Menu
TOPZINE.cz
Sport

VIDEO: Poznejte musado! Sport pro odvážné válečníky

Redakce

Redakce

25. 8. 2011

Ukázka boje MUSADOMusado je moderní způsob sebeobranného boje. Kombinuje prvky asijských bojových umění a učí přemáhat těžkosti života. Pomáhá najít vnitřní krásu a energii.

Ukázka boje MUSADO

Ukázka boje MUSADO, zdroj: www.musadocz.cz

I když je toto bojové umění uzpůsobeno pro potřeby Evropanů, zachovává si základní asijské technické postupy. Vyžaduje dřinu, odhodlání a hlavně pravidelnost.

Historie
Zakladatelem bojového umění MUSADO je Němec Herbert Grudzenski (*1947 Recklinghausen). Od dvanácti let se zajímal o judo, jiu-jitsu a aikido. Již ve dvaceti letech byl držitelem černého pásu v judu a jiu-jitsu. Po ukončení vojenské služby založil ve městě Castrop-Rauxel soukromou školu bojových umění s názvem JOSHI, kde jako profesionál na plný úvazek vyučoval judo a jiu-jitsu. Později získal 5. dan v taekwondo.

Během svého života bojové sporty vyučoval a zároveň se jim učil. Za tu dobu posbíral nesčetné zkušenosti a začal kombinovat různé taktiky a postupy, až z nich vytvořil ucelený systém sebeobrany a boje zblízka.

Začátkem devadesátých let založil světovou organizaci W.M.A. – World MUSADO Association, která sdružuje všechny žáky a instruktory MUSADO po celém světě.

MUSADO Military Combat System (MCS)

MUSADO se dělí na dvě samostatné části – tradiční MUSADO určené veřejnosti a MUSADO MCS určené pro armádní a policejní složky státu.

Výcvik MUSADO MCS je rozdělen do čtyř částí:

Basic hand to hand combat – výcvik sebeobrany a boje zblízka

Basic stick fighting for combat – obrana a boj s tyčí

Knife self-defence for combat – základní obrana a boj s nožem

Knife fighting and advanced combat skill – speciální techniky s nožem, bojové techniky pro pokročilé

Cílem tohoto systému není vychovávat špičkové zápasníky. Jeho posláním je hlavně naučit každého vojáka či policistu dobrým základům sebeobrany a boje zblízka.

V Čechách se MUSADO MCS učí od roku 1989 a v roce 1993 byl oficiálně zařazen do výcviku Armády ČR, a to zejména speciálních jednotek. Mistry a hlavními instruktory MUSADO v ČR jsou Oldřich Šelenberk a Antonín Sokol.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Poznejte musado! Sport pro odvážné válečníky