Menu
TOPZINE.cz
Sport

VIDEO: Znáte maskoty LOH 2012 v Londýně? Seznamte se s Mandevillem a Wenlockem!

Jana Peroutková

Jana Peroutková

27. 7. 2011

Již 365 dní dělí fanoušky od začátku Letních olympijských her 2012 v Londýně. Pro hlavní město Spojeného království je tato událost velice zásadní, a proto tato země nechtěla nic podcenit. Důkazem je i video, ve kterém se představují dva maskoti LOH 2012 Mandevill a Wenlock.

Londýn

Londýn, Zdroj: poznani.cz

V posledních letech se olympijské hry stávají nejen sportovní událostí, ale též komerčním a kulturním zážitkem. Sport je totiž věčný mýtus, který spojuje miliony lidí na zemi. Každé olympijské hry přinášejí nové hrdiny, naději a povznesou hrdost národa.

Na jedné straně přichází spektrum citů a emocí obyčejného diváka, na straně druhé starosti, práce, byrokracie a probděné noci organizátorů a dalších lidí, kteří olympidádu připravují. Za půvabnou podívanou na sportovní disciplíny se zkrátka musí skrývat těžká dřina.

Maskoti Letních olympijských her 2012 v Londýně:
The YouTube ID of KatN365jaBg&feature is invalid.

Nejcitlivějším a nejbolestnějším místem olympijských her je opakovaně jejich financování a organizace obecně. Jediným možným způsobem, jak přitáhnout nejen k obrazovkám mladou generaci, je právě zvyšování finančních prostředků, což samozřejmě přináší riziko pro pořádající zemi. I Londýn se však chce blýsknout, a to především historickým potenciálem města.

FOTO: Tower Bridge

Tower Bridge je krásný jak za slunečného dne, tak v noci, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Nejen sportovcům totiž může budoucí úspěšná olympiáda nabídnout historický exkurz do nejnavštěvovanějších míst Velké Británie. Sami organizátoři inzerují, že tyto hry budou nezapomenutelným zážitkem. A pokud se chystáte navštívit hlavní město Spojeného království, rok 2012 je nejspíše nejvhodnější dobou. Samozřejmě, že celý program her nebude probíhat pouze v hlavním městě.

Jelikož organizátoři slibují bezproblémovou a pohodlnou dopravu, navíc zcela zdarma, vydáme se i na taková místa, jako je slavný Wimbledon, kde 4. a 5. srpna proběhne finále tenisových soutěží.

FOTO: London Eye

Londýnské oko je oblíbená atrakce zahraničních turistů, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Pod premiérovými okny v Downing Street se utkají nejlepší týmy plážového volejbalu, závod v silniční cyklistice se pojede poblíž Buckinghamského paláce, fotbalová utkání se odehrají na nejlepších stadionech: Cardiff, Wembley, Glasgow, Old Trafford či Newcastle a nejsledovanějším dějištěm se stane park ve Stratfordu, v němž se nachází olympijský stadion, ale i plavecké, basketbalové či házenkářské areály.

V Londýně si na chuť přijdou jak sportovci, tak znalci kultury a umění díky výstavám a expozicím, které již probíhají a jejichž hlavní tématika je jak jinak než olympijská, ale i architekti, kteří budou moci obdivovat nové stavby.

 

 

 

FOTO: Wembley Stadium

Wembley Stadium, Zdroj: stadiumguide.com

 

 

26. červenec
První olympijský den zahajují ženy fotbalovým utkáním v Cardiffu a Walesu. Ikonami letních olympijských her budou však nepochybně dvě mužské tváře: Michael Phelps a Usain Bolt. Sprinterské finále, z něhož vyjde vítězně s největší pravděpodobností Jamajčan Bolt nebo Američan Tyson Gay, se poběží v neděli 5. srpna. Slavnostní zakončení her připadá na neděli 12. srpna, kdy se o tradiční zakončení postará maraton kolem takových dominant města jako parlament ve Westminsteru, Tower, katedrála St. Paul´s a Buckinghamský palác.

Na co se může těšit český fanoušek? Česká republika samozřejmě přijede do Londýna v početné sestavě a ve zcela nových dresech od společnosti Alpin Pro. Atletické soutěže budou zahájeny 3. srpna, kde má Česká republika velké zastoupení. Zde vám nabízíme nejočekávanější dny v režii dalších českých sportovců na letních olympijských hrách v Londýně:

28. červenec
Roman Kreuziger – silniční cyklistika
Kateřina Emons – sportovní střelba

2. srpen
Volf, Štěpánek – kanoistika
Štěpánka Hilgertová – K1

3. srpen
Ondřej Synek – veslování

4. srpen
Kateřina Emmons – sportovní střelba
Petra Kvitová – tenis

5. srpen
Tomáš Berdych – tenis

8. srpen
Petr Svoboda – 110 m překážek

9. srpen
Barbora Špotáková – oštěp

11. srpen
basketbal ženy
Svoboda, Polívka – moderní pětiboj
fotbal muži

12. srpen
Jaroslav Kulhavý – horská kola

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Znáte maskoty LOH 2012 v Londýně? Seznamte se s Mandevillem a Wenlockem!