Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Londýnský gangster na DVD: Colin Farrell střílí, miluje a… Baví?

Eliška Nová

Eliška Nová

4. 12. 2011

Za Londýnským gangsterem stojí samá zvučná jména. To ovšem není záruka kvality, jak ostatně tento film dokazuje. Přesto i snímky, kterým se dá vytknout řada věcí, stojí za vidění. Gangster je důkazem i této teze.

Londýnský gangster. Zdroj: distributor filmu

Film

William Monahan není ve filmovém průmyslu rozhodně žádným nováčkem. Napsal scénáře pro Království nebeské a Labyrint lží Ridleyho Scotta nebo Scorseseho oscarovou Skrytou identitu. Ve scenáristickém světě jeho jméno působí jako záruka kvality.

Scénář k Londýnskému gangsterovi napsal ten samý Monahan. Tentokrát si ho ale schoval sám pro sebe a snímek je jeho režijním debutem. Získal pro něj dokonce Colina Farrella a Keiru Knightley. Všechno dohromady by to mělo fungovat skvěle, jenže…

William Monahan zpočátku přispíval do New York Press a magazínů Talk, Maxim a Spy. Za jednu ze svých povídek dostal americkou literární cenu Pushcart Prize. Jeho novelu Light House pak chválili kritici ze všech stran. Na základě povídky Tripolis si ho vyhlídl Ridley Scott a chtěl ho získat pro svůj film o rytířích. Monahan pak napsal scénář pro Království nebeské. Za scénář ke Skryté identitě získal Oscara.

Mitchela (Farrell) právě propustili z vězení. Svoji kriminální minulost chce nechat za sebou, najde si proto práci jako ochránce filmové hvězdy Charlotte (Knightley), která se skrývá před objektivy bulvárních reportérů. Jenže londýnské podsvětí nechce dovolit, aby se Mitchell polepšil.

Potud hlavní zápletka. Její problém spočívá v tom, že víte vlastně už všechno a po zhlédnutí filmu nebude co dalšího říct. Nic navíc se nestane. Kdyby si býval Monahan pro svoje režisérské začátky napsal lepší scénář, byl by býval zazářil.

Scénář totiž pracuje s postupy starších gangsterek, které sice fungují, ale to samo o sobě nestačí. V tomto případě působí jako torzo britských gangsterských hitů, jakými jsou Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k. Ne nadarmo podobné tituly naskakují v mysli. Londýnský gangster má jejich atmosféru. Ne však jejich humor, provázanost, vypointovanost.

Chcete-li vědět víc, přečtěte si kinorecenzi s výmluvným titulkem Jak Colin zprznil Keiru…

Monahan napsal svůj scénář na základě stejnojmenné knihy. V jeho podání to ale působí, jakoby se čiré gangsterky bál, nezdála se mu dost dobrá, a proto ji nastavil romancí (Mitchel a Charlotte se do sebe brzo zamilují) a pokusil se o jakousi reflexi světa slavných. V Londýnském gangsterovi se mimo jiné řeší, jakou daň musí herečka za svou slávu platit. Není schopná sedět s někým v restauraci, natožpak dojít si do drogerie pro hygienické potřeby.

Colin Farrell gangsterem být nechce, ale musí.

Další problém mají jednotlivé postavy. V průběhu sice procházejí různými fázemi, ale jejich motivace není jasná. Prostě tady jsou, dělají to, co dělají. Co je příčinou toho či onoho jednání a proč to má takové následky, je jeden velký otazník visící nad celým filmem.

Přes to všechno by ale byla chyba se na Londýnského gangstera nepodívat. To, co scénář zmrvil, dohnala paradoxně režie, která způsobí, že vás jeho sledování bude nadmíru bavit. Neztrácí tempo, má tarantinovsky laděný styl a naprosto skvělý (!) soundtrack. Jeho největší síla pak tkví v nepředvídatelnosti. Je až neuvěřitelné, jak dokáže Monahan diváka překvapit, což platí pro každou scénu bez výjimky, a je to hlavní důvod, proč tak neskutečně baví. Kupodivu je najednou jedno, že děj je roztříštěný a postrádá větší akci.

Mafiánský boss chce, aby pro něj Mitchel pracoval

A Nakonec se Monahan nespletl ani při obsazování. Farrell je ve své roli přesný. Knightley by si zasloužila více prostoru, ale role holky zdrcené nesmyslným světem jí sedí. Za zmínku stojí i David Thewlis coby věčně sjetý hereččin společník a Ray Winston jako mafián.

Londýnský gangster je film průměrný, ze kterého v hlavě zůstávají jen střípky a i ty po čase vymizí. Jenže tu důležitou hodinu a půl, kterou snímek trvá, baví víc, než leckterý teoreticky perfektně zvládnutý film. Monahan zkrátka balamutí skvěle a člověk, který nemá potřebu po zhlédnutí filmu tolik rozjímat, mu to s chutí sní i s navijákem. Proto Gangster průměrem být nemůže. Vyčuhuje z něj až příliš.

DVD

Disk má atraktivní obal i hlavní nabídku. Z ní na vás dýchne soundtrack z filmu, který je geniální. Bohužel ani tohle DVD nepřináší nic zvláštního navíc a spoléhá se, že to potencionální kupec ani nepotřebuje. Což je v dnešním světě, kdy můžete mít film stažený během deseti minut zadarmo, poněkud zvláštní přístup. Na bonusy tedy nespoléhejte.

Co se týče výběru jazyka, jsou k dispozici pouze dvě varianty – čeština a angličtina. Titulky pak pouze české, což je škoda.

Londýnský gangster (London Boulevard)

Krimi/Drama/Romantický/Thriller
USA/Velká Británie, 2010, 93 min

Režie: William Monahan
Hrají: Colin Farrell, Keira Knightley, David Thewlis, Anna Friel, Ben Chaplin, Ray Winstone, Eddie Marsan, Sanjeev Bhaskar, Stephen Graham, Ophelia Lovibond, Jamie Campbell Bower, Lee Boardman, Tim Plester, Matt King, Donald Sumpter

Zvuk: 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Londýnský gangster na DVD: Colin Farrell střílí, miluje a… Baví?