Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letní filmová škola 2013: Nabízíme 9 filmů, které byste měli vidět

Redakce

Redakce

25. 7. 2013

Již zítra, to jest 26. července, startuje v Uherském Hradišti 39. ročník Letní filmové školy, která funguje jako nesoutěžní festival pro milovníky filmu. Krom doprovodných seminářů, koncertů a dalších s filmem spojených akcí se návštěvníci mohou samozřejmě těšit i na zaplavu filmů. Vybrali jsme ty, které za návštěvu rozhodně stojí.

FOTO: Tenkrát na Záapdě: Claudie Cardinale

Občan Kane

Snímek režiséra Orsona Wellese z roku 1941. Welles v něm vycházel z tvůrčích směrů svých předchůdců, ale pojal je svým osobitým způsobem a vytvořil tak legendární dílo, mnohými považované za nejlepší film historie. I kdyby však nejlepším filmem Občan Kane nebyl, jedno je jisté – Orson Welles ukázal cestu svým následovníkům a položil základy kinematografických postupů využívaných dodnes.

Samotná stavba příběhu je pozoruhodná. Starý pan Kane, který byl velmi bohatým mužem, umírá a o jeho životě není příliš zpráv. Divák si sestavuje jeho obraz podle výpovědi několika pozůstalých a je jen na něm, jak příběh Občana Kanea pochopí.

Hořící keř

Televizní mini-série Agnieszky Holland, natočená pod záštitou HBO, mapuje období normalizace, konkrétně údobí po upálení mladého studenta Jana Palacha.

Drama je osobitým svědectvím o individuální statečnosti a síle charakteru, který musí obstát pod tíhou okolností. Jiří Černý, který měl ve filmu na starost hudební stránku, řekl: „Nic silnějšího a hlubšího o tzv. normalizaci jsem zatím neviděl.“

horici-ker1

Hledá se prezident

Aktuální dokument o aktuálním tématu. Drobný fragment přímé demokracie, po které Češi tolik touží, nakonec rozdělil národ na dva zdárně nesmiřitelné tábory.

Dokument Hledá se prezident mapuje zákulisí prezidentských voleb. Nabízí pohled do soukromí prezidentských kandidátů a dopřává divákovi pohled na uchazeče o prezidentský post z úhlu, kterého se ve zpravodajství nedočká.

Noc oživlých mrtvol

Snímek George A. Romera, jemuž patří místo v cyklu Půlnočních delikates, je prvním zombie filmem, který v 60. letech minulého století nastavil směr ostatním tvůrcům a dal vzniknout sub-žánru zombie filmů. Snímek je mimochodem prvním filmem, v němž se v hlavní roli objevil Afroameričan.

night_of_the_living_dead_3

Triumf vůle

Píše se rok 1934. Německo stále trpí sankcemi uvalenými po 1. světové válce. V zemi se šíří bída a nezaměstnanost, lidé se každým dnem stávají radikálnějším a nacistická partaj tak nabývá na síle.

V jednom zářijovém týdnu se uskutečnil národní sjezd Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), který se měl nést v duchu obnovy Německa a jeho síly pod vedením Hitlera. Pravým důvodem však byla demonstrace síly Hitlerova Německa. Proto přehlídka čítala masové zástupy vojáků, kteří mašírují s lopatami na svých ramenou, neboť německé vojsko muselo být dle uvalených sankcí neozbrojeno.

I tak dílo dokumentaristky Leni Riefenstahlové budí respekt a nabíhá u něj husí kůže. Dokument velmi správně předznamenal události následujícího desetiletí.

Údolí včel

Historický příběh Františka Vláčila, podle námětu spisovatele Vladimíra Körnera, se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století.

Ondřej, potomek českého zemanského rodu, prchá z hradu řádových rytířů, kam ho před deseti lety přivedl jeho vlastní otec. Asketický rytíř-mnich Armin sleduje svého bývalého přítele Ondřeje až na jeho tvrz Vlkov a chce sám potrestat jeho provinění. Historický příběh o střetnutí náboženského fanatismu s touhou po svobodném a šťastném životě má obecně symbolický význam.

udoli-vcel

Třída

Estonský snímek, také někdy uváděný pod názvem Zkažená mládež, nevypovídá o ničem jiném než o zkaženém potomstvu.

Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, kterou Joosep přestane zvládat i kvůli absenci podpory ze strany rodičů. Velmi silný příběh mapuje osobní tragédii, která se na školách odehrává v hojnějším počtu, než bychom si přáli.

Zkažená-mládež

České století

Televizní cyklus České století přichází s novým pohledem na klíčové okamžiky našich moderních dějin od vzniku Československé republiky v roce 1918 až po sametovou revoluci v roce 1989.

Letní filmová škola nabídne tři z nich s podtituly: Kulka pro Heydricha, Všechnu moc lidu Stalinovi a Den po Mnichovu.

ceske-stoleti-kulka-pro-heydricha

Až přijde kocour

Krásné podobenství Vojtěcha Jasného, v hlavní roli s nesmrtelným Janem Werichem, vypráví o českém městečku, kam zavítá cirkus.

Jeho součástí je i krásná Diana (Emília Vášáryová) s černým kocourem, který má na očích brýle. Kouzelný okamžik však nastane ve chvíli, kdy Diana kocourovi brýle sundá. Před jeho zelenýma očima začnou někteří dospělí měnit barvu. Nevěrníci jsou žlutí, lháři fialoví, šedivě se zabarví zloděj a zamilovaní zčervenají.

az-prijde-kocour

Projekt 100

V neposlední řadě bychom měli zmínit i všechny filmy, které nám byly v letošním roce zprostředkovány na plátnech našich kin Projektem 100, který obnovuje pro současné diváctvo díla filmové klasiky.

Jedná se o hollywoodský klenot žánru noir s názvem Sunset Boulevard, jeden z nejslavnějších westernů všech dob Tenkrát na Západě, kultovní film bratří Coenů Big Lebowski a české rodinné stříbro v podobně filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

Kdy a kde

Termíny promítání filmů a denní program naleznete na webu Letní filmové školy. Budeme se těšit na vaši účast!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2013: Nabízíme 9 filmů, které byste měli vidět