Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Londýnský gangster. Jak Colin Farrell zprznil Keiru Knightley a vybil mafiánskou rodinu

Radek Lang

Radek Lang

9. 2. 2011

Colin Farrell se po návratu z vězení zaplete se slavnou herečkou a ještě se rozhodne zabít mafiánského bosse. Má šanci?

Colin Farrell to s pistolí umí Zdroj: distributor filmu

S Quentinem Tarantinem (Pulp Fiction, Gauneři) a Oliverem Stonem (Takoví normální zabijáci) se v devadesátých letech v rámci žánru gangsterského filmu objevil suverénní protipól Martinu Scorsesemu (Mafiáni, Casino), F. F. Coppolovi (Kmotr III) či Brianu De Palmovi (Carlitova cesta). Klasici žánru (Scrosese, Coppola, De Palma) reflektovali realitu organizovaného zločinu s důrazem na zachování věrohodnosti. Postavy často zrcadlily své skutečné protějšky. Důležitá byla psychologická stránka a vývoj charakterů. Mafiánsky svět jejich snímků působil důvěryhodně.

Pak přišel Tarantino a všechno bylo jinak. Najednou nešlo o věrohodnou reflexi skutečnosti. Nešlo ani o psychologický vývoj postav. Zásadní byla stylizace a odkazy k popkulturním motivům. Oliver Stone šel ještě o krok dál a prostřednictvím silně stylizovaných Takových normálních zabijáků kritizoval masová média jako nositele manipulační moci. Jejich gangsterský svět ale na první pohled působil nadneseně a zaujal především svou efektností a osobitým ztvárněním.

Londýnský gangster jako by si nebyl jistý. Kam zapadnout? Být spíše supercool střílečkou se stylizovaným obrazem i pojetím, nebo si hrát na reflexi společenských problémů a ještě k tomu nasadit milostnou storku?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/film-londynsky-gangster-london-boulevard-2010/]

Mitchel (Colin Farrell) se vrátí z vězení, a protože se polepšil, nechce se už se svým bývalým gangsterským životem příliš zaplétat. Ale není to tak snadné. Bývalí kolegové i současný mafiánský boss se ho snaží za každou cenu navrátit tam, odkud vzešel. A vzniká zásadní konflikt. Být hodným chlapcem, nebo divokým pistolníkem? A opět jsme na půli cesty.

Zubožená hvězda a kriminálník?

Mitchel to ale aspoň zkusí. Začne pracovat jako bodyguard u slavné herečky. A tu se na scéně objevuje Charlotta (Keira Knightley). Je krásná, mladá, populární, bohatá, je protipól Mitchela, spodiny společnosti. A s ní přichází i nepovedená snaha o reflexi tlaku masmédií a společnosti na slavné osobnosti. Režisér William Monahan se za každou cenu snaží ukázat, čím si musí taková hvězda projít. Pronásledování. Všudypřítomné pohledy. Ztráta soukromí. A co chudinka hvězdička? Jak má takový tlak ustát?

Očima Kateřiny Mikešové: Londýnský gangster je pro mě pořádnou záhadou. Jak na něj tak koukám, nejdřív nevím, proč by měla k Londýnu patřit hudba jako z Desperada… ale co, říkám si. Postupně mi totiž dochází, že mě pohlcuje něco jiného. Vizuální stránka tohohle filmu je totiž uchvacující, takže se vlastně dívám na krásné fotoalbum plné úžasných obrazů, ale absolutně netuším, o čem celý film je. Ale nějak mi to ani nevadí. Já obrázky ráda.

Hodnocení 4****

Problém je ve schematičnosti. Neustále se tlačí na pilu. Situace jsou prezentovány příliš černobíle a názorně. Kritizovat bulvár za svou parazitní povahu a společnost za senzacechtivost způsobem přímého a názorného zobrazování daného působí stejně naivně, zkratkovitě a prvoplánově.

Colin Farrell by mohl být dalším Jamesem Bondem

Výhodou je jistý posun ve vývoji postav. Především Mitchel ze začátku působí jako nejistý panák s jedním výrazem. V průběhu si projde vývojem přes zamilovaného chlápka, který se občas usměje, až k mstivému hrdinovi vzezření Jamese Bonda. Farrell tmelí příběh a udržuje v něm aspoň základní soudržnost.

Ostatní postavy jsou spíše scenáristické berličky. Jejich motivace a úloha v příběhu je chatrná, neobjasněná, směřující jen k posunu děje určitým způsobem. Raději si nepokládejte otázku proč, odpověď na ni nenajdete. Charlottina role je zbytečně vedlejší. První líbací scéna má sice grády, celkově je ale jejich vztah líčen ve zkratkách a v protikladu gangsterské kariéry. Kontrasty protínají celý film.

Očima Terezy Janíkové: Nenápadný gangster movie s nápadnými hereckými jmény. Najdete tu civilně servírované prostředí londýnského podsvětí, pronikavou kameru, střízlivé dialogy, vynikající soundtrack, zrajícího Colina, minimalistickou Keiru a věčně sjetého Davida Thewlise. I přes pár hluchých míst je pro mě Londýnský gangster jedno z největších překvapení měsíce a nezbývá než říct: Víc svěžího britského (režisér William Monahan je ve skutečnosti Američan) stylu do našich kin!

Hodnocení: 4****

Na jedné straně figurují postavy s jasnou a silnou motivací, na druhé postavy bez zjevné motivace i původu, jež nikam nepasují a jejich pozice ve fikčním světě je diskutabilní a většinou nevěrohodná. Nelítostné charaktery vyvažují ty citlivější, efektní akční pasáže zase poklidné scény u krbu. Dynamiku příběh má. A stejně tak tarantinovský rukopis v čele s působivým a obsáhlým soundtrackem. Od Boba Dylana až po svižné popkulturní melodie.

Mediální mýtus v praxi…. Zdroj: distributor filmu

Ač je úloha některých postav sporná, samotný příběh není úplně špatný. Zamotává se, graduje, opakuje motivy a ke konci se s pointou filmu vrací k dřívější události, čímž stupňuje působivost. Od režiséra snímku Williama Monahana bych ale čekal víc. Napsal scénář pro Skrytou identitu (r. Scorsese), za nějž byl oceňován kritiky (odnesl si Oscara) i filmovými fanoušky. Proč slevovat ze svých kvalit?

Na režisérský debut je ale film konzistentní. Udržuje diváckou pozornost, představuje – i když povrchně a přímočaře – dva výrazné společenské fenomény dnešní doby a nebojí se postavit vše na hlavní postavě. Nečekejte tedy zábavný skvost typu Pulp Fiction ani kritiku společnosti jako u Takových normálních zabijáků. Nečekejte ani drama kvalit Carlitovy cesty nebo Mafiánů. Uvařte si ze všech zmíněných odvar, jemuž dominuje Colin Farrell, a vychutnejte si ho bez nároků na něco kultovního nebo zásadního. Londýnský gangster totiž zábavný stále je.

Londýnský gangster (London Boulevard)

Krimi / Romantický
USA / Velká Británie, 2010, 103 min.

Režie: William Monahan
Hrají:
Colin Farrell, Keira Knightley, Anna Friel, David Thewlis, Ray Winstone, Ben Chaplin, Eddie Marsan, Jamie Campbell Bower, Donald Sumpter, Stephen Graham, Tim Plester, Lee Boardman, Ophelia Lovibond, Sanjeev Bhaskar

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Londýnský gangster. Jak Colin Farrell zprznil Keiru Knightley a vybil mafiánskou rodinu