Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bowlingový nadšenec Big Lebowski znovu v kinech. Vrací se díky Projektu 100

V rámci Projektu 100 se do kin vrací černá komedie Big Lebowski z roku 1998, která je považovaná za jedno z vrcholných děl sourozenecko-režisérské dvojice Coenových.

FOTO: Jeff Bridges John Goodman Big Lebowski

Páni mají radši kuželky. Zdroj: AČFK

Ačkoliv na rozdíl od předchozího filmu bratrů Coenových Fargo si Big Lebowski nevysloužil žádnou prestižní filmovou cenu, stal se přes noc doslova kultovní záležitostí a několikrát byl zařazen do různých žebříčků nejlepších komedií v historii kinematografie.

Nápad na film dostali Coenové pod vlivem četby detektivních knih drsné školy spisovatele Raymonda Chandlera již na počátku devadesátých let. Jako velký zdroj inspirace pro Lebowskiho uvádějí také snímky režiséra Roberta Altmana, který má na kontě tituly jako M.A.S.H. nebo McCabe a paní Millerová.

Již při psaní scénáře počítali Coenové s rolemi pro své oblíbené herce jako John Goodman nebo Steve Buscemi. Před dotažením textu nechali bratři scénář jako obvykle trochu uležet a věnovali se dokončení komedie Záskok a oscarového hitu Fargo. Mezitím je také inspirovala setkání s některými bizarními obyvateli Los Angeles.

video
play-sharp-fill

Titulní hrdina Dude Lebowski (Jeff Bridges) je jedním z posledních vyznavačů životního stylu hippie, který si užívá života bez práce, ale s pravidelným popíjením koktejlu White Russian a marihuanovými cigaretami. Jeho zálibou je také bowling s přáteli –  válečným veteránem Walterem (John Goodman) a mlčenlivým Donnym (Steve Buscemi).

Jednoho večera vpadnou do Dudeova bytu vymahači, kteří žádají splatit dluhy Lebowskiho manželky a vymočí se na jeho koberec. Ukáže se, že došlo k záměně s Lebowskiho jmenovcem, milionářem Jeffreym Lebowskim. Když se Dude za milionářem vydá žádat náhradu za pomočený koberec, netuší, že se ocitá v kolotoči podivných událostí a skutečností, mezi které patří useknutý prst, setkání s německými nihilisty či pátrání po únoscích.

FOTO: Julianne Moore Big Lebowski

V drogovém rauši si Dude nechá zdát o sexy vikingovi s tváří milionářovy dcery (Julianne Moore). Zdroj: AČFK

Chandlerovsky spletitá detektivní zápletka je protknuta typicky coenovským absurdním humorem. Ve vedlejších rolích se pak objevila celá řada nositelů zvučných hereckých jmen jako John Turturro, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman nebo David Thewlis.

O velké oblibě filmu u početné skupiny diváků svědčí i značný počet restauračních podniků pojmenovaných po hlavním hrdinovi na celém světě, bar Big Lebowski se nachází i na pražském Žižkově. Ve Spojených státech dokonce vzniklo filozoficko-náboženské hnutí dudeismus, které vychází z Lebowskiho pohodářského životního stylu.

Po patnácti letech od premiéry znovu vstoupí slavná krimikomedie do českých kin 23. května, a to v rámci Projektu 100, který vznikl pod záštitou Asociace českých filmových klubů.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bowlingový nadšenec Big Lebowski znovu v kinech. Vrací se díky Projektu 100