily před čtyřmi roky, takže ve stejnou dobu, jako jsme začaly jezdit. Momentálně je nás deset holek, ale počet je měnící se, naštěstí směrem nahoru.

Může se k vám přidat opravdu kdokoli, nebo máte nějaká kritéria?

Martina: Přidala jsem se teprve vloni.

Lucka: Ano, může se k nám přidat kdokoli, nemáme žádná kritéria výběru. Nejsme klub s pravidly, motorkarky.cz bereme spíše jako prostředek, jak se seznámit, setkávat. Kdo chce, může se přidat, nikoho nenutíme, nemusí splňovat žádné podmínky.

Co doporučujete začínajícím motorkářkám?

Martina: Říkáme si jen jedno: opatrně! A podporujeme se psychicky, sdělujeme praktické zkušenosti. Chápeme se. Cítíme to stejně. Ostatní dle finančních možností každého. Tady radit moc nejde. Důležitost těchto věcí chápe jistě každá.

Lucka: Největší problém bývá v tom, si dodat dost odvahy a vůbec začít – udělat to rozhodnutí a udělat si ten řidičák a koupit si tu svou vlastní motorku. Pak bývají obavy z toho, jestli ten stroj zvládnu ukočírovat. Jenže tak jako se dítě musí naučit chodit, tak jako se naučíte řídit auto, naučíte se žít s motorkou. Určitě bych doporučila nepodcenit pořádné oblečení, takže kombinézu, pořádnou přilbu, rukavice a boty. Počáteční investice nejsou sice malé, ale vyplatí se.

Společné akce, na kterých vás můžeme vidět…

Martina: Hlavně vyjížďky. Je příjemné se vydat na cesty s někým, kdo je sympatický a stejně naladěný jako ty. A taky je to efektní, když na cestu vyrazí banda bab na motorkách! Já osobně se cítím bezpečněji, když vyrazím se skupinou, kde na mě někdo dohlídne, a vím, že nejsem sama, kdyby něco.

Vždy jsou ve skupině zkušené motorkářky, které dají signál při jakémkoli problému či změně v terénu a povrchu silnice. Také jsme se zúčastnily letos motoplesu v Krnově. Děvčata fotí kalendáře, velmi povedené kalendáře, a vedou krásné stránky, kde se mohou ozvat motorkáři i motorkářky s jakýmkoli dotazem. Je super, že si děvčata dají takovou práci. Je vidět, že motorka je jejich vášní. A tomu zase rozumím a jsem vděčná za ně.

VIDEO: Znáte maskoty LOH 2012 v Londýně? Seznamte se s Madevillem a Wenlockem!

Lucka: Přátelíme se i s jinými motorkářskými uskupeními, jako jsou například Sršňata, Czuníci apod. Společně s nimi pak pořádáme srazy, vyjížďky, oslavy narozenin apod. Třeba sršní slet pořádáme pod záštitou patronství dětského domova ve Valašském Meziříčí, kam každoročně jezdíme.

Motorka pro nás není jen prostředek dopravy, ale je to už styl života.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Motorkářky jsou krásky s divokou duší. Zkrotí i ty nejdivočejší stroje