Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Léto opustilo plátna kin. Na podzim ale dorazí větší pecky!

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

9. 10. 2011

Sbohem zjizvení brýlatí čarodějové, modří trpajzlíci a nepovedení komiksoví superhrdinové, filmové léto skončilo. Následující roční období bude ve filmu velmi odlišné, letošní podzim bude vážný.

FOTO: Šmoulové

Šmoulové musí uvolnit místo kvalitnější podívané, Zdroj: distributor filmu

Letní období je pro filmový průmysl velmi specifické. Lidé si užívají sluníčka, dovolené a prázdnin, a chtějí ve svém relaxování pokračovat i v kině. V letních měsících jsou tak kinosály zahlceny především nenáročnými komediemi, které přesně uspokojí choutky průměrného diváka.

O to víc se pak milovníci vyššího umění těší na podzim. Školou povinní se v té době vrací ke studiu, na zábavu mají méně času, a distributoři tak mohou v kinech opět počítat s vyšším věkovým průměrem návštěvníků. A navíc – na podzim je ten nejvyšší čas poslat do kin filmy, které se budou snažit (minimálně) o oscarovou nominaci. Máme se tedy nač těšit.

Podzim pod dramatickou taktovkou

Nákaza Stevena Soderbergha (Dannyho parťáci) zachvátí česká kina již 20. října. Katastrofický thriller je nabušený hollywoodskými hvězdami od Matta Damona přes Juda Lawa až po Kate Winslet a další. O námětu svého nového filmu sám režisér řekl: „Virus nemluví a nemá mozek, ale ta věc je živá, chce živou zůstat a množit se.“

Z žánru sci-fi bude i další film letošního podzimu – Ocelová pěstHugh Jackman v hlavní roli bude mít prostřednictvím robotích zápasů příležitost napravit vztah se svým synem, režisér Shawn Levy zase svou reputaci po filmech jako Noc v muzeu či Růžový panter.

OBR: Ocelová pěst

Hugh Jackman jako robotí trenér

Napsal Shakespearovy hry skutečně William Shakespeare, nebo někdo jiný? Na tuto otázku se pokusí odpovědět drama Anonym. Katastrofický režisér Roland Emmerich si zde po filmech jako Den poté a 2012 odskočil trochu mimo svůj žánr. Jak tento experiment dopadne, můžeme zjistit od 10. listopadu.

Pořádné drama se odehraje i ve filmu, kde bude hlavní hrdiny nepříjemně stíhat chyba z minulosti. Thriller Dluh zrežíroval John Madden (Zamilovaný Shakespere) a zahráli si v něm například Helen Mirren či Sam Worthington.

Podle mnohých by se mohl příští rok konečně dočkat Oscara. O kom je řeč? O Bradu Pittovi a jeho potenciálním želízku v ohni v podobě sportovního dramatu Moneyball. V něm se Brad představí jako baseballový manažer, který se kvůli svým praktikám brzy znelíbí všem sportovním odborníkům. Na vyústění příběhu a zhodnocení Pittových šancí na zlatou sošku si budeme muset počkat do 1. prosince.

O týden později se v našich objeví novinka dalšího prvotřídního herce. Johnny Depp odhodil kostým Jacka Sparrowa, v Karibiku ale zůstal, aby si zde mohl vést svůj Rumový deník. Film slibuje dramatičnost, dobrodružství i vtip, tedy jednoduše to, co od Johnnyho Deppa v Karibiku očekáváme.

Na veselou notu

Jak je známo, filmoví distributoři jsou velmi prozíraví. A tak je jim jasné, že vzhledem k podzimním splínům, které řada lidí prožívá, nemohou do kin nasadit pouze samé dramatické filmy. A tak se i lačné oko komediálního diváka dočká.

V komedii Co ty jsi za číslo? ztvárnila Anna Faris mladou ženu, která má za sebou dvacítku sexuálních vztahů. A protože už nechce toto číslo dále navyšovat, rozhodne se najít si svou životní lásku mezi svými bývalými. Jenže jak už to tak bývá, věci ne vždy vyjdou podle našich představ.

Ben Stiller jako manažer luxusní budovy, Eddie Murphy jako zloděj a zvláštní souhra náhod, která tyto dva spojí dohromady. Mistrovský plán se pokusí od 10. listopadu zaplnit kina vtipem a akcí. V případě ústřední dvojice je však nasnadě, jak moc budou ve svém snažení úspěšní.

Stmívání se blíží k Rozbřesku

Na podzim se dočkáme také premiéry projektů, o kterých se hodně mluví. Nejvýznamnějším zástupcem této kategorie je zřejmě Twilight sága: Rozbřesk – 1.část, jejíž čeští fanoušci si dost možná v kalendáři odškrtávají dny zbývající do 17. listopadu, což je datum očekávané české premiéry.

Robzřesk je pro mnohé nejočekávanějším filmem podzimu

S velkou návštěvností také počítá následovník tetralogie o Shrekovi – Kocour v botách – s originálním dabingem Antonia Banderase či Salmy Hayek, kterého se však v našich kinech nedočkáme.

Spíše než nadšení naláká diváky do kin na Tři mušketýry zvědavost, jestli režisér Paul W. S. Anderson donutí Alexandra Dumase v hrobě se otáčet. Čtvrtý Mission Impossible s podtitulem Ghost Protocol by zase mohl diváky nalákat na pražské lokace, které se ve filmu za zády Toma Cruise objeví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léto opustilo plátna kin. Na podzim ale dorazí větší pecky!